Vitopend 100 Bar basıncı yükselme problemi

Kombi kapalı iken 1.5 geçmiyor ama musluktan olsa, her zaman içeri su basması gerekmez mi ?
Kombi kapalı konumda iken 1.5 da sabit kalıyor, petekleri ısıtınca bar yükselmesi başlıyor.
musluk olsa problem kapalı iken de bar yüskelmesi olması gerekmiyormu ?

Kombi doldurma musluğu
Plakalı eşanjör .

Son düzenleme:
Kombi kapalı iken 1.5 geçmiyor ama musluktan olsa, her zaman içeri su basması gerekmez mi ?
Kombi kapalı konumda iken 1.5 da sabit kalıyor, petekleri ısıtınca bar yükselmesi başlıyor.
Ana tesisat vanasını (konutun )kapatıp çalıştırıp deneyin,yükselme olmuyorsa esanjör kaçırıyor ya da doldurma vanası.
Not:Genleşme tankını elemiş oluruz böylece ,zaten havası normal yeni demiştiniz.

3 ihtimal aklıma geliyor.
1: Genleşme tankına giden hat tıkalı.
2: genlesme tankı hava basıncı düşük.
3: genleşme tankı hava basıncı yüksek.
Sistemdeki (petekler) suyu bosalttiginizda genleşme tankındaki hava basıncını kaç bar okuyorsunuz?.

Son düzenleme:
kontrol edecegim. havayı boşaltıp.
hava durumu degişir veya degişmez ise , neyi kontrol edeyim sizce ? (test den sonra bar degerlerini yazacagım.)
genleşme tankına giden boru mantıklı gelmeye başladı tıkalı olması. onu hiç kontol etmedim.

sorun barın yükselmesi degil zaten, orda bir karışıklık oldu her halde, bar yükseliyor kombinin içindeki su miktarı çogaldıgı için, fazla suyu devamlı tahliye ediyorum.

peteklerin su miktarı çogalıyor ve bar 3 e çıkıyor tahliye edip 1, 1.5 gün kullandıktan sonra fazla suyu boşlatmam gerekiyor. zaten 3 barı geçince damlatma başlıyor.

yeni takılan ejanjor de arıza olabilir mi ki ?. plakalı ejanjoru test etmenin bir yönetmi var mı acaba.

Yeni takılan genleşme tankını test ettim, hava oranı degişmiyor du. sipoptan su da çıkmıyor.

doldurma musluğundan değil,
genleşme tankında yetersiz hava var veya tank delik.

Bende su akıtma vardı .
Viessmann Vitopend 200
Plakalı eşanjörü değiştirdim
Şişmiş ve su sızdırıyor .

Çıkan plakalı eşanjor fotoları.

20220308_163049.jpg
20220308_163035.jpg
20220308_162923.jpg
20220308_162806.jpg

Taktigim plakalı eşanjor

20220308_163645.jpg
20220308_164233.jpg

Son düzenleme:
doldurma musluğundan değil,
genleşme tankında yetersiz hava var veya tank delik.
Üstadım genleşme tankı 0 takıldı, plakalı ejanjor de 0 takıldı. zaten 2 parçada sorun bulamayınca , problemi araştırmaya başladım. tankın havası da normal , doldurma muslugna gelmeden önce olan vanayı kapatıgımda barda oynama oynamıyor ama o zaman da , sıcak su alamıyorm.

musluktaki şüphem de : kombi kapalı iken bar 1.5 da ise 3 gün de açmasam 1.5 da kalıyor. ne zamanki kombiyi açıp kullanmaya başlıyorum. o zaman kombi içindeki su fazlalaşıp 3 bara gelince damlatmaya başlıyor.

kime sorsam musluk arızalı olsa kapalı iken de bar yükselmesi lazım diyor. hafta sonu genleşme tankına giden boruların tıkanıklıgın kontrol edecegim. zaten genleşme tankını söküp sallarsam içinde su var ise borularda bir tıkanıklık olmadıgı anlaşılacaktır. (artık söke taka alıştım :) )

Son düzenleme:
Üstadım genleşme tankı 0 takıldı, plakalı ejanjor de 0 takıldı. zaten 2 parçada sorun bulamayınca , problemi araştırmaya başladım
Sistemdeki basınçlı suyu boşalttiktan sonra genleşme tankındaki hava basincinin kaç bar olduğunu soylerseniz bir fikrimiz olabilir.
Üstadım genleşme tankı 0 takıldı, plakalı ejanjor de 0 takıldı. zaten 2 parçada sorun bulamayınca , problemi araştırmaya başladım. tankın havası da normal , doldurma muslugna gelmeden önce olan vanayı kapatıgımda barda oynama oynamıyor ama o zaman da , sıcak su alamıyorm.

musluktaki şüphem de : kombi kapalı iken bar 1.5 da ise 3 gün de açmasam 1.5 da kalıyor. ne zamanki kombiyi açıp kullanmaya başlıyorum. o zaman kombi içindeki su fazlalaşıp 3 bara gelince damlatmaya başlıyor.

kime sorsam musluk arızalı olsa kapalı iken de bar yükselmesi lazım diyor. hafta sonu genleşme tankına giden boruların tıkanıklıgın kontrol edecegim. zaten genleşme tankını söküp sallarsam içinde su var ise borularda bir tıkanıklık olmadıgı anlaşılacaktır. (artık söke taka alıştım :) )
Sistemde su yok iken yaklaşık 0.9 bar hava basıncı olmalı. Daha sonra sisteme biraz yüksek oranda
Örn :2,5 bar şu basın. Tekrar hava basıncını ölçün. Hava basıncı 2,5 bar civarında ise genleşme tankına giden hatta tıkanıklık yok demektir.

Son düzenleme:
Sistemdeki basınçlı suyu boşalttiktan sonra genleşme tankındaki hava basincinin kaç bar olduğunu soylerseniz bir fikrimiz olabilir.

Sistemde su yok iken yaklaşık 0.9 bar hava basıncı olmalı. Daha sonra sisteme biraz yüksek oranda
Örn :2,5 bar şu basın. Tekrar hava basıncını ölçün. Hava basıncı 2,5 bar civarında ise genleşme tankına giden hatta tıkanıklık yok demektir.
ok üstadım , hafta sonu sizin dediginiz şekilde o kısmıda test edip sorun yok ise o kısmıda eleyebilirim. artık arızayı bulmak bana şart oldu :)

Forum istatistikleri

Konular
128,316
Kullanıcılar
450,150
Son üye
Sqnax

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri