korkmaz_design

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Katılım
21 Ara 2006
Mesajlar
2,330
Puanları
321
1-Kombi hiç çalışmıyorsa
a)Günümüzde kullanılan birçok kombi içerisinde su olmadığı zaman emniyet olarak çalışmamaktadır. Suyu bitmiş olabilir. Standart su basıncı 1.5 bardır
b)Elektrik şalteri acık olmayabilir
c)Gaz vanası kapalı olabilir
d)Gaz vanası açıkken cihaz çalıştırılmak istenmiş ise ikaz (kırmızı lamba) yanıyor olabilir
e)Kombinin ön panelindeki (yaz/kış) konum anahtarı istenilen konumda olmayabilir.
f)Kombiniz pilotlu ise pilot alevi yanmıyor olabilir.
g)Tüm bu işlemlere rağmen başarılı olamadıysanız lütfen güvendiğiniz bir teknik servis çağırınız.

2-Kombi çalışıyor ısıtmıyor
a)Kalorifer termostat derecesi düşük olabilir
b)Kalorifer dönüş hattındaki filtre tıkalı olabilir
c)Peteklerinizi ve boru hattının temizlenmesi gerekebilir.
d)Kombinin ısıyı algılayan aksamlarında sorun olabilir.
e)Petekler kapalı olabilir( alt ve üst vana acık olacak)
f)Cihazınızda problem olabilir(lütfen güvendiğiniz bir tenkis servis çağırınız.

3-Kombi patlamalı yanıyor
a)Cihaz yanmak üzereyken birkaç saniye geç yanarsa. İçeride gaz birikmesi olur bu nedenle şiddetli bir yanma olacağından gaz ve çakmak ayarlarının kontrolü gerekmektedir
b)Cihaza yıllık bakım yapılması gerekmektedir.

4-Sıcak su açıldığında petekler çok ısınıyor
a)Bu arıza meydana geldiğinde musluktaki sıcak su akışında dalgalanma olması gerekir. Bir ısınır bir soğur. Normalde sadece musluğa gitmesi gereken sıcak su ikiye bölünüyor. Cihaz siz suyu açtığınızda kalorifer kısmını kapatma işlemini tam anlamıyla yapamadığından bu sorun ortaya çıkar.(lütfen güvendiğiniz bir teknik servis çağırınız.)

5-Radyatörlerin üstü sıcak altı soğuk
a)Filtre tıkalı olabilir
b)Peteklerdeki su kirli olabilir
c)Cihazın yanlış ayarında sorun olabilir
d)Cihazın sıcak su ve kalorifer ayrıştırıcı parçalarında aksama olabilir.
e)Kalorifer tesisatınızın döşenme seklinde yapılmış bir hata olabilir
f)Kombiye yakın petekleri kısarsanız uzak peteklere su daha hızlı ulaşır
g)Bu işlemlerden sonrada olmadıysa lütfen güvendiğiniz bir teknik servis çağırınız.

6-Kombi su akıtıyor.
a)Cihazın suyunu gereğinden fazla doldurmuş olabilirisiniz(1.5 bar olmalıdır)
b)Cihazın tesisat bağlantılarında aşınmalar olabilir.
c)Kombinin imbisat deposunda problem olabilir(genleşme problemi)
d)Hava tahliye arızalanmış olabilir(teknik servis)e başvurunuz
e)kombinizin su doldurma vanası arızalı olabilir
f)radyatörün hava alma yerinden su basıncını düşürünüz. Bu durum tekrar ederse teknik servis çağırınız

7-Kombi ses yapıyor
a)Cihazın fan motorunda problem olabilir
b)Cihazın devir daim motorunda problem olabilir
c)Cihazın haznesindeki suda hava olabilir
d)Cihazın sıcak su ile kaloriferi ayrıştırıcı parçalarda hata olabilir(üç yollu vana)

8-Kombi sıcak su vermiyor
a)Su açıldığında cihaz yanıyor fakat ısıtmıyorsa suyu gereğinden fazla açmış olabilir (kış aylarında)
b)Isınan suyun bir kısmı kalorifer sistemine karışıyor olabilir
c)Sıcak su hattına baksa bir yerden su karışması olabilir
d)Cihazın sıcak su ile ilgili aksamlarında problem olabilir(teknik servise başvurunuz..


Kombi Arızaları
Öncelikle, kombinizin kitapçığını mutlaka okuyunuz. Bir çok arızanın açıklaması kitapçıkta anlatılmıştır. Kombinizin nasıl arızadan çıkartılacağını bilmelisiniz. Servis kombinizi devreye almaya geldiğinde kombinizin nasıl kullanılacağını anlatırken dinleyiniz, anlamadığınız yerleri tekrar anlatması için sorunuz. Anlayana kadar sorunuz. Kombi devreye alınırken hanımlar; genellikle bu işi eşlerine ya da evdeki çocuklarına havale ederler. Eşiniz işe gittiğinde, ya da çocuklar okula - işe gittiklerinde kombi ile siz baş başa kalacaksınız, bu yüzden sizler de kombiyi çalıştırmayı iyi bilmelisiniz ki basit bir arıza olduğunda soğukta kalmayınız.
,Kombi hiç çalışmıyor.
,Kombi çalışıyor arızaya geçiyor.
,Kombi çalışıyor petekleri ısıtmıyor.
,Sıcaksuyu açınca kombi çalışmıyor.
,Sıcaksuyu ısıtmıyor.
,Hermetik kombilerde kombi çalışınca ses yapıyor.
,Bacalı kombilerde kombi çalışınca ses yapıyor.
,Kombi ayarladığımız sıcaklıkta durmuyor.
,Kombi ısındıkça ses yapıyor.
,Tesisattaki su ısındıkça kombinin basıncı artıyor.
,Kombi çalışıyor çok kısa sürede ısısı yükseliyor.
,Kombi çalışıyor kısa sürede istenilen sıcaklığa ulaşıyor ve duruyor.
Aşırı hararet yükselmesine bağlı arızalar.

Kombi Arızalarında Yapılan İşlemler
,Kombiniz arıza yaptığında sizin yapmanız gerekenleri,yani kombinin çalışması için asgari şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

,Nedir bunlar:Kombinize elektrik akımı sağlıklı bir şekilde gelmelidir.Aynı şekilde gaz akışı da sağlıklı olmalıdır.Yani sigorta atmışsa ,ya da gaz vanası kapalı ise kombinizin yanmaması doğaldır.Tesisatta gerekli su basıncını sağlamakta asgari şartlar arasındadır.

,Sonuç olarak servis çağırmadan önce; elektrik akımı var mı yok mu bakılacak, gaz geliyor mu bakılacak,tesisattaki su basıncı 1 barın üstünde mi bakılacak. Bu şartlar sağlanmışsa ve de kombi yanmıyorsa arızaya servis çağırılması gereklidir.

,Birde tartışma konusu olan garanti kapsamının neleri kapsadığı konusu:en çok tartışılan konular arasında yada başka deyişle zamanımızın çok harcandığı bir konudur.Sayın tüketiciler garanti;üretilen malın üretim hatalarına karşıdır.Değilse sizin bacanızın çekmemesi,tesisatınızın hatalı yapılmış olması,sigortanın atmış olması,gaz vanasının kapalı unutulması,tesisattaki su basıncının düşük olması,reset yapmayı bilmemek garanti kapsamına girmez.

,Şimdi garanti kapsamına girmezse ne olur:Garanti kapsamına giren bir iş ise servis parasını merkezden alır,fakat gaz vanasının kapalı olması veya tesisatta su basıncının düşük olması gibi arızalar için merkez para ödemez.Merkez para ödemezse müşterimiz para ödemezse biz parayı kimden alacağız. O zaman müşterilerimiz servis ücretini ödemek durumunda kalacaktır.Bizler genelde bu durumları hatırlatıyoruz;bazı müşterilerimiz anlayışla karşılayıp teşekkür ettikleri gibi ,bazıları ise kaçacak mıyız neden parayı söylüyorsunuz,servis değil misiniz? gelmek sizin göreviniz değil mi? diye tartıştığımızı olaylar çok olmuştur.

,Bu gibi tatsız tartışmaların olmaması için tüketicimizde haklarını bilecek; servislerimizde hakkı olan parayı; isteyecektir.

,Servis geldiğinde kombiniz hakkındaki sorunlarınızı tek tek anlatınız.Sizler bize hangi arızaları söylerseniz bizler o arızaları gideririz,ancak bizim gözümüze çarpan arızaları da size söyleriz kabul ederseniz o arızaları da yaparız.

,Fiyat konusunda herhangi bir tutarsızlık hissettiğiniz an fiyat listesini görmek en doğal hakkınızdır.

,Şunu unutmayınız yetkili servislerle çalışmanın sizler açısından yararları büyüktür. Servisten memnun kalmadığınızda servisi merkeze şikayet etme hakkınız vardır,takılan parçaların garantisi vardır .

,Biz firma olarak kombinize atölyede bakım yapılmasına karşıyız.

,Atölyede yapılan bakımlarda müşteri genelde acaba ne bakım yaptı? benim parçamı değiştirdi mi? ...tüm bu soru işaretlerini ortadan kaldırmak servisin elindedir.Servis isterse tüm bakımları müşterinin yanında yapabilir.Arızalı olan parçayı değiştirip kombinizi çalışır halde teslim etmek hem bize hem de ;siz müşterilerimize huzur verecektir.
Bir başka konu ise arızalı parçaların servis tarafından götürülmesi konusudur.Kombiniz garanti kapsamında değilse arızalı olan parça sizindi,değişen parçanın da parasını vereceğiniz için; o da sizin parçanız olduğundan arızalı parçaları servisler alamazlar.

Kombiniz hiç çalışmıyorsa olası nedenleri şunlardır
,Elektrik fişi takılı,yada W otomat I konumunda olmalıdır ,Tesisat su basıncı 1-1.5 bar arasında olmalıdır.Bacalı kombilerde baca sensörü atmış olabilir resetlenmelidir. Son çıkan yeni nesil digital kombilerde genelde arızalar ışıklı yada numaralı olarak gösterir, arıza kodları kitapçıkta belirtilmiştir. Burada da kitapçığı okumak gerekiyor.
,Kombi çalışıyor; arızaya geçiyorsa;
Kombi besleme kablosundaki faz ve nötr yanlış bağlanmış olabilir,ya da fişli bağlantı ise fiş çekilip tersine çevrilip tekrar takılmalıdır,gaz gelmiyor olabilir,gaz gelmediğinden yanmayacağı için arızaya geçer.
,Kombi çalışıyor petekler ısınmıyor ise;
Üç yollu vana arızalı olabilir,tesisat dönüş borusu üzerindeki pislik tutucu tıkalı olabilir,kombi kalorifer hattı vanaları kapalı olabilir,pompa devri düşük olabilir,pompanın temizlenmesi gerekebilir,reglaj (yakındaki peteklerin vanalarının kısılması) ayarı yapılması gerekebilir.
,Sıcaksuyu açınca kombi çalışmıyor;
Akış anahtarı çalışmıyor olabilir,diyafram delinmiş olabilir,sıcaksu emniyet termostatı atmış olabilir.
,Hermetik kombi çalışınca dönüşle ilgili ses yapıyor;
Büyük bir olasılıkla fanınız kirlenmiştir,kirler balans yaptırıyor olabilir,pompanızın kömür yatakları aşınmıştır,pompa değişebilir.
,Bacalı kombi çalışınca ses yapıyor;
Yukarıda da belirttiğimiz gibi pompadan kaynaklanan bir ses olabilir pompa önce temizlenmeli, olmuyorsa pompa değişecektir.
,Kombi ayarladığımız sıcaklıkta durmuyor;
Ayar düğmesi bozuk olabilir,NTC arızalı olabilir.
,Kombi ısındıkça ses yapıyor;
Büyük bir olasılıkla ana eşanjör kireç bağlamıştır,kimyasal temizleme gereklidir.
,Kombi ısındıkça tesisattaki su basıncı artıyor;
Kombi genleşme tankındaki azot gazı basıncı yeterli değildir yada hiç kalmamıştır,tank membranı delinmiş olabilir;hava basılması yada yeni tank takılması gerekir.
,Kombi çalışıyor çok kısa sürede ısısı yükseliyor hatta; kaynıyor;
Sirkülasyon(dolaşım) pompası arızalı olabilir,filtre tıkalı olabilir .Pompa sıkışmışsa rahatlatılacak,yanmışsa değişecek,filtre temizlenecek.
,Kombi çalışıyor kısa sürede istenilen sıcaklığa ulaşıyor
Kombinin gaz ayarları iyi yapılmamıştır.Modülasyonlu kombiler ayarlanan sıcaklığa yaklaştıkça alev boyunu küçültür,ayarlanan minimum aleve kadar düşer siz bunu görmelisiniz eğer böyle bir küçülme yoksa hemen servis çağırarak minimum ve maksimum gaz ayarlarınızı yaptırınız .Bu ayar en iyi digital manometre ile yapılabilir. Gerisi hikayedir çünki kombi üreticisi der ki minimum gaz ayarı: 2.2 milibar maksimum gaz ayarı 11.6milibar.Bu ne demektir kombiye gelen gaz basınçı 21milibardır. 1000milibar 1 bardır,yani 1013milibar atmosfer basıncı demektir.Şimdi söyler misiniz hangi göz on binde ikiyi ayarlayabilir.Bundan dolayı kombi gaz basıncı gözle ayarlanmaz.Servise gittiğimizde 17milibar gaz basınçıyla çalışan kombi gördük.Ardından müşterimiz telefon ediyor ;"usta, bizim kombi hiç devreden çıkmıyor", "bizde normal diyoruz" "nasıl normal eskiden bir duruyor bir çalışıyordu",Diyor ;"Abi normal, alev kısalıyor mu? evet deyince o zaman normal" diyoruz. Doğrusu budur.
,Sıcaksuyu açınca kombi çalışıyor fakat sıcaksu gelmiyor yada su bazen soğuk akıyor
Plakalı eşanjör kireçlenme yapmıştır.Kimyasal temizleme yapılacak.Sıcaksu sensörü veya ayar düğmesi arızalanmıştır değişecek.Diyafram delinmiştir,değişecek.
,Sıcaksuyu açınca peteklerde ısınıyor
Üç yollu vana arızalıdır. Değişecek.
,Kombi tesisatındaki basınç kendiliğinden yükseliyor emniyet ventilinden suyu atıyor
Plakalı eşanjör,yada termik eşanjörde delik vardir. Değişecek.Su alma musluğu arızalıdır, değişecek.
Kombi tesisatındaki su basıncı kendiliğinden düşüyor
Büyük bir olasılıkla tesisatınızda kaçak vardır. Bu servisin yapması gereken bir iş değildir. Bir tesisatçı bularak kaçağı onarmasını sağlamalısınız. Kombilerdeki su hacmi çok küçük olduğundan kaçağı bulmak uzun zaman sonra çıkabilir.

Alıntıdır.
 

black2834

Üye
Katılım
30 Kas 2008
Mesajlar
5
Puanları
1
Yaş
34
ŞIKLARDAKİ EKSİKLİKLER...

3.KOMBİ PATLAMALI YANIYOR

Elektronik kart bozuk olabilir.
Gaz Regülatörü bozuk olabilir.
İgdaş tan gelen gaz basıncı düşük olabilir (İgdaş çağırılmalı)
Bakım yaptırmakla bu sorun çözülmez ve bunlar pahalı parçalardır.

4.SICAK SU AÇILDIĞINDA PETEKLERİN ISINMASI

Duş sırasında sıcak suyu sürekli kapatıp açma gibi durumlarda digital 3 yollu vana olmayan kombilerde cihaz suyu peteklere gönderir bu olasılık göz önüne alınmalıdır.

5.RADYATÖRLERİN ÜSTÜ SICAK ALTI SOĞUK

d)Cihazın sıcak su ve kalorifer ayrıştırıcı parçalarında aksama olabilir( Bu şık olamaz )

6.KOMBİ SU AKITIYOR

Eğer doldurma musluğunda problem yaşıyorsanız servis geldiğinde kaçırdığını söylüyorsa veya çift eşanjörlü bir kombiyse ve eşanjör kaçırıyor diyorlarsa basıncınız 6 bar dan fazla olabilir basınç ölçümü yapmanızda yarar vardır.
 

mekanik34

Üye
Katılım
17 Ara 2010
Mesajlar
2
Puanları
1
güzel paylaşım olmuş, çok beğendim ; emeğine sağlık.

ODA TERMOSTADI KULLANIMI :

Kombiler , oda termostadı kullanılmadığı takdirde , ortam sıcaklığını algılayamaz.Göstermiş olduğu sıcaklık derecesi ise , ortam sıcaklığı değil , kalorifer devresinde bulunan suyun sıcaklığıdır.Kalorifer tesisatında dolaşan suyun sıcaklık değeri kısa sürelerde yüksek farklılıklar göstereceğinden , kombi sık sık stop edip tekrar çalışacaktır.Bu durum yoğun trafik koşullarında sürekli dur-kalk yapan aracın durumuna benzer.Sisteme oda termostadı dahil edildiğinde ise , kombi ortamın sıcaklık değerini algılar ve daha verimli çalışır.Kullanıcı termostat üzerinde ortam için istediği bir sıcaklık değerini seçer , kombi sahip olduğu program sayesinde mevcut ortam sıcaklığından istenen ortam sıcaklığına en tasarruflu şekilde nasıl ulaşacağını hesaplayarak çalışmaya başlar. Kombiler , alev modülasyonu ( alev boyutu) baca gazı ısısı ve çalışma süresi gibi faktörleri kontrol ederek son derece verimli çalışabilirler.Bunun için oda termostadı sistemin önemli bir parçasıdır.Not : Oda termostatlarının % 15- 20 yakıt tasarrufu sağladığı konusunda bütün kombi üreticisi markalar mütabıktırlar.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

hasçel

Üye
Katılım
30 Eki 2010
Mesajlar
541
Puanları
3
ferroli domiprojekt kombi mekenik termostat fiyatı nedir.termostat uçları bağlantı şeması varmıdır.
 

kanarya58

Üye
Katılım
16 Şub 2011
Mesajlar
2
Puanları
1
Yaş
43
Gerçekten oda termostatı'nın % 15-20 tasarruf sağladığına inanıyormusunuz.
 

yılmazg58

Üye
Katılım
6 Eki 2009
Mesajlar
201
Puanları
3
ferroli domiprojekt kombi mekenik termostat fiyatı nedir.termostat uçları bağlantı şeması varmıdır.
kullanma kılavuzundan buldum
kombının altında ıkı adet klemens var 1 yazan mekanık termostatın baglantısı
2 yazan klemens ıse opentherm uzaktan kumanda zamanlayıcısı baglantısı
 

yılmazg58

Üye
Katılım
6 Eki 2009
Mesajlar
201
Puanları
3
benim kombim şalter attırıyor neden
tamiratı nedir.
her konumdamı attırıyor yoksa kullanım suyuna gecerkenmı?
eger kullanım suyuna gecerkse bı termık eşanjör degılse pompadan dolayı olabılır?
yada kartda kısa devre yada kablolarda govdeye deyme temas vardır.
 

Sponsor Bağlantı

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
105,045
Mesajlar
739,663
Kullanıcılar
390,516
Son üye
orumyusuf

Yeni konular

Üst