Vestel 72 Zeta Arızası

ugurlarola

Üye
arkadaşlar bu tv çalışıyo ama ekrana resimler sıgmıyo kanal logolaro hiç gözükmüyo o kadar buyutuyoki anlamadım bir kaç sefer açıp kapatınca düzeliyodi şimdi hiç düzelmiyo ne olabilir acaba vestel 72 flat zeta modeli

resim değiştiğinde görüntü büyüyüp küçülüyor ise EHT (yüksekgerilim trafosu) nun kaskat kısmı arızalı olabilir.EHT yi değiştirmen gerekir,resim sürekli büyük ise EST-WEST ve horizantal çıkış devrendeki nf tipi yüksek voltajlı kondansatörlerin arızalı olabilir.tek tek kondansatörleri ölçmen gerekir.kolay gelsin.

VESTEL ZETA 70 ekran tv yüksek voltaj sebebi ile blok kondansatör patladı. 150 uF 400v, yerine 220 uF 400v takılabilirmi ? veya başka bir yere zarar vermiş midir ? Üstelik kondansatörün yağı kartın üzerine akmış...

VESTEL ZETA 70 ekran tv yüksek voltaj sebebi ile blok kondansatör patladı. 150 uF 400v, yerine 220 uF 400v takılabilirmi ? veya başka bir yere zarar vermiş midir ? Üstelik kondansatörün yağı kartın üzerine akmış...
kondansatör devreye gelen voltajın düşümü ve yükselmesi gibi bazı durumlarda patlar karta zarar vermiş ise önce onarımını sağla eğer yok ise normal değerdeki kondansatörü bulup yarine lehimlemen güzel olur sayın kardeşim devrede başka göözle görünen birşey yok iise bi çalıştır ondan sonraki sıkıntıları çözmeye çalışalım inşaallah

kondansatör devreye gelen voltajın düşümü ve yükselmesi gibi bazı durumlarda patlar karta zarar vermiş ise önce onarımını sağla eğer yok ise normal değerdeki kondansatörü bulup yarine lehimlemen güzel olur sayın kardeşim devrede başka göözle görünen birşey yok iise bi çalıştır ondan sonraki sıkıntıları çözmeye çalışalım inşaallah

kondansatörü değiştirdim. tv yi açtım sadece yatay mavi çizgi çıktı. gözle görülen başka bir hasar yok

Son düzenleme:
kondansatörü değiştirdim. tv yi açtım sadece yatay mavi çizgi çıktı. gözle görülen başka bir hasar yok

Tvnizin içinde üç küçük resim tüpleri var her biri üç farklı renk ekranda sağlar sadece Mavi olan çalışıyo o halde cihazın prizde fazla tutma
resim tüpü kötü olduğunu ve belkide değişmesi gerektiği kanaatindeyim çünkü crt 3 renktir mavi,kırmızı,yeşil ama ekranda sadece mavi var bi teknisyen arkadaşımıza götürürsen daha iyi olur diyee düşünüyorum çünkü konu hakkında o kaddar bilgim yok

Arkadaşım tv nizin servis menusunden kaynaklanıyor. Yada hafıza epromunu değiştirmeniz gerekiyor.

öncelikle bir hatamı düzelteyim, tv nin modelini karıştırdım ZETA değil, ZX-R 70. peki bu servis menüsüne veya hafıza epromuna nasıl müdahale edebilirim.

arkadaşlar arıza giderildi... vertikal kartındaki lehimler ve PL602 soketinin lehimlerini yeniledim tv şu anda çalışıyor...
yardımlarınız için ,kerem_basol, semihyazar ve rodos47 hepinize teşekkür ediyorum...

Forum istatistikleri

Konular
128,183
Kullanıcılar
449,953
Son üye
bavenes

Yeni konular

Geri