v=ı*r

ilker acar

Üye
beyler ben elektrik elektronik mühendisliği 2. sınıfım biz okulda hep v=ı*r gorduk yani akım gerilimle doğru orantılı ama benim babam elektrik teknisyeni ama 20 yıl tecrubesi var fabrikaları kendi kurmuluğu vardır yani elektrik olarak babam bana dediki direnç sabitken gerilimi düşürünce daha fazla akım çeker die biri bana bunun nedenini açıklayabilirmi

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yanlış . Eğer direnç veya empedans sabitse akımda düşer.
reguleli smps beslemelerde besleme voltajı düşünce çekilen akım artar. Ancak bu durumda smps kendi empedansını düşürerek çektiği akımı artırır.

beyler ben elektrik elektronik mühendisliği 2. sınıfım biz okulda hep v=ı*r gorduk yani akım gerilimle doğru orantılı ama benim babam elektrik teknisyeni ama 20 yıl tecrubesi var fabrikaları kendi kurmuluğu vardır yani elektrik olarak babam bana dediki direnç sabitken gerilimi düşürünce daha fazla akım çeker die biri bana bunun nedenini açıklayabilirmi

Direnç sabitken gerilim düştüğünde her zaman daha fazla akım çekmez.Bu yükün cinsi ile alakalıdır. Sadece motorlar için geçerlidir.Motor milinde yük varken gerilimi düşürürseniz motor gücü de düşeceğinden motor bu gücü karşılamak için daha fazla akım çekmeye çalışacaktır.

Fakat omik bir yük bağlarsanız gerilimi ne kadar düşürürseniz akımda düşecektir ve cihaz daha düşük güçte çalışacaktır.Yani burda ters orantı yok bir önekle açıklayayım mesela 1000 watt gücünde ısıtıcımız var.

1000/220=4,54 amper direnci 220 / 4,54=48,45 ohm olur. Ve gücü 1000 wattır.

190 volt gerilim uguladığımızda 190/48,45= 3,92 amper akım çeker ve gücü 744 watt olur.Örnekten anlaşıldığı gibi hem akımı hemde gücü düşer.

Son düzenleme:
teşekkur ederim yardımlarınız için

alternatif akım hesaplarını kısmen de olsa biliyorum fazorler le ve empedans la işlem yapıyoruz ama yınede orda akım ve gerilim doğru orantılı senin bunu demen pek açıklayıcı olmuyor belki öğrenmediğim şeyler vardır biraz daha açarsan alternatif akımla doğru orantının bozulması arasındaki bağlantıyı açabilirsen sevinirim şimdiden yardımların için teşekkurler

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri