w otomat özellikleri

bigpasha arkadaşım, kamuya mal alımlarında öyle senin dediğin gibi bir yaklaşım söz konusu değil.Öyle ben sony kamerayı tarif ederim alırım da yok öyle bir şey. Ha ben yapıyorum başım da ağrımıyor diyorsan o ayrı. Cesaret kişiden kişiye değişkenlik arz eder.Şikayet edilmemiş olman her zaman bu işlerin böyle gitmesi gerektiğine delalet etmez. Kamera sistemlerinden örnek vermişsin.Öyle bir şartname yazacaksın ki sony de samsung da sanyo da bullwark da sağlayacak.Sony de şu fazladan var bunu koyayım ama samsung da yoksa bana ne dersen müfettiş amcalarla doyumsuz sohbetler programını stüdyodan izleyen seyirci olarak değil bizzat sohbet için orda bulunan konuk konumunla renklendirirsin.Benden söylemesi bu konuda lafı uzatmayacağım artık isteyen istediği şekilde alsın devletin parasıyla istediği malı...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bigpasha arkadaşım, kamuya mal alımlarında öyle senin dediğin gibi bir yaklaşım söz konusu değil.Öyle ben sony kamerayı tarif ederim alırım da yok öyle bir şey. Ha ben yapıyorum başım da ağrımıyor diyorsan o ayrı. Cesaret kişiden kişiye değişkenlik arz eder.Şikayet edilmemiş olman her zaman bu işlerin böyle gitmesi gerektiğine delalet etmez. Kamera sistemlerinden örnek vermişsin.Öyle bir şartname yazacaksın ki sony de samsung da sanyo da bullwark da sağlayacak.Sony de şu fazladan var bunu koyayım ama samsung da yoksa bana ne dersen müfettiş amcalarla doyumsuz sohbetler programını stüdyodan izleyen seyirci olarak değil bizzat sohbet için orda bulunan konuk konumunla renklendirirsin.Benden söylemesi bu konuda lafı uzatmayacağım artık isteyen istediği şekilde alsın devletin parasıyla istediği malı...

Kaç yıllık piyasa tecrübeniz var bilmiyorum ama bu işler belediyelerde ve kamu kurumlarında bu şekilde gidiyor bir kısmıda boynunu eğip sadece TSE belgesine bakarak kaderine razı oluyor(bunun sonucu devlete zarardır). Kamuda kaç tane eleman optik lens özelliklerini uzak atım lensi v.s. kamera özelliklerini biliyor? Alıyor X firmasından koyuyor teknik şartname olarak bunun başka alternatifi zaten yok. Anlatmak istediğim olay işi yapan kişinin 3.4. kalite değilde en azından 2.kalite malzeme kullanmasına yönelik bir yönlendirmedir bu yalnız bir markayada odaklandırılabilir birkaç kalite markayada bunu yapmak çok kolaydır ortak birçok özelliğin yanında sadece o ürüne özgü bir özelliği belirtirseniz şartnamede direk o ürüne yönlendirmiş olursunuz bu özellik teknik açıdan gerekli bir özellik ise de hiç bir Allahın kulu buna itiraz edemez bilmem anlatabiliyormuyum ??? ama siz bunu ben o yönlendirdiğim firmadan rant sağlamak amacıyla yapıyorum derseniz onun adı başka birşeydir onu yazarsam bannlarlar :D
Netice olarak devlet için kamu için yaptırdığım bir işte yükleniciye işi yapana ne kadar kaliteli malzeme kullandırtırsam o derece görevimi layıkıyla yerine getirmiş olurum amaçlanan budur.

cevap vermeyecektim ama iyi günümdeyim tartışmanın zararı yok. şimdi kardeşş piyasada gerekli olan bir şey diye bişey yok, bu göreceli bir kavramdır, ben kameranın şu özelliğini çok elzem görüyorum o da sadece sony de var ben sony alayım dersen müfettiş amcalar seni attaya götürür :) garantisi yok! Elzem olma hali teknolojinin genel gelişimi ile orantılı,sen peki 20 yıl önce her panoya kaçak akım şalteri taksaydın ya niye o zaman çarpmıyor mu idi elektrik ? her şey ekonomi ile açıklanıyor devlet işlerinde, evet en kalitelisi ama rekabeti bozmamak şartı ile, en az 3 tane firmanın sağladığı bir şartnameyi yaz bak kimse bir şey diyor mu, ben hep öyle gördüm kamudakiler anlamıyor zaten diyorsun hoş da ben kamerayı satıp da uzman geçinen ve bana cevap veremeyen kaç tane özel sektör elemanı gördüm.Katalogdan iki özellik ezberlemek ile olmuyor bu işler. Hakkını vereceksen bir malın kalitesi konusunda o alanda uzman olman gerekiyor yoksa sadece katalogdan bakarak mukayese yapmak için teknik eleman da olmaya gerek yok bana sorarsan. kamuda sana bana kamera konusunda brifing verebilecek elemanlar da bulabilirsin, olaya nereden baktığın önemli, kamuda 50 yaşında gerilim düşümü yapamayan mühendisler de var bir şebekenin analiz koruma ve kararlılık hesaplarını yapabilecek kapasitede insanlar da var. Kamuda çalışan arkadaşlara kısmen saygı duyuyorum bu devirde allame olsan özel de maaşlar belirli bir seviyeyi geçmiyor ortalama olarak. Bu mühendislerimiz kötü demek değil kamuda da çok değerli mühendisler tanıyorum.Niyet iyi olduktan sonra o kameranın en uygun ve en idealini almak atla deve değil.

cevap vermeyecektim ama iyi günümdeyim tartışmanın zararı yok. şimdi kardeşş piyasada gerekli olan bir şey diye bişey yok, bu göreceli bir kavramdır, ben kameranın şu özelliğini çok elzem görüyorum o da sadece sony de var ben sony alayım dersen müfettiş amcalar seni attaya götürür :) garantisi yok! Elzem olma hali teknolojinin genel gelişimi ile orantılı,sen peki 20 yıl önce her panoya kaçak akım şalteri taksaydın ya niye o zaman çarpmıyor mu idi elektrik ? her şey ekonomi ile açıklanıyor devlet işlerinde, evet en kalitelisi ama rekabeti bozmamak şartı ile, en az 3 tane firmanın sağladığı bir şartnameyi yaz bak kimse bir şey diyor mu, ben hep öyle gördüm kamudakiler anlamıyor zaten diyorsun hoş da ben kamerayı satıp da uzman geçinen ve bana cevap veremeyen kaç tane özel sektör elemanı gördüm.Katalogdan iki özellik ezberlemek ile olmuyor bu işler. Hakkını vereceksen bir malın kalitesi konusunda o alanda uzman olman gerekiyor yoksa sadece katalogdan bakarak mukayese yapmak için teknik eleman da olmaya gerek yok bana sorarsan. kamuda sana bana kamera konusunda brifing verebilecek elemanlar da bulabilirsin, olaya nereden baktığın önemli, kamuda 50 yaşında gerilim düşümü yapamayan mühendisler de var bir şebekenin analiz koruma ve kararlılık hesaplarını yapabilecek kapasitede insanlar da var. Kamuda çalışan arkadaşlara kısmen saygı duyuyorum bu devirde allame olsan özel de maaşlar belirli bir seviyeyi geçmiyor ortalama olarak. Bu mühendislerimiz kötü demek değil kamuda da çok değerli mühendisler tanıyorum.Niyet iyi olduktan sonra o kameranın en uygun ve en idealini almak atla deve değil.

Teknik konularda görecelilik demek o işin kalitesine karar vermek demektir sn electrics verdiğim örnek sadece kamera için değil bir çok ürün için sözkonusudur. Başka örnek vereyim size jeneratör için şartname oluştururken alternatör imal yılı şuanki tarihten max 2yıl önce olması gerekir gibi bir ekleme yapmanız birçok atıl jeneratör üreticisi firmayı elemeniz anlamına gelir çünkü çoğu 3.4.kalite markalar eski stoklarını kullanırlar yada dandik alternatörleri dış ülkelerden alırlar hepsininde üretim tarihi eskidir.
Bu teknik açıdan önemli bir durum mudur evet alternatörün beklemesi oksidasyon nem rutubet açısından olumsuz bir durumdur peki kalitesiz firmayı elemek için neden midir? evet. Bu yine kameradaki gibi sadece kaba bir detay bunun gibi binlerce neden bulunup istenen kaliteye yakın kalitede ürünün işi yapan tarafından kullanılması zorlamalı olarak sağlanmış olunur. İşi yapan malzeme sunumu yaparken bu kıstaslara sahip 3 firma vermek zorundadır vermediği taktirde o alternatif otomatik olarak elenecektir. Netice itibariyle kaliteli ve ürünler ve kalitesiz ürünler kendi aralarında rekabet içindedir kaliteli ürünle kalitesiz ürün arasında haksız rekabet söz konusu olamaz çünkü rekabet söz konusu değildir.
Gelelim kamudaki teknik personele mutlaka aralarında çok iyi teknik elemanlarda vardır ancak bir ürünün tüm özelliklerini detaylı birşekilde şartnameye dökecek ne eleman vardır nede o elemanın zamanı vardır. Bir çoğu klasik şartnameyi mevcut projeye uyarlamadan birebir geçerler kullanılmayan ürünleri çıkarma zahmetine dahi girmezler bunu senelerdir yaşıyoruz.Gerçekler acıdır ve çoğu zaman acıtır...

sanırım yazdıklarım çok açık değil ki onaylamak konusunda zorluk çekiyorsunuz. Şimdi bir ürünü istiyor olmanız kaliteli ile kalitesiz malzemeyi bir araya getirmenize sebep vermez. İstediğiniz özellik en az 3 firma tarafından sağlanıyorsa parayı alır en düşük fiyat sunana verirsiniz. Bu çok ama çoook basit bir olay.Neden itiraz ettiğinizi ve "Netice itibariyle kaliteli ve ürünler ve kalitesiz ürünler kendi aralarında rekabet içindedir kaliteli ürünle kalitesiz ürün arasında haksız rekabet söz konusu olamaz çünkü rekabet söz konusu değildir. " şeklinde cümleler yazdığınızı anlamak güç. Ha ben idraki tıkalı bir insansam affola. Amaç devletin parasının kamu elemanının ihtiyari veya gayri ihtiyari bir biçimde tek bir firmanın belirlediği fiyat üzerinden belirli firmalara peşkeş çekilmesini önlemek ve pazarda yerli ve yabanci fiyat rekabetini sağlayarak en uygun fiyata en iyi malı almaktır.Sizin kabullenmeniz bazı açılardan doğru. Evet kamuda bundan nemalanan insanlar olabilir ehliyetsiz ve basiretsiz kişiler buna izin verebilir. Ama gerçeklerin acı olması beni özel sektörün içleri acısı yönleri ile de bağlar. Kimse kamuda ehil mühendis ve teknikerler yok demesin. çok gülerim, Aynı işi yapmaktan başını kaldıramadığı için özel sektörde ezilen ve kendini geliştirecek zamandan yoksun araştırma yapamayan teknik elemanlar yanında kamuda çok kaliteli yetişen arkadaşlarımın varlığı bu tip acıdır acıtır cümlelerine itibar etmeyişimi haklı çıkarıyor çok zaman.Özel sektör geliştirir diyorlar doğrudur tecrübe insanı geliştiriyor ama özel sektörün vahşi ve sermayeci anlayışı bizim gibi memleketlerde ne yazık ki kişilerin vizyonunu daraltıyor çok zaman.Artık 1980 li yıllarda değiliz arkadaşlar. Kamuda çalışan tüm arkadaşlara daha iyi olmaları için başarılar dilerken özel sektörde 500-1000 liraya çalışan mühendis ve teknikerlere de emeklerinin karşılığını alamamalarından ötürü birlik olmalarını dayanışma içinde olmalarını tavsiye ediyor aynı şekilde başarılar diliyorum.

sanırım yazdıklarım çok açık değil ki onaylamak konusunda zorluk çekiyorsunuz. Şimdi bir ürünü istiyor olmanız kaliteli ile kalitesiz malzemeyi bir araya getirmenize sebep vermez. İstediğiniz özellik en az 3 firma tarafından sağlanıyorsa parayı alır en düşük fiyat sunana verirsiniz. Bu çok ama çoook basit bir olay.Neden itiraz ettiğinizi ve "Netice itibariyle kaliteli ve ürünler ve kalitesiz ürünler kendi aralarında rekabet içindedir kaliteli ürünle kalitesiz ürün arasında haksız rekabet söz konusu olamaz çünkü rekabet söz konusu değildir. " şeklinde cümleler yazdığınızı anlamak güç. Ha ben idraki tıkalı bir insansam affola.

Yazdıklarınızı onaylamam için gerçekleri görmemezlikten gelmem gerekir. Beni anlamamanızın nedenide tahminime göre idraki tıkalı birisi olduğunuz için değil iş tecrübesi zayıf biri olduğunuz için.
Kamuda malzeme alımı için ihale yapılır gerekli malzeme listesi ve şartname yayınlanır. Teklif veren firmalar şartnamedeki özelliklere uygun evsafta ürünle tekliflerini sunarlar kıstaslara uymayan ürün kullanılması mümkün değildir. Üç firmadan hangisi uygunsa seçilir gibi bir durum söz konusu değildir çünkü verilen teklif onaylanıp işi alan firma o paraya o işi yapmayı zaten taahhüt etmiştir.
Birde belediyelerin bayındırlığın v.s. açtığı projeli işler vardır bunların büyük bir kısmı anahtar teslimi işdir yani yine mal alımındaki gibi fiyat teklifleri verilir idare işim keşfini muammen bedel çalışmasını önceden yapar bu bedelin altında teklif veren firmadan işi nasıl yapacağını açıklaması yani maaliyet analizi istenir.Buna göre idare verilen teklifleri değerlendirir. İşi alan firma imalata başlamadan önce malzeme sunumu yapar işte burda üç firmanın markası verilir ancak dediğiniz gibi ucuzu kabul edilir diye birşey yok çünkü o ürün için fiyat teklifi zaten yapılmıştır.
Teknik şartnamelerde kıstaslar bellidir ve ben diyorumki şartnameye yazacaklarımla kalite çıtasını yükseltmek benim elimde o kalitede ama bir ürün vardır ama üç urun orasını bilemem benide bağlamaz ama ben çıtayı yüksek tuttukça kalitesiz gördüğüm TSE'li ürünün kaliteli gördüğüm ürünlerle rekabet şansı yoktur olamazda.
Çalışan teknik elemanın kalitesi gerek kamuda gerek özelde ''kendini yetiştirmeyle ve geliştirmeyle'' ilgili husustur ancak genel olarak kaliteli teknik eleman üç kuruşa kamuda çalışmaz özelde kendini ispatlar iyi maaşa çalışır istisnalar yok mudur illaki vardır ekonomik durumu iyidir özelin yoğun temposunda kendini yormak istemez,ekonomik durumu iyidir kamuda saygınlığı konumu iyidir ortamı iyidir vazgeçmez. Ama unutmamak gerekirki istisnalarda kaideyi hiç bir zaman bozmaz.
Saygılar...

bigpasha kardeş, iş tecrübemin zayıf olduğuna hükmetmişsin iyi de etmişsin çünkü ben şartnameyi istediğim gibi yazarım bir firma sağlarmış üç firma sağlarmış deyişinden olayı çözdüm ben, çok zamanımı almadı doğrusu, o yukarıda anlattığın olayları pek çoğu bilmiyor olabilir ama bunu en son bana anlatmalısın, eğer amacın yeni başlayan arkadaşların öğrenmesi ise allah razı olsun. Gelelim verdiğin örneklere ; yukarıda anlattığın olayların malzeme seçim formunun işin taahhüt edilmiş olmasının konu ile alakasını göremiyorum. Ben kamuda şartname hazırlanmasından bahsediyorum sen malzeme seçim formu diyorsun. bu arada söyleyeyim, sen şartnameni yüksek kriterlerle donatırsın ama 3 den az firma bu kriteri sağlıyorsa sana çok cesur olduğunu bildirmek isterim. çıtayı yüksek tutmak gibi çok büyük bir tecrübeden bahsetmeyi imkansızlaştıran cümlelerle günümüzü renklendiriyorsun. çıta yükseltmekden kastederken malzeme seçim formuna esas şartnamelerin çıta yükselmek amacı ile tek bir firmanın sağlayabileeceği özelliklerle donatılamadığını hatırlatmak bir gün öğrendiğinde seninle halleşmek isterim. Kamu ihale kanununa tabi değilim diyorsan herhalde texastan falan bağlanıyorsun. Orada bu kanuna uymak gerekmiyor. Ama gerçekten kamuda senin gibi düşünen çalışanlar varsa ki ben henüz "tecrübesiz ve iş deneyiminden yoksun " olduğumdan henüz görmedim seni tanımak büyük bir zevk bilesin. Taşrada konudan uzak insanların komik ve tuhaf teknik meseleler üzerine manifestolarını dinlediğim oldu da senin gibi hayal ile realitenin kamuyla alakalı konularda biraz ıraksadığını kabulde zorlanan bir arkadaşa rastlamadım. Ama cesaretini kutluyorum. Özelde çalışan mühendis arkadaşlardan ÜÇ kuruşa değil BİR kuruşa (oran yapıyorum anlamak kolay olsun diye) çalışan "pek çok" arkadaşla seni tanıştırmak isterdim. benden sana tavsiye kabul edersen ;
TSE li ürünü kullanmak zorunda değilsin elbette ama (çok özellik arzeden ve bunu gerektiren itiraz götürmeyen durumlar varsa) ben istediğim ürünü kullanacak şekilde şartname yazar "paşa paşa" kullandırırım demekten vazgeçmeyeceksen sana cevap yazmayışımı mazur gör artık. Gidip biraz tecrübe kazanayım bari. Burda çene çalacağıma şu şartname nasıl yazılır öğreneyim birilerinden...

bigpasha kardeş, iş tecrübemin zayıf olduğuna hükmetmişsin iyi de etmişsin çünkü ben şartnameyi istediğim gibi yazarım bir firma sağlarmış üç firma sağlarmış deyişinden olayı çözdüm ben, çok zamanımı almadı doğrusu, o yukarıda anlattığın olayları pek çoğu bilmiyor olabilir ama bunu en son bana anlatmalısın, eğer amacın yeni başlayan arkadaşların öğrenmesi ise allah razı olsun. Gelelim verdiğin örneklere ; yukarıda anlattığın olayların malzeme seçim formunun işin taahhüt edilmiş olmasının konu ile alakasını göremiyorum. Ben kamuda şartname hazırlanmasından bahsediyorum sen malzeme seçim formu diyorsun. bu arada söyleyeyim, sen şartnameni yüksek kriterlerle donatırsın ama 3 den az firma bu kriteri sağlıyorsa sana çok cesur olduğunu bildirmek isterim. çıtayı yüksek tutmak gibi çok büyük bir tecrübeden bahsetmeyi imkansızlaştıran cümlelerle günümüzü renklendiriyorsun. çıta yükseltmekden kastederken malzeme seçim formuna esas şartnamelerin çıta yükselmek amacı ile tek bir firmanın sağlayabileeceği özelliklerle donatılamadığını hatırlatmak bir gün öğrendiğinde seninle halleşmek isterim. Kamu ihale kanununa tabi değilim diyorsan herhalde texastan falan bağlanıyorsun. Orada bu kanuna uymak gerekmiyor. Ama gerçekten kamuda senin gibi düşünen çalışanlar varsa ki ben henüz "tecrübesiz ve iş deneyiminden yoksun " olduğumdan henüz görmedim seni tanımak büyük bir zevk bilesin. Taşrada konudan uzak insanların komik ve tuhaf teknik meseleler üzerine manifestolarını dinlediğim oldu da senin gibi hayal ile realitenin kamuyla alakalı konularda biraz ıraksadığını kabulde zorlanan bir arkadaşa rastlamadım. Ama cesaretini kutluyorum. Özelde çalışan mühendis arkadaşlardan ÜÇ kuruşa değil BİR kuruşa (oran yapıyorum anlamak kolay olsun diye) çalışan "pek çok" arkadaşla seni tanıştırmak isterdim. benden sana tavsiye kabul edersen ;
TSE li ürünü kullanmak zorunda değilsin elbette ama (çok özellik arzeden ve bunu gerektiren itiraz götürmeyen durumlar varsa) ben istediğim ürünü kullanacak şekilde şartname yazar "paşa paşa" kullandırırım demekten vazgeçmeyeceksen sana cevap yazmayışımı mazur gör artık. Gidip biraz tecrübe kazanayım bari. Burda çene çalacağıma şu şartname nasıl yazılır öğreneyim birilerinden...

Kamuyu temsil eden idare yöneticisi mühendis ihaleye verdiği işin teknik ve özel şartnamesini kendi hazırlar proje-etüd birimi hazırlar eklemek istediklerini ekletir ve onaylar. İşin adımlarını anlamanız için tekrar yazayım önce işin projesi oluşturulur akabindede şartnamesi hazırlanır idare tarafından onaylanır bu işlemler bittikten sonra ihaleye çıkılır. Teklifi veren firmalar proje ve şartnameye uygun teklif vermek zorundadırlar.İşi alan yüklenici işe başlar imalat yapmadan önce malzeme sunum dosyası oluşturur daha önceden şartnamesinde ve tariflerinde belirtilen kriterlere uygun 3 markayı sunar idarece uygun görülen uygun görülmeyenler nedenleriyle belirtilerek kabul işlemi sonuçlandırılır burada sizin dediğiniz gibi ucuz olan diye birşey söz konusu değildir bu cümleniz sizin bu işlerde tecrübesiz olduğunu gösterir dedim bu gayet normal bir durum her teknik eleman kendi çalıştığı birimde uzmanlaşır bunda alınacak gocunacak bir durum yok sn electrics bunu mesleki tecrübesizsin şeklinde algılamana şaşırdım doğrusu nerden çıkardıysan bu sonucu hayret! Kamuya iş yapıyorsan TSE'li ürün kullanmak zorundasın buda sana önceki bilgilere ek ekstra bir bilgi olsun.Şartname yazabilmek sağlam bilgi,dikkat ve tecrübe gerektirir(X firmasından alıp direk copy/paste yapmıyorsan (ki geneli böyle yapar)yada harman yapacağım derken çarşafa dolanırlar).
Sana çalışma alanında başarılar dilerim...

Son düzenleme:
kardeş ben çok şükür gocunmadım gocunmam da, da mesele o değil mesele....
kamuya alım yaparken tse şart demişsin ki ithal malzemelerin türkiyede ürünü üretmiyorsa tse belgesine ihtiyacı yoktur, o dediğin sadece türkiyede üretim yapanlara dönük bir durumdur, bunu öğrendiğin iyi oldu bence bundan sonra araştırırsın, ikincisi 3 sayısı burada malzeme seçim formunda istenen minimum sayıdır bu doğrudur da ben yazılmış şartnameler üzerinde değil yazılacak şartnamelerle ilgili konuştuğumuzu ve bunu yaparken de kamuyu koruyacak şekilde en az 3 firmanın teklif verebileceği bir şartnamenin uygun olduğunu anlatıyordum ki sen geçtin yapım işleri teknik şartnamesine herhalde jammer cihazı falan var çakışamıyoruz senle bir türlü, neyse sen bu yolda devam et kardeş, sen istersen bu devlete altın kaplı otomobil bile alırsın ihtiyaca binaen, ama unutma devlet koç veya sabanci holding değildir parayı bastırır alırım demeye, benim bu konuda tecrübesiz olduğuma hükmetmen benim nazarımda birşe ifade etse idi sana bir cümlenle anladım bu işi bilip bilmediğini kardeş demezdim, çarşafa dolanma konusuna gelince ben senin mantığınla hareket edip çarşafa dolananları duydum da rekabet oluşturmaya calışan ve optimumu sağlamaya uğraşan hiç bir mühendis duymadım. Sen duyunca haber ver.. Başarılar dilerim

kardeş ben çok şükür gocunmadım gocunmam da, da mesele o değil mesele....
kamuya alım yaparken tse şart demişsin ki ithal malzemelerin türkiyede ürünü üretmiyorsa tse belgesine ihtiyacı yoktur, o dediğin sadece türkiyede üretim yapanlara dönük bir durumdur, bunu öğrendiğin iyi oldu bence bundan sonra araştırırsın, ikincisi 3 sayısı burada malzeme seçim formunda istenen minimum sayıdır bu doğrudur da ben yazılmış şartnameler üzerinde değil yazılacak şartnamelerle ilgili konuştuğumuzu ve bunu yaparken de kamuyu koruyacak şekilde en az 3 firmanın teklif verebileceği bir şartnamenin uygun olduğunu anlatıyordum ki sen geçtin yapım işleri teknik şartnamesine herhalde jammer cihazı falan var çakışamıyoruz senle bir türlü, neyse sen bu yolda devam et kardeş, sen istersen bu devlete altın kaplı otomobil bile alırsın ihtiyaca binaen, ama unutma devlet koç veya sabanci holding değildir parayı bastırır alırım demeye, benim bu konuda tecrübesiz olduğuma hükmetmen benim nazarımda birşe ifade etse idi sana bir cümlenle anladım bu işi bilip bilmediğini kardeş demezdim, çarşafa dolanma konusuna gelince ben senin mantığınla hareket edip çarşafa dolananları duydum da rekabet oluşturmaya calışan ve optimumu sağlamaya uğraşan hiç bir mühendis duymadım. Sen duyunca haber ver.. Başarılar dilerim

25 yıldır bu işlerin fiilen içerisinde bir teknik elemanım şimdiye kadar kamuda TSE belgesine haiz olmayan bir ürün kullanıldığını ne gördüm ne duydum yalnız ISO belgeli Türkloydu sertifikalı bilmem ne ülkesinin bilmemne standart belgesini getiren çok oldu ama hepside geri dönmüştür malzeme sunumunda bu tür ürünlere kırmızı kalemle çizik atılır değerlendirmeye alınmaz bile bunu bil. Piyasada iş yapıyorsan ayrı tanzanya marka tanzanya standartı olsada farketmez :D
Bir üç teklif türküsü tutturdunki gidiyorsun sana diyorumki teknik şartname birim fiyat tarifleri işin projesiyle birlikte ihaleden önce oluşturulur(bunu kamudaki ilgili mühendis yapar(devlet çıkarı doğrultusunda kendi çıkarı için değil:) ) talepli firmalara verilir. Teklifler verilir değerlendirme biter işi X firması alır ve imalata başlamadan önce 3 firmanın x malzemesinin sunumunu yapar bu 3 marka şartname ve tariflere uygun verilmek zorundadır fiyat teklifi çoktan verilmiştir dediğin gibi fiyatın marka seçimiyle yakından uzaktan alakası yoktur (bu senin sallaman) tek kriter vardır oda oluşturulan şartname ve birim fiyat tarifleridir bunu iyice öğren. Ben şartnamesine ürünün birim fiyat tarifine IP65 yazmışsam,mekanik dayanımı iyi olsun diye falanca alaşım diye belirtmişsem ve bu özellikler 1 yada 2 üründe varsa beni bağlamaz beni burda bağlayan ürün kalite çıtasını arttırmak için şartname ve tariflere eklediğim detaylardır. Amacım işin kalitelisini yükseltmektir daralttığım çemberin içine giren markalar değil. Gereksiz ve körükörüne sataşmalarda bulunduğunuz tartışmamıza burada son noktayı koyuyorum ayrıca size nacizane bir önerim olacak bilmediğiniz konular hakkında bir daha yorum yapıp kendinizi komik duruma düşürmemeniz. Burası bir paylaşım platformu önemli değil ama hayat öyle değildir daha acımasızdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri