VC 9808L ölçü aleti tavsiyeniz.

Binbaşı hocam cihazı almamdaki sebep indüktans ve kapasitans için.Kısmete bak bende desülfatör yapacam.Hatta dediğiniz devreyi yaptım fakat bobinleri yüksek akımlı bulamamıştım o yüzden devredeki bobinler yanmıştı ve kendim sarmaya karar verdim.Karar verirseniz almaya haberim olsun hesaplı olursa bende alırım.Sadece lcr metre ucuzada var fakat doğruluk dereceleri çok yüksek.Ben daha çok doğruluk derecelerini karşılaştırıyorum.Mesela bir cihazda doğruluk derecesi yüzde 4 iken daha ucuz cihazda yüzde 3 olabiliyor.

Bakın,pensampermetre konusunda çok daha önceleri sn.alpernbugra'nın kişisel bir fikrini almak istediğimde forum içinden de (daha doğrusu genelden yazmıştı,ben not etmiştim kendimce de bu markayı) Uni T UT markasını söylemişti kendisi,ama bunu bulamamıştım Kayseri'deki elektronikçide,yarın sn.Kazım Uğur Hoca'mın UT139C'sini bir sorayım ayni elektronikçiye de (Çobanoğlu Elektronik/Kayseri'de) kısmet olursa da,MY68 ile aşağı yukarı da sedece 10 dolar kadar bir fark var sadece, e-Bay'da 50 dolar,diğeri ise (MY68) ise Aliekspres'te 39.85 dolar fiyatlı görünüyor,bizim buralarda acaba kaç liradır,yarın da bakacağım inşallah.Desenize birlikte kalibre edeceğiz belki de forumda bu desülfizatörlerimizi kısmet olursa da inşallah diyelim.Kolay gelsin.

3 dolar olanı fiyat değil teklif , o başlık açık arttırma.

eBay gibi yerlerden alış verişte dikkat edeceğiniz şeyler var.

Öncelik satıcının güvenirliği ve satış sayısı.
%99 dan aşağı bakmayın.
Birde neler satıyor mesela sizin ilgilendiğiniz ürünün yanında zevke bağlı ürünler varsa olumsuz not düşen olmuş olabilir yorumlarına bakın ne demişler ne cevap vermiş çözmeye çalışmış olabilir.

Sonra free shipping ya da kargo parası

Kesinlikle kayıtlı posta seçin.
Yoksa mesaj yazın kayıtlı olsun isteyin 2-4 dolar far isteyebilir ödeyin.
Diğer türlü takip edemezsiniz , önemlidir , yolda kaybolur satıcıya mok atarsınız.

eBay için paypal garanti bir yoldur bu güne kadar tek bir şikayeti olmadı.
Ama aliexpress bir kaç kez yöneticileri kart bilgileri sattı ( aliexpress de kart numarası verilir )
paypal da satıcı sizin numaralarınızı göremez paypal sizin adınıza kartınızdan çekip satıcıya öder.

---------------

Mesela akım ölçüyorsun ve izliyorsun devamlı , o anda gerilimde ölçmen gerekti ya da kondansatör ya da ..yumurtalar tek sepette olmamalı.

Her şeyi ölçenlerin skalaları çok geniş değildir standarttır.
Mesela 200 Ohm dan aşağı skala yok , ama lcr lerde 0.01 Ohm gibi çok küçük dirençleri ölçersiniz.
Nerede lazım ? , akım regülatörlerinde 0.15~~0.25 R çok şey ifade eder.

LCR için daha önce verdiğim çok kolay bir devre var onu yapın.
Çookyüzdolarlık cihazlarla aynı sonuçları verir.
270pF yazanı biri 268 dese diğeri 275 dese ne yazar ?
O kadarını arayan gelip burada sormaz zaten.
Özellikle öneririm L-C-R-ESR ölçümleri gayet yeterlidir.

"Dr Korhan" ı sallayın gitsin hikaye..
Dolu öyle devreler.
Smps lere yönelin.
Ya da varyak+izolatör trafo + köprü diyot ..ve belki + basit zamanlayıcı priz..

Osiloskop özeldir elektronikle teorik temelli uğraşanlar için olmazsa olmazdır.
400 dolardan yukarı bir sürü oyuncak var.
20000 dolarlıkları kurcalamışlığım var ama illa hedef !!!
Mesela UT2052CL geniş ekran daha çok kullanıyorum , fazla bile geliyor.

İsim yapmış markaların fiyatları , maliyetleri değil karları da değil , kazıklarını yansıtır.

Bir çok şey yazılablir ama konu dağılır.
Siz sorun biliyorsam yazayım.

--------

Birde işin gıcıklığı var , delinin aklına taş misali.
Devre üzerinde ölçebilen oyuncaklar var ..

-----------

Israrla yazıyorum , LCR yi kendiniz yapın.
Ya hu evdeki bir kaç priz sarkıyor buatlar açık onları yapabilsem ben yapıp satayım diyeceğimde işte..:rolleyes:

--------
Ek :
True RMS daha hassas ölçen demek değil !
Farklı dalga şekli, olan işaretlerin ölçümü içindir ve ölçtüğünü iddia edenlerin en pahalılarında bile frekans limitleri vardır.
Bu ölçümler sizin için önemli ise akım ve gerilim problarına sahip osiloskoplar işin doğrusudur.

Son düzenleme:
Hocam harbiden eşeğin aklına karpuz kabuğunu sokuyosun (kendim için söylüyörum yanlış anlaşılmasın) :)
Düşün ki işin içinden çıkasın Veysel

Hocam daha önce verdiğin lcr devresi neredeydi?
Smps şimdilik beni aşar ilerde olabilir.

UT serisi bir osiloskop (pensampermetre de alsam yine mutlaka o markayı tercih edeceğim) halükarda da şimdilik benim işime çok geliyor,fiyatının da çok astronomik olmaması yüzündendir belki de bu seçimim.Bu nedenle satın alırsam büyük ihtimal osiloskopu da bu markadan seçeceğim,çok büyük ihtimal.Daha popüler ve ismi büyük olan markaları satın almayı düşünmem herhalde şimdilik diyelim.Teorik olarak MOSFET'leri osiloskopta inceleyip tam olarak da görmem lazım.Çünkü,görmeden de belli bir yerlere gelemiyorsunuz bu konularda maalesef,olmazsa olmazı bu elektroniğin.Saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri