w otomat özellikleri

bigpasha arkadaşım sen hala ultrkomiklik yapıyorsun, hala istediğim şekilde şartname oluştururum diyorsun, peki şartnameye göre kontrol fiyat analizi yaparken en az 3 tane firmadan teklif almıyor mu? sen hala bir yada 2 tane firma sağlamış beni ilgilendirmez diyorsun, ya senin kadar ömrü hayatımda çelişik bir adam görmedim, sana diyorum ki bir firmalık şartname yazdığında ihale öncesi malzeme seçim aşamasında devlet nasıl en az 3 tane firmayı bulacak o malı alabilmek için? e tabi nasıl olsa senin gibi cesur cengaverler var bir firmayı seçer helal be...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bigpasha arkadaşım sen hala ultrkomiklik yapıyorsun, hala istediğim şekilde şartname oluştururum diyorsun, peki şartnameye göre kontrol fiyat analizi yaparken en az 3 tane firmadan teklif almıyor mu? sen hala bir yada 2 tane firma sağlamış beni ilgilendirmez diyorsun, ya senin kadar ömrü hayatımda çelişik bir adam görmedim, sana diyorum ki bir firmalık şartname yazdığında ihale öncesi malzeme seçim aşamasında devlet nasıl en az 3 tane firmayı bulacak o malı alabilmek için? e tabi nasıl olsa senin gibi cesur cengaverler var bir firmayı seçer helal be...

3 tane markadan malzeme verme sorunu yükleniciye aittir bulup bulamamasıda onun sorunudur bulduğu markaların ürünleri ve özellikleri tarafımıza sunulur yine hazırlamış olduğumuz teknik şartnameye uygunluğuna bizler karar veririz bunuda yükleniciye belirtiriz. Burda ultrakomik bir durum varsa senin olayı idrak edemeyişindir.
Birkere fiyat analizi denen şeyi yüklenici(işi alan firma) yapar(dediğin gibi kontrol değil) teklifin eki olarak verir burda neye ne kadar fiyat biçtiğinin görülmesi için yapılır bu olay malzeme ve işçilik fiyatları belirtilir.
Senin fiyat analizi derken aslında söylemek istediğinde :D yeni birim fiyat oluşturma işlemidir yani işin keşfinde pozlarında olmayıp uygulamada yapılması gereken kalemler için yapılır. Bunun içinde önce ilgili kamusal pozlar referans alınır bayındırlık,TEDAŞ birim fiyatları gibi burdada yoksa o ilin sanayi ve ticaret odasından alınan fiyat onaylanıp kullanılır. İdare işi pek bilmiyorsa üç firmadan teklif ister çünkü bu en kolay yoldur işi alan içinde üç kağıt yapabileceği en güzel yoldur çünkü her firmada kardeş 3 firmanın antetli kağıdı ve kaşesi vardır fiyatları işine geldiği gibi hazırlar o kardeş firmalara ayıp olmasın diye haber verip teklifleri onlar hazırlamış gibi verir.

Sen bu tip olaylardan çok uzakta olduğun için anlaman zor sn electrics o yüzden artık seninle bu konuları tartışmayacağım :D

sen sadece ultrakomik olsan amenna ama megakomik ve bilgisiz birisin aslında, fiyat analizi bir fiyatı bileşinlere ayırmadır, teklif verme değil, özel pozlardan fiyat alınr firmalardan işçilik ve montaj ve kar olarak da yüzde 25 eklenir ve bu fiyatlar idareye sunulur, senin dediğin aşırı düşük sorgulamasıdır, allah aşkına 25 yıldır nerden bağlanyorsun sen abi ya, diyorsun ki müteahhit nerden bulursa bulur, bu cümle inan bana dünyada gördüğüm en komik cümle, bir kere piyasada bulunmayan veya tekel olan bir tarif yapılsa ihale teknik şartnamesinde aklı başında müteahhit buna itiraz eder,tabi alışmışsınız siz çantacı müteahhitlerle çalışmaya böyle cahil cühela konuşuyorsunuz, siz ya hiç okumamış birisiniz ya da çok okumuşsunuz ortası olmaz cehaletin böylesi olmaz, dünyada bir memurun ben istediğimi yazarım çıtayı yükseltirim diyebileceği saçmalığını ortaya attınız,amerikada bile bu kadar vahşi kapitalist mantık yok, adam benim idari memurum ford arabaya binecek diye kanun çıkarıyor ki burası amerika siz gelmiş türkiyede bu mantıkla iş yapılabileceğini söylüyrosunuz, size yolunuz açık olsun diyorum bigpasha hazretleri, sizinle konuşmak size birşeyler öğretmeye çalışmak tam bir zaman kaybı idi,lütfen yazdıklarıma yorum yapmayın size ilim öğretmekten gına geldi...

Diyelim ki 5,5 kW'lık kontaktör alacağız. Marka olarak Siemens, ABB ve M.Gerin markadan biri olacaktır dedik. Neden Federal, Moeller'in olamayacağını nasıl açıklayacaksınız. ?

Kusura bakmayın alıntı yaptım ama kaynamasın diye.

Bahsettiğim gibi iş özel iş oldugu için, açıklama yapmak durumunda değilim.
Şartnameyi iş sahibi adına hazırladıgım için ve iş sahibi de x-y-z dışında kalan kaliteli olsa da k ve l yi istemiyorsa istemiyordur. Bunun için bir açıklama yapmak zorunluluguda yoktur.

Tahminimce teknik olarak yetersizlik konususunu sordunuz. Ama benim bu güne kadar gördüğüm şartnamelerde şu şekilde "muadil kavramı" ile iş çözülüyor.

malzeme teadiriki için yayınlanan listede x-y-z ve muadili deniyor.
muadil olarak sonulanlara bu x te var ama senin getirdiğin k da yok örneği ile teknik açıklama yapmaktan kaçılabiliyor.

"en azından benim yaşadıklarım bu şekilde gelişen olaylar"

kardeş herşey şartname ile açıklanıyor, eğer şartnamende ki maddeleri federal ve moller (bu iyi bir markadır aslında) de sağlıyorsa ve malzeme seçim formunda sunulmuşsa yapacağın bişey yok, en fazla kontrol bunları çıkar der gayri resmi müteahhite, bu işlerde karşılıklı anlayış da önemlidir, güvenmediğiniz malzemeyi kullandırmak istememeniz çok tabii, mesele bunu müteahhite anlatıp ikna edebilmek mesele...

Kusura bakmayın alıntı yaptım ama kaynamasın diye.

(1-) Bahsettiğim gibi iş özel iş oldugu için, açıklama yapmak durumunda değilim.
Şartnameyi iş sahibi adına hazırladıgım için ve iş sahibi de x-y-z dışında kalan kaliteli olsa da k ve l yi istemiyorsa istemiyordur. Bunun için bir açıklama yapmak zorunluluguda yoktur.

Tahminimce teknik olarak yetersizlik konususunu sordunuz. Ama benim bu güne kadar gördüğüm şartnamelerde şu şekilde "muadil kavramı" ile iş çözülüyor.

malzeme teadiriki için yayınlanan listede x-y-z ve muadili deniyor.
muadil olarak sonulanlara bu x te var ama senin getirdiğin k da yok örneği ile teknik açıklama yapmaktan kaçılabiliyor.

"en azından benim yaşadıklarım bu şekilde gelişen olaylar"

1-İşin sahibi devlet ise ve devlet kamu ihale kanuna göre marka belirtemezsin diyorsa, açıklama yapmak zorundasın. Özelde ise tek markada yazarsın 3 markada yazarsın 5 markada yazarsın. Senden ne istenrise onu yazarsın.

2-5,5 kW kontaktörü devletin bir kurumuna, kamu ihale kanuna göre almak için marka belirtmeksizin almak istesen ve buna bir şartname hazırlamak durumunda kalsan, kaliteli bir kontaktör almak için ölçülebilir olan yada katoloğunda belirtilen hangi özellikleri yazarsın yada yazabilirmisin? hakeza bu alınacak mal anahtarlı otomatik sigorta olabilir, TMŞ olabilir.

kardeş herşey şartname ile açıklanıyor, eğer şartnamende ki maddeleri federal ve moller (bu iyi bir markadır aslında) de sağlıyorsa ve malzeme seçim formunda sunulmuşsa yapacağın bişey yok, en fazla kontrol bunları çıkar der gayri resmi müteahhite, bu işlerde karşılıklı anlayış da önemlidir, güvenmediğiniz malzemeyi kullandırmak istememeniz çok tabii, mesele bunu müteahhite anlatıp ikna edebilmek mesele...

Şartname dediğimiz şey talebi yapan tarafından hazırlanan bir evraktır. Bu şartnameye neler yazılmalıdır ki 10 A sigorta için üzerinde 10 A yazan her marka firma teklif vermesin belli kriterleri sağlayan firma versin ve o şartnameyi hazırlayan kişi devlet adına sen ol. Ne yazmalısın ki(ölçülebilir olan kriterler) kaliteli olan bir sigortayı satın alma servisi alabilsin.?
saygılar..

kalite istiyorsan şartnamene akredite ve güvenilir labaratuvarlardan alınan belgeler konulabilir, öyle ölçüyle falan uğraşmaya gerek yok, amaç rekabet bozulmasın yeter herşeyin çözümü var...

bence sadece kalite beldelerınden gide bilirsin başka bi şansın yok
oturup arastırma yapman lazım senın ıstedıgın sıgortanın hangı kalıte belgelerı var ornegın abb markasının amerıkan kalıta belgesı var yanı amerıkan ıslerıne uyumludur moeller yenı adı eaton fırmasıda bu kalıteye uygun uretım yapmaktadır (amerikanın kalıte ısmı ul dir.) bunun gıbı bı kalıte belgesı olan fırma yaz sart namene o zaman ıstedıgın kalıtede bı urunle karsılasa bılırsın bence tek yolu bu ama yınede daha uygun bı yol varsa bende ogrenmek ısterım

way beee
acayip beyin fırtınası olmuş haberimiz yok
:)

Bütün elemanların kendine has ismi ve kodu var onu bilmen gerekıyor bu zor oldugundan etiket kullanıyoruzz

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri