Win7 yüklerken Harddiski Görmüyor??

İşletim sistemleri kurulu o diskleri aynı anakatra bir arada takamazsın.
Tek bir harddiske işletim sistemi kurulu olmalı ve sistem yapılandırması bu hardiske kaydedilmelidir.
Eğer XP ve Win7 işletim sistemlerini aynı anda kullanmak istiyorsan, her iki işletim sistemini tek bir harddiske kurmak zorundasın.
Aksi takdirde disklerdeki boot bayrağı adreslemeleri çakışır ve bu gibi hatalarla karşılaşırsınız.
Eğer iki ayrı harddiske iki ayrı işletim sistemi kurmak istersen, bu diskleri aynı anda sisteme takamazsın. İkinci diski takıp çalıştırabilmek için, ilk diski sistemden çıkartıp, ikinci diski taktıktan sonra, BIOS içerisinden ikinci diskin parametrelerini BOOT diski olarak yeniden belirlemelisin. (FIRST BOOT DEVICE)
Bu durumda nasıl bir konfigürasyon uygulayacağını detaylıca yazarsan, adım adım yönlendirebilirim.
Hangi işletim sistem(ler)ini kullanacaksın.
Hangi harddiskleri, ne şekilde kullanacaksın.
Harddisklerin kapasiteleri ve arabirimleri nedir.

İşletim sistemleri kurulu o diskleri aynı anakatra bir arada takamazsın.
Tek bir harddiske işletim sistemi kurulu olmalı ve sistem yapılandırması bu hardiske kaydedilmelidir.
Eğer XP ve Win7 işletim sistemlerini aynı anda kullanmak istiyorsan, her iki işletim sistemini tek bir harddiske kurmak zorundasın.
Aksi takdirde disklerdeki boot bayrağı adreslemeleri çakışır ve bu gibi hatalarla karşılaşırsınız.
Eğer iki ayrı harddiske iki ayrı işletim sistemi kurmak istersen, bu diskleri aynı anda sisteme takamazsın. İkinci diski takıp çalıştırabilmek için, ilk diski sistemden çıkartıp, ikinci diski taktıktan sonra, BIOS içerisinden ikinci diskin parametrelerini BOOT diski olarak yeniden belirlemelisin. (FIRST BOOT DEVICE)
Bu durumda nasıl bir konfigürasyon uygulayacağını detaylıca yazarsan, adım adım yönlendirebilirim.
Hangi işletim sistem(ler)ini kullanacaksın.
Hangi harddiskleri, ne şekilde kullanacaksın.
Harddisklerin kapasiteleri ve arabirimleri nedir.

Ben zaten winrar 7 kurmak istiyorum. Xp yi deneme amaçlı kurmuştum. Xp den yükseltme yaparım demiştim.

Zaten yazdığım gibi ikisi de ayrı HDD lerde idi ve tek tek takıyordum.

Son durum, Xp yi kardırdım ve 1 ide ve bir sata takılı vaziyette şu an win 7 yi kurdum.

İkinci satayı ne yaptıysam win 7 ye tanıtamadım. Bazen açılışta HDD görünüyor ama win 7 yi açınca görünmüyor. Bazen açılışta da görünmüyor. Bazen Ntldr hatası veriyor.

Elimde bir tane daha ana kart var. Olmazsa onu değiştireceğim. Belki ondandır diye ama takılı mı daha iyi takacağım mi iyi onu bilmiyorum. İkisini resimlerini müsait olunca yazayım, bakalım tavsiyeleriniz nelerdir.

Bir ara 2 kere takılı olan anakartın, Ram lerinin yanında 3 tane kondansatör aynı anda patlaşmıştı. O aklıma geliyor. Belki ondan yapar diye...

Moderatör tarafında düzenlendi:
https://forum.donanimhaber.com/elektrik-geldiginde-pc-nin-veya-notebookun-acilmasi--70245186

Problem yaratacak kısım sistemin açılması değil zaten. Kapanması problemli. Elektrik kesintisi sonucu config.sys dosyası uçan Windows 98'de gördüm, ntldr'si uçan win7'de gördüm. Bu yüzden kapanma prosesinin düzgün yapılması sistemin kararlı çalışması için gereklidir. Bu yüzden kontak anahtarından bağımsız bir besleme hattına ihtiyaç var.

Zaten yazdığım gibi ikisi de ayrı HDD lerde idi ve tek tek takıyordum.
Son durum, Xp yi kardırdım ve 1 ide ve bir sata takılı vaziyette şu an win 7 yi kurdum.
İkinci satayı ne yaptıysam win 7 ye tanıtamadım
.
tavsiyeleriniz nelerdir.
Takmış olduğun her HDD yi BIOS içerisinden konfigure etmek zorundasın. Bir HDD i sisteme tanıtıp işletim sistemi kurduktan sonra, diğer harddiski ezbere takamazsın.
Öncelikli olarak tüm harddiskleri kullanabilmek için işletim sistemini IDE HDD'e kurmalısın.
IDE harddiskin sistemde yanlış bağlanmış. Bootable device daima MASTER olmalıdır.
IMG_20180115_231037.jpg

DVD/ROM un ve IDE HDD'in JUMPER ayarlarını düzelt. HDD master, DVD/ROM SLAVE olmalıdır.
FIRST BOOT DEVICE kurulum için CD/DVD kurulum bittikten sonra IDE HDD olmalıdır.
IMG_20180115_231055.jpg

Başka hiçbir diski sisteme takma. BIOS içerisinden doğru konfigürasyonu gördüğünden emin olduktan sonra win7 yi kur.
Kurulum bittikten sonra mutlaka anakart CD'sinden anakartın sürücülerini kur.
Daha sonra SATA HDD'i tak Bu harddiskin BIOS içerisinden first boot device OLMADIĞINDAN emin olmalısın. Son taktığın HDD first boot device olursa NTLDR missing hatası alırsın.
Sistem açıldıktan sonra, win7 disk yönetimi içerisinden bu harddiski komple biçimlendir.
Sonra diğer harddisk için aynı işlemleri uygula.

Şimdi dışarıdayım ve eve gidiyorum. İlk işim DVD sürücünün Jumper ayarını yapmak.

Dün en son win 7 yi IDE HDD ye kurdum. 1 tane sata HDD yi tanıdı. Ana kartın Driverlerini de kurdum. Ama 3. Sata HDD yi takınca pc sapıtıyor. Eve gidince resim atayım size yine.

İlginize için çok teşekkür ederim...

1. Resimde gördüğünüz IDE HDD ve şu an onda win 7 ultimate yüklü.

Bu ana kartlardan hangisi daha iyi acaba? Biri takılı olan diğeri yedekte. Acaba yedek olan mı daha iyi?

Nihayet 3 Hard diski de pc gördü. Bu sefer de DVD RW kayıp. Onun jumperi ile oynadım. Masteri Slave yaptım, Sıkıntılı HDD yi taktım ve biostan da İDE yi ( Win 7 Kurulu HDD) ilk sıraya aldım. Ama maalesef şimdi DVD RW kayıp. İDE nin ve DVD nin jumperlerini bir kaç kez yer değiştirdim ama olmadı. Normalde şimdiye kadar DVD de jumper takılı değilmiş.

Sizce bu sefer DVD neden görünmez

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    158.3 KB · Görüntüleme: 11
  • 2.jpg
    2.jpg
    107.5 KB · Görüntüleme: 10
  • 1.jpg
    1.jpg
    181.1 KB · Görüntüleme: 11
  • 2.jpg
    2.jpg
    136.9 KB · Görüntüleme: 11
  • 3.jpg
    3.jpg
    145.6 KB · Görüntüleme: 11
  • 4.jpg
    4.jpg
    84 KB · Görüntüleme: 10
  • 5.jpg
    5.jpg
    706.6 KB · Görüntüleme: 9
Anakartın kabahati yok. Bütün mesele disklerin doğru yapılandırılması.
MSI anakart daha eski bir model. CORE2 DUO desteğinin olup olmadığı bile belli değil. Ayrıca aynı sorunları MSI anakartta da yaşayabilirsin.
IDE harddiske win7 kurulduktan sonra, diğer harddisk takıldığında win7 otomatik olarak ''AYGIT SÜRÜCÜSÜ YÜKLENİYOR'' ibaresi ile diski tanıması gerekiyor.
Bundan sonra tek yapılması gereken, disk yönetimine girip bu diski komple silmek ve yeniden tek parça halinde formatlamaktır.
Bu işlem yapılmazsa, disk içerisindeki BOOT sektörden dolayı aynı sorunlar devam edecektir.

DVD sistemde görünmüyorsa IDE HDD ile çakışıyordur.
Hem IDE HDD, hem de DVD/ROM'un üzerinde jumper ayarları anlatılır. DVD ile IDE HDD aynı IDE kanalında olduğu için jumper ayarlarının doğru yapılması gerekmektedir.

Arkadaşlar DVD de ki jumperi çıkarttım hiç bir şey takılı değil ama bu sefer yine SAta 2 kayıplara karıştı. SAnırım DVD ile SAta 2 çakışıyor. Bunu nasıl düzeltirim?

Anakartın kabahati yok. Bütün mesele disklerin doğru yapılandırılması.
MSI anakart daha eski bir model. CORE2 DUO desteğinin olup olmadığı bile belli değil. Ayrıca aynı sorunları MSI anakartta da yaşayabilirsin.
IDE harddiske win7 kurulduktan sonra, diğer harddisk takıldığında win7 otomatik olarak ''AYGIT SÜRÜCÜSÜ YÜKLENİYOR'' ibaresi ile diski tanıması gerekiyor.
Bundan sonra tek yapılması gereken, disk yönetimine girip bu diski komple silmek ve yeniden tek parça halinde formatlamaktır.
Bu işlem yapılmazsa, disk içerisindeki BOOT sektörden dolayı aynı sorunlar devam edecektir.

DVD sistemde görünmüyorsa IDE HDD ile çakışıyordur.
Hem IDE HDD, hem de DVD/ROM'un üzerinde jumper ayarları anlatılır. DVD ile IDE HDD aynı IDE kanalında olduğu için jumper ayarlarının doğru yapılması gerekmektedir.

Evet dediğiniz gibi Sata ları takınca bir süre taradı ve Aygıt sürücüsü yüklendi bilgileri geldi. Ben bunları görünce, Sata 2 yi Bilgisayarım kısmından biçimlendirme yaptım. Sata 1, 2 parça dan oluşuyor. Birinde yedek var diye biçimlendirme yapmadım. Diğer parçayı da biçimlendirme yaptım.

Yine hala Aygıt Yöneticisinden dediğinizi yapayım mı? İçindeki veriler silinir mi?

Verilerinin olduğu harddiski hiç kurcalama. Gerekirse SATA kablosunu çıkart. Sistem tam yapılandırılıncaya kadar takma. Sistem oturduktan sonra kabloyu takabilirsin.
Baştan beri anlattıklarımın özeti.
Önce IDE HDD ve birlikte bağlı olan DVD/ROM doğru olarak konfigüre edilir.
IDE HDD master, DVD/ROM SLAVE olmalıdır. Jumper ayarlarını dikkatlice aygıtın üzerinden okuyup uygulanmalıdır.
Bu uygulamada tek IDE kablosunun mavi soketi anakarta bağlı olmalıdır. Ortadaki soket DVD/ROM'a bağlanır ve uçtaki soket IDE HDD ye takılır.
Bu ayar yapıldıktan sonra, bu iki donanım BIOS içerisinde şu şekilde görülmelidir.
IMG_20180115_231105.jpg

Bunun anlamı sistem açılışta önce IDE portundan veri alışverişi yapacaktır.
ON CHIP SATA MODE senin sistemde AUTO olduğu için sonradan takılacak bir SATA HDD boot diski olarak görülebilir. Bu yüzden bu seçenekte STORAGE seçeneği varsa seçmelisin.
Tüm ayarlar doğru yapılırsa, sonradan takılacak her disk sisteme otomatikman STORAGE yani depolama birimi olarak tanıtılacaktır. Böylece takılan her HDD sorunsuz bir şekilde sistem tarafından tanınacaktır.

Dediğin yerde bunlar var. Valla DVD ile İDE nin jumperleri bir kaç kez yer değiştirdim DVD master olmadı. Bu sırada da 2 SAta yı devre dışı bıraktım. DVD nin ve İDE nin üzerindekileri yaptığım halde olmadı. Yine deneyeceğim.

DVD ile İDE Anakarta tek kablo üzerinden bağlı. Başka slot yok. Mecbur böyle yapıyorum.

Ekli dosyalar

• FormatFactoryiso.jpg
    FormatFactoryiso.jpg
    221.3 KB · Görüntüleme: 10
  • 17.jpg
    17.jpg
    149.9 KB · Görüntüleme: 11
DVD zaten master olmayacak. DVD slave olması lazım. IDE HDD master olmalı.
IDE HDD i bozuk DVD'nin yerine takıp kablonun ucunu HDD'ye tak.
Ortadaki soket DVD'ye bağlı olsun.
Bu şekilde iken jumper'ları aygıtların üzrinde tarif edildiği gibi yapabilirsen sorun hallolur.
Hem HDD hem de DVD'nin jumperlarının nasıl bağlanması gerektiğini aletlerin üzerinde resimlerle açıklanmış olmalıdır.
Bu resimleri buraya iliştirirsen tarif ederim.

NOT:
Başlarda belirtmiş olduğum COMPITABLE seçeneği senin sistemde COMBINED olarak tanımlanmıştır.
Bu ayar AUTO iken SATA lar normal oluyorsa auto da bırakabilirsin. Dilersen combined'i seçebilirsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri