Vestel Zeta 72 Ekran TV açılmıyor, Cik Cik şeklinde ses geliyor

reboot

Üye
Televizyonda Standby ışığı hiç yanmıyor, görüntü ve ses yok. Prize takıp power tuşuna bastıktan sonra cikcik diye ses geliyor. 8N60C Transistörü değiştim yine sorun düzelmedi. Bu cikcik sesi nereden geliyor ve neden kaynaklanıyor, konu hakkında tecrübesi olan var mı ? Nasıl çalışır hale getirebilirim bu cihazı ?

Arama yapın, aşağıdaki benzer konulara hiç olmazsa bakın ...

NAsıl hangisi ... sizinkisi de vestel o konudaki de ... Link paylaşın lütfen?

Bir tane kırık cam diyot gibi bir parça buldum. Kart üzerinden bu parçayı sökünce cikcik sesi kesildi standby ışığı yandı tv açıldı fakat tvden plastik gibi bir koku gelmeye başladı bende daha çok zarar görmesin diye hemen tvyi kapattım. Birde görüntünün sol tarafı yay gibi görünüyordu. Görüntünün bozuk olması bu parçayı takmadığım için mi ? yoksa başka bir parçada daha mı arıza var. Cam diyotu ölçtüm iki ayaktan da değer gösteriyor, diyot kırık olduğu için tam değerini okuyamıyorum. Sadece 228 yazısı görünüyor bu diyotun tam değeri kaçtır sizce ? Bir de bu diyot yerine farklı bir diyot taksam olur mu ?
IMG_20200828_000047.jpg

Milyonda olan olmuş herhalde, dediğim gibi ilk defa bu kırığı görüyorum. Bu arızalarda diyot değil HOT tr sebep genelinde, sebeplerden bahsedersek çevre elemanlarının ömründen, kalitesizliğinden dolayı sağlıksız yüksek voltajlar veya montaj hataları kaynaklı zayıf kötü lehim. Patlamadan kastınız nedir tam açık değil ama tüp ise patlamaz, gerisi gittiği yere kadar illaki arızalanacak parça olacaktır.

Diğer sorun için resim ekleyin, yakınalrınızda anlayan varsa teknik ismini öğrenin forumda eski konuları araştırın.

Milyonda olan olmuş herhalde, dediğim gibi ilk defa bu kırığı görüyorum. Bu arızalarda diyot değil HOT tr sebep genelinde, sebeplerden bahsedersek çevre elemanlarının ömründen, kalitesizliğinden dolayı sağlıksız yüksek voltajlar veya montaj hataları kaynaklı zayıf kötü lehim. Patlamadan kastınız nedir tam açık değil ama tüp ise patlamaz, gerisi gittiği yere kadar illaki arızalanacak parça olacaktır.

Diğer sorun için resim ekleyin, yakınalrınızda anlayan varsa teknik ismini öğrenin forumda eski konuları araştırın.

Patlamadan kastım, cam diyotun patlayıp dağılmasıdır. Bir işim çıkmazsa yarın yeni cam diyotu monte edeceğim bakalım ekrandaki sorun devam ederse resmini çekip buraya yükleyeceğim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri