Vestel zeta 72 ekran crt arızası

suskunn

Üye
Merhaba arkadaşlar, başka bir sıkıntım için uzman görüşlerinize ihtiyacım var..
Vestel zeta 72 ekran crt.
Besleme katındaki ptc ve 400 volt 220uf kondansatörü değiştim standby geldi,ama kırmızı ışık titreyerek yanıyordu açılmıyordu,eht trafosuna yakın transistörü söktüm kırmızı ışık direk yandı, aynı transistörden hurda olarak elimin altında olan cihazlardan bulup taktım TV açıldı hiç Bi sıkıntısı yoktu hatta yarım saat çalıştı..
Kapağı kapattıktan sonra açınca ekran yanlardan ortaya doğru daralmış,problemi nerede aramam gerek..
Forumu konu açmadan araştırdım okudum çare olmadı..
Görüş ve fikirleriniz için teşekkürlerimi sunarım,minnettarım..
(eski tvleri onarıp depoya kaldırıyorum Bi nevi hobi diyelim)
Bugüne kadar bir çok tvyi sayenizde çalıştırdım arkadaşlar..
Yakında başka Bi konu bu seferki siyah beyaz TV tabii parçası yok uydurmasyon olacak fikirlerinizle..
MR_YAMYAM adlı üye..
Yamyam abi paslaşalım..

Son düzenleme:
Merhaba. Çok kuvvetle muhtemel CRT TV'deki bu tüpün yatay saptırma bobinlerinin (Tüpün boyun kısmında sarılı emaye bobinli olan bu sarımların çıkışında yani lehim bağlantı uçlarında) anakarta kablolarla olan lehim bağlantılarında soğuk lehim vardır, bu lehmleri tazelerseniz yanlardan merkeze doğru olan olan bu daralma sorunu geçebilir, bu yerlerdeki lehimleri tazeleyip bunu görmeniz lazım. Tüpün boyun kısmına takılan kare şeklindeki tüpe geçmeli küçük PCB karttaki diğer elemnalardan da şüpheli görülenlerin tüm lehimlerini yenileyin.

Önemli: Bu daralma devam ettiği halde CRT TV'yi EHT yakınında, yeni değiştirdiğiniz yatay saptırma anahtarlama güç transistörüyle uzun süre çalıştırmaya devam ederseniz kolayca bozulur. Çünkü bu daralma sorunu tam halledilmeden TV'yi prizde çalıştırmaya deam ederseniz yatay saptırma bobinine girerken sıkıntılı geçişli bir anahtarlamayla, sırf bu sebeplerle yatay saptırma transistörü kolayca bozuluyor. Kolay gelsin.

Merhaba. Çok kuvvetle muhtemel CRT TV'deki bu tüpün yatay saptırma bobinlerinin (Tüpün boyun kısmında sarılı emaye bobinli olan bu sarımların çıkışında yani lehim bağlantı uçlarında) anakarta kablolarla olan lehim bağlantılarında soğuk lehim vardır, bu lehmleri tazelerseniz yanlardan merkeze doğru olan olan bu daralma sorunu geçebilir, bu yerlerdeki lehimleri tazeleyip bunu görmeniz lazım. Tüpün boyun kısmına takılan kare şeklindeki tüpe geçmeli küçük PCB karttaki diğer elemnalardan da şüpheli görülenlerin tüm lehimlerini yenileyin.

Önemli: Bu daralma devam ettiği halde CRT TV'yi EHT yakınında, yeni değiştirdiğiniz yatay saptırma anahtarlama güç transistörüyle uzun süre çalıştırmaya devam ederseniz kolayca bozulur. Çünkü bu daralma sorunu tam halledilmeden TV'yi prizde çalıştırmaya deam ederseniz yatay saptırma bobinine girerken sıkıntılı geçişli bir anahtarlamayla, sırf bu sebeplerle yatay saptırma transistörü kolayca bozuluyor. Kolay gelsin.
Teşekkür ederim açıklayıcı öneriniz için..

Bu güzel cevabın ve forumda biraz daha araştırma yaptım sıkıntıyı hallettim..
Sorun değiştirdiğim transistörün az ötesinde bulunan 250vol 2.2uf kondansatörlerde çıktı Bi tanesi çok az şişmiş dikkatli bakmayınca farkedilmiyor diğerini üst kısmı değil alt kısmı şişmiş..
Değiştim sonuç memnun edici..
Saolun Allah razı olsun arkadaşlar..
Acemiyim boş günlerimde uğraştığım iş sakat soruyoruz mecbur..

Ekli dosyalar

• DSC_0001.JPG
    DSC_0001.JPG
    305 KB · Görüntüleme: 27
Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye