Vestel Eko 7710CL çamaşır makinesi tamburu dönmüyor

mtm93

Üye
İyi günler...Benim sorunum başlıkta belirttiğim üzere Vestel Eko 7710CL çamaşır makinesinin tamburu ile alakalı.Bu sabah çamaşırları yıkarken çamaşırları sıkma aşamasındayken makine aşırı derecede ses çıkardı...Hani neredeyse makine patlayacak sandım acak daha sonra bir-iki dakika içinde normal birşekilde durdu.Kapağı açıp çamaşırları dışarıya çıkardıktan sonra tamburu elimle çevirmek istediğimde ise tambur dönmedi.

Bu neden olmuş olabilir ve çözümü var mı?

Yoksa makine ömrünü mü tamamladı?

Yardımcı olabilirseniz mutlu olurum...

kazan rulmanaları kitlenmş olabilir daha önce sıkma aşamasında sesli çalışma durumu uçak kalkar gibi sesler çıkarıyormuydu bu yoksa kazan ile tambur arasına ufak çamaşır yada çorap kaçıp sıkışmış olabilir.

.. sıkma aşamasında iken beton denge ağırlığının bağlantısı gevşemiş ve bu esnada kazan sistemine mekanik bir hasar vermiş olması ihtimali aklıma geldi..

Kazan ile kasnak arasındaki örümcek diye tabir edilen bağlantı şaftı üzerindeki üçayak kırılmış olabilir.Genelde aşırı yüklemeden kaynaklanır.

kazan rulmanaları kitlenmş olabilir daha önce sıkma aşamasında sesli çalışma durumu uçak kalkar gibi sesler çıkarıyormuydu bu yoksa kazan ile tambur arasına ufak çamaşır yada çorap kaçıp sıkışmış olabilir.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Daha önce makineden uçak kalkar gibi bir ses çıktığı hiç duymadım.Söylediğim gibi tam sıkma aşamasındayken birden bire makine patlayacakmış gibi ses verdi ve daha sonra tamamen normal birşekilde durdu.Zaten makinenin üstündeki panelde çamaşır yıkama işleminin bitmesine 2 dakika kaldığı yazılıydı. Son 1 dakikada her zaman yaptığı gibi tamburun dönmesi sona erdi ve ardından panelde 'end' yazısı çıktı.Yani normal birşekilde makine durdu.Çamaşırlar her zaman ki gibi normal yıkanmış bir halde çıktı.Hatta çamaşır makinesi o kadar doluda değildi.Sonra makinede çamaşır kalıp kalmadığını kontrol etmek için tamburu çevirmek isteyince tamburu yerinden oynatamadım.Güç uygulayınca dönüyor ama eskisi gibi bir dokununca kolaylıkla dönmüyor.Bu durumda makineyi tekrar çalıştırmaya çekindim.

Daha sonra sizin de söylediğiniz gibi kazan ve tambur arasına çorap vs kaçmış olabileceğini düşünerek makinenin önünü açmaya çalıştım ama baktım yapamıyorum servis çağırdım.Yarın gelip bakacaklar...Umarım ciddi bir sorun yoktur.
Kazan ile kasnak arasındaki örümcek diye tabir edilen bağlantı şaftı üzerindeki üçayak kırılmış olabilir.Genelde aşırı yüklemeden kaynaklanır.
Makine aşırı yüklü değildi.Yarısına kadar doluydu.Öyle pantolon,yağmurluk vs yoktu.Sadece iç çamaşırları bir havlu bir de birkaç gömlek vardı.

bakmak ile görmek arasındaki farkı bir anlayabilsek, her şey çok güzel olacak.

Makine kaç yıllık ? ve Resetlemeyi denediniz mi ?
Makine 7 yıllıktı ama artık önemli değil.Yeni bir tane aldım.

Makinenin sorunu ise tamburu tutan parça kırılmış.Servis, garantisi bittiği için 3-4 bin liraya tambur vs değişimi olur dedi ben de bunun yerine eskisini verip yeni bir tane çamaşır makinesi aldım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri