WinCC motor properties oluşturma

Lilko

Üye
Merhaba arkadaşlar, wincc'de bir butona basıldığında alarm penceri, trendler v.s. açacak butonlar yapmak isti
yorum. Bir de benzer olarak bir moturu tıkladığımda motora ait küçük bir pencere açılsın, local izin, hazır sinyali v.s. gibi bilgilere buradan ulaşayım, işim bitince de kapatıp altta zaten açık olan ana pencerme döneyim.
(Birden fazla resim oluşturup onlar arasında geçişi kastetmiyorum, benzer cevaplar vardı ama bunu bulamadım) Şimdiden teşekkürler.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
merhabalar, anladığım kadarı ile sen bir pop-up menu yapmak istiyorsun.
şimdi yapacaklarını sırası ile anlatıyorum:
1. ilk olarak pop-up pencerede görüntülenecek sayfayı oluştur, örneğin motor.pdl isimle bir dosya oluştur.
2.motor.pdl dosyası üzerinde bir adet PictureWindow aç, ve görüntülemek istediğin hız, dönüşyönü vb. bilgilerin bileşenlerini bu ObjectWindow üzerinde oluştur.
3. Daha sonra motor resminin olduğu sayfaya dön, bu sayfa üzerinde de bir adet PictureWindow aç, bu PictureWindow'un Properties kısmında Misc. bileşeni altında şu özellikleri ayarla:

Display: No
Movable: Yes
Can be Closed: Yes
Picture Name: motor.pdl (buraya oluşturduğun pop-up sayfasının adını gireceksin)

Ardından da pop-up'ı açmak istediğin motorun Events >> Object Events >> Double Click kısmına sağ tuş tıklayıp Direc Connection'u seç, ve şu değerleri ayarla.

Source kısmındaki Constant : 1
Target kısmında Object in Picture'yi seç. ardından Object kısmında motorun bulunduğu sayfada oluşturduğun PictureWindow'u aşağıdaki listeden seç. Property kısmıdna da Display'ı seç ve kaydedip runtime'ı çalıştır.

Böylece ilgili motora çift tıkladığında istediğin gibi bir pop-up penceresi açılacaktır.

Çok teşekkürler, deneyeceğim başarılı olursam yazarım buraya :)

Gece 03:00'da denme şansım oldu. Tekrardan teşekkürler çalıştı ve de tam istediğim şey buydu. Paylaşım için sağol...

WinCC5.0 ve önceki sürümlerde bu pop-up olayı yeni sayfa oluşturularak yapılıuyordu, fakat 5.0'ın üzerindeki sürümlerde PictureWindow gibi bir özellik eklendi ve pop-up sayfaları bu özelliğe iliştirildi, kullanımını bulmak biraz zordur, ama size yardımım dokunduysa ne mutlu bana. İyi çalışmalar.

Screen pop-up fonksiyonunu biraz daha detaylı anlatabilirmisiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,419
Kullanıcılar
450,328
Son üye
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Geri