Valflerin PID kontrolü

Merhabalar öncelikle,
Yapmak istediğim şey IMU sensöründen elde ettiğim veriler sonucu valfler(kuru hava çıkışı) roketin eksensel olarak kontrolü. Aynı dronelardaki PID konfigürasyon deneylerindeki gibi. Fakat motor yerine valfleri kullanacağım ve valflerde on-off çalışma mantığı var.
1) Şimdi referans açım 90 şu anki açım 45 ve burdan bir kontrol sinyali elde ettim bu kontrol sinyalini ne yapabilirim ? Mesela dronelerda bu kontrol sinyali roll açısı için sol taraftaki motora ekleniyor sağ taraftaki motordan çıkarılıyor fakat benim sistemde böyle bir şey mümkün değil çünkü bir true false değeri gelicek ve ben o kontrol sinyalini nasıl ekleyecem ?

2) PID ile zamanı kontrol etmek mümkün müdür valfler 3 saniye açık kalsın veya 5 saniye açık kalsın gibisinden veya şu an bu sistem için PID kullanmak mantıklı mıdır değil midir ?

3) Eğer kullanmak mantıklı değilse bang bang regülatör gibi algoritmalar iş görmekte midir bu sistem için ?

Alanla ilgili bir mühendis olarak cevabı merak ettim. Bana 3 numaralı şık daha mantıklı geldi. Tecrübeli hocalarımı davet ediyorum.

Merhabalar öncelikle,
Yapmak istediğim şey IMU sensöründen elde ettiğim veriler sonucu valfler(kuru hava çıkışı) roketin eksensel olarak kontrolü. Aynı dronelardaki PID konfigürasyon deneylerindeki gibi. Fakat motor yerine valfleri kullanacağım ve valflerde on-off çalışma mantığı var.
1) Şimdi referans açım 90 şu anki açım 45 ve burdan bir kontrol sinyali elde ettim bu kontrol sinyalini ne yapabilirim ? Mesela dronelerda bu kontrol sinyali roll açısı için sol taraftaki motora ekleniyor sağ taraftaki motordan çıkarılıyor fakat benim sistemde böyle bir şey mümkün değil çünkü bir true false değeri gelicek ve ben o kontrol sinyalini nasıl ekleyecem ?

2) PID ile zamanı kontrol etmek mümkün müdür valfler 3 saniye açık kalsın veya 5 saniye açık kalsın gibisinden veya şu an bu sistem için PID kullanmak mantıklı mıdır değil midir ?

3) Eğer kullanmak mantıklı değilse bang bang regülatör gibi algoritmalar iş görmekte midir bu sistem için ?
oransal valf kullanmak nasıl olabilir bu konuda fikirleriniz nedir

Eger sana sadece on/off bilgisi geliyorsa PID yi dusunmek senin degil on/off bilgisini ureten duzenegin isi.

Ya sana adam gibi analog hata bilgisi verecek sen de o hatayi sifirlamaya calisan kontrol bilgisi uretip oransal valfi denetleyeceksin, ya da sana on dendiginde valfi on edeceksin off dendiginde valfi off edeceksin. Hatayla sen ugrasmayacaksin.

Merhabalar öncelikle,

Roket üzerine bir ivme ölçer varsa onun değerine göre valflleri açıp kapatabilirsin. Dronelar böyle çalışıyor. Herhangi bir pozisyon bilgisi olmadan hiçbir algoritma senin işini görmeyecektir

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri