w otomat özellikleri

Arkadaşlar bu neyin kavgası veya tartışması arkadaş bir soru sormuş iki kişi birbirini yemeye başlamış, yani bumudur paylaşım yardımlaşmak.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sataşma demişsin ben sataştığımı düşünmüyorum bilakis 25 yıldır bu işleri yapıp da hala tse siz malzeme kullanılmaz diyen birine 25 yıl bu işleri yapmakla bu işlerin allemesi olunmadığını anlatmaya çalışıyor cehdediyorum. Ben seni senin örneğin ile vurayım, hem özelde hem kamuda 30 yil çalışıp bir nane bilmeyen ama bildiğini sanan insanları tanıdım. Bu 25 yıl beni etkilemez.Benim salladığımı söylediğin "fiyatın marka seçimi ile alakası olduğu" kısımdan bir alıntı yapıp beni mahcup edersen sevinir yapamazsan sana çok gülerim şimdiden saol ama, bence senin takıntın ben yaptım oldu demen, senin mantığınla yani bir malı ben anahtar teslim işte en iyisi olarak tarif ettim dolayısıyla müteahhit en iyisini getirmek zorunda neden kötü bir marka seçeyim iyisini seçmek varsa gibi çocuksu ve realiteden kopuk bir yaklaşımla devleti tekellere teslim edersin. neden mi? çünkü kardeş dedim ya çocuksu bir yaklaşımın var.sanki müteahhit bu işi alırken senin tarif ettiğin malzemeyi işin metrajına dahil edip ona göre teklif etmiyor da kafadan sallıyor sonraa aaaaaaaaaaah ne yaptım burda pahalı bir malı tarif etmişler tüh şimdi malzeme secim formunda da sadece bu malzemeyi onaylayacak ben zarar ettim. tüh bigpasha çok uyanık çıktı gördün mü diyip sana yalvaracak. Sen akıllısın ne de olsa. Neyse sen TSE siz mal kullandırmamıssın ya ne de olsa o yeter bu işler için....ben de yazmıyorum artık füze atsan cevap vermeyecegim. kola gelsin

sanırım yazdıklarım çok açık değil ki onaylamak konusunda zorluk çekiyorsunuz. Şimdi bir ürünü istiyor olmanız kaliteli ile kalitesiz malzemeyi bir araya getirmenize sebep vermez. İstediğiniz özellik en az 3 firma tarafından sağlanıyorsa parayı alır en düşük fiyat sunana verirsiniz. Bu çok ama çoook basit bir olay.Neden itiraz ettiğinizi ve "Netice itibariyle kaliteli ve ürünler ve kalitesiz ürünler kendi aralarında rekabet içindedir kaliteli ürünle kalitesiz ürün arasında haksız rekabet söz konusu olamaz çünkü rekabet söz konusu değildir. " şeklinde cümleler yazdığınızı anlamak güç. Ha ben idraki tıkalı bir insansam affola. Amaç devletin parasının kamu elemanının ihtiyari veya gayri ihtiyari bir biçimde tek bir firmanın belirlediği fiyat üzerinden belirli firmalara peşkeş çekilmesini önlemek ve pazarda yerli ve yabanci fiyat rekabetini sağlayarak en uygun fiyata en iyi malı almaktır.Sizin kabullenmeniz bazı açılardan doğru. Evet kamuda bundan nemalanan insanlar olabilir ehliyetsiz ve basiretsiz kişiler buna izin verebilir. Ama gerçeklerin acı olması beni özel sektörün içleri acısı yönleri ile de bağlar. Kimse kamuda ehil mühendis ve teknikerler yok demesin. çok gülerim, Aynı işi yapmaktan başını kaldıramadığı için özel sektörde ezilen ve kendini geliştirecek zamandan yoksun araştırma yapamayan teknik elemanlar yanında kamuda çok kaliteli yetişen arkadaşlarımın varlığı bu tip acıdır acıtır cümlelerine itibar etmeyişimi haklı çıkarıyor çok zaman.Özel sektör geliştirir diyorlar doğrudur tecrübe insanı geliştiriyor ama özel sektörün vahşi ve sermayeci anlayışı bizim gibi memleketlerde ne yazık ki kişilerin vizyonunu daraltıyor çok zaman.Artık 1980 li yıllarda değiliz arkadaşlar. Kamuda çalışan tüm arkadaşlara daha iyi olmaları için başarılar dilerken özel sektörde 500-1000 liraya çalışan mühendis ve teknikerlere de emeklerinin karşılığını alamamalarından ötürü birlik olmalarını dayanışma içinde olmalarını tavsiye ediyor aynı şekilde başarılar diliyorum.

İyi akşamlar...

e gülerim demiştim bak gülüyorum:) ben burada marka seçiminden bahsetmedim ki birincisi ikincisi kamuya mal sadece malzeme seçimiyle alınmaz iş artışı doğrudan temin keşifteki fiyatın mukayesede kullanılması yolları ile de mal alımı yapılır., kendin ikrar ediyorsun en az üç firma sağlayacak diye, o zaman bir firmalık şartname yazarsan yarın kontrol olduğunda 3 firmayı nerde bulacaksın? bence sen bu işi tam anlamadan 25 yıldır yapıyorsun da birisi de çıkıp sana mevzuat okutmamış, füze atsan yazmıcam demiştim ama senin böyle alakasız bir cümleyi alıp demediğim bir şeyi demiş gibi iddia etmene de kayıtsız kalmak istemedim. arkadaş yukarıda yardımlaşma demiş, arkadaşım ben arkadaşa yardımcı olmaya çalışıyorum ama tecrübesi sayesinde alıcı olamıyor yardım konusunda..hayırlı geceler..

Son düzenleme:
e gülerim demiştim bak gülüyorum:) ben burada marka seçiminden bahsetmedim ki birincisi ikincisi kamuya mal sadece malzeme seçimiyle alınmaz iş artışı doğrudan temin keşifteki fiyatın mukayesede kullanılması yolları ile de mal alımı yapılır., kendin ikrar ediyorsun en az üç firma sağlayacak diye, o zaman bir firmalık şartname yazarsan yarın kontrol olduğunda 3 firmayı nerde bulacaksın? bence sen bu işi tam anlamadan 25 yıldır yapıyorsun da birisi de çıkıp sana mevzuat okutmamış, füze atsan yazmıcam demiştim ama senin böyle alakasız bir cümleyi alıp demediğim bir şeyi demiş gibi iddia etmene de kayıtsız kalmak istemedim. arkadaş yukarıda yardımlaşma demiş, arkadaşım ben arkadaşa yardımcı olmaya çalışıyorum ama tecrübesi sayesinde alıcı olamıyor yardım konusunda..hayırlı geceler..

Evet haklısın , kuralsız veya seçici/şartlandırıcı malzeme alımlarında itiraz olabilir... Ki oluyor da... Ve sonuç ihalenin tekrarı ,dolayısı ile hizmet/mal satın alımı da uzayıveriyor...

size pratik bir yol biz onu uyguluyoruz istediğiniz malzemenin karşısına numuneye göre yazdığınızda gelen firma numuneyi mecburen görmek istiyecek o zaman siz ne istediğinizi açıkca sözlü olarak belirtmiş olursunuz biz marka problemini böyle aşıyoruz

Devlet işlerinde Poz-No ya uyan her malzeme seçilebilir.
x markasını yada y markasını belirtemezsiniz. Poz-no bu sebeple icat edilmiştir.

özel işlerde de hukuki açıdan ve işin özelliğine göre (rekabet piyasası kuralları gereğince)
3 marka yada firma belirterek ihaleye açabilirsiniz.

kaliteli mal kullanılsın istiyorsanız. en kaliteli olan x-y-z nin adını yazarsınız olur biter :)

arkadaşlar bigpasha arkadaşımız istediğim malzemeyi kullandırtırım diyor 25 yıldır helal olsun görünüşe göre kullandırtmış da,kendisini pop + layarak tebrik edelim zira en iyisini kullandırma cesaretiyle devleti kara gecirmis bir arkadaşımız kendisi....

25 yıldır bu işlerin fiilen içerisinde bir teknik elemanım şimdiye kadar kamuda TSE belgesine haiz olmayan bir ürün kullanıldığını ne gördüm ne duydum yalnız ISO belgeli Türkloydu sertifikalı bilmem ne ülkesinin bilmemne standart belgesini getiren çok oldu ama hepside geri dönmüştür malzeme sunumunda bu tür ürünlere kırmızı kalemle çizik atılır değerlendirmeye alınmaz bile bunu bil. Piyasada iş yapıyorsan ayrı tanzanya marka tanzanya standartı olsada farketmez :D
Bir üç teklif türküsü tutturdunki gidiyorsun sana diyorumki teknik şartname birim fiyat tarifleri işin projesiyle birlikte ihaleden önce oluşturulur(bunu kamudaki ilgili mühendis yapar(devlet çıkarı doğrultusunda kendi çıkarı için değil:) ) talepli firmalara verilir. Teklifler verilir değerlendirme biter işi X firması alır ve imalata başlamadan önce 3 firmanın x malzemesinin sunumunu yapar bu 3 marka şartname ve tariflere uygun verilmek zorundadır fiyat teklifi çoktan verilmiştir dediğin gibi fiyatın marka seçimiyle yakından uzaktan alakası yoktur (bu senin sallaman) tek kriter vardır oda oluşturulan şartname ve birim fiyat tarifleridir bunu iyice öğren. Ben şartnamesine ürünün birim fiyat tarifine IP65 yazmışsam,mekanik dayanımı iyi olsun diye falanca alaşım diye belirtmişsem ve bu özellikler 1 yada 2 üründe varsa beni bağlamaz beni burda bağlayan ürün kalite çıtasını arttırmak için şartname ve tariflere eklediğim detaylardır. Amacım işin kalitelisini yükseltmektir daralttığım çemberin içine giren markalar değil. Gereksiz ve körükörüne sataşmalarda bulunduğunuz tartışmamıza burada son noktayı koyuyorum ayrıca size nacizane bir önerim olacak bilmediğiniz konular hakkında bir daha yorum yapıp kendinizi komik duruma düşürmemeniz. Burası bir paylaşım platformu önemli değil ama hayat öyle değildir daha acımasızdır.

Körükörüne bilip bilmeden abuk sabuk şeyler yazıp kendini gülünç duruma düşürüyorsun doğrudan teminde de ihaleli iştede şartname oluşturulur . Benim oluşturduğum şartnameye göre müteahhit malzeme bulmak zorundadır. Devlet bana şartname oluşturma yetkisi vermiştir vermeseydi direk TSE'ye yada bayındırlık standartlarını uygun olacak der keser atardı. Sen olayı hala kavramış değilsin kavramayada kapasiten müsait değil bu net bir şekilde anlaşıldı artık ister top at ister füze atış serbest sana :D

size pratik bir yol biz onu uyguluyoruz istediğiniz malzemenin karşısına numuneye göre yazdığınızda gelen firma numuneyi mecburen görmek istiyecek o zaman siz ne istediğinizi açıkca sözlü olarak belirtmiş olursunuz biz marka problemini böyle aşıyoruz

1-Diyelim 10 A sigorta alacaksınız ve numuneye göre dediniz. Numuneniz de siemens. Teklifi verecek olan firma kendisi elinde numune olarak 10 A M.Gerin marka sigorta getirdi. Getirdiği numunenin olmayacağını yada olamayacağını neye göre söyleyeceksin?

Devlet işlerinde Poz-No ya uyan her malzeme seçilebilir. x markasını yada y markasını belirtemezsiniz. Poz-no bu sebeple icat edilmiştir.

özel işlerde de hukuki açıdan ve işin özelliğine göre (rekabet piyasası kuralları gereğince) 3 marka yada firma belirterek ihaleye açabilirsiniz.

kaliteli mal kullanılsın istiyorsanız. en kaliteli olan x-y-z nin adını yazarsınız olur biter :)

Diyelim ki 5,5 kW'lık kontaktör alacağız. Marka olarak Siemens, ABB ve M.Gerin markadan biri olacaktır dedik. Neden Federal, Moeller'in olamayacağını nasıl açıklayacaksınız. ?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri