While, Repead statements

AytacFx

Üye
Merhabalar Kontrolkalemi ve üyeleri,

While ve Repead kullanarak bir kac örnek program yazmak istiyorum egitim amaçli fakat sanirim 'sonsuz döngü' dedigimiz olaya giriyor kullandigim PLC ve yazilim.

Ornek olarak soyle yaziyim:

------------------------
WHILE basla DO
value:= value + 1;
END_WHILE;
-------------------------

veya diger ornek

-----------------------------
IF value < 5000 THEN
REPEAT

UNTIL NOT basla
END_REPEAT;
END_IF;

----------------------------

Yukaridaki kodlarda;
basla: boolean
value: DINT

Kullandigim FlexiSoft programinda hata olmadigini soyluyor fakat bir tane warning veriyor ve onuda okuyamiyorum. Sonsuz donguden kurtulmak icin sanirim icine IF statement atip Exit dememiz gerekiyor dogrumuyum? Veya bu isin icinden nasil cikilir?

Hatta yukaridaki verdigim ornek IF statement ilede yapilabiliyor. Nerelerde kullanildigina dair ornek verebilirmisiniz? Internetide baya aradim fakat ST olarak guzel bir ornek bulamadim, en azindan benim anliyacagim sekilde.

Simdiden tesekkurler!

Son düzenleme:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
While nasil calisiyormus soyle bir anlatim buldum ve baya guzelmiste. C programlaniyor fakat calisma prensipi ayni sonucta. Fakat PLC de ST olarak hala calistiramadim.

Assagidaki sekildeki gibide calistirabildim, en azindan simdilik.

WHILE value < 50 Do
IF value >=50 THEN
exit;
END_IF;
END_WHILE;

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,396
Kullanıcılar
450,282