Uzmanlara Uzmanlık Sorusu

acemipicci

Üye
Arkadaşlar selam,

Öncelikle Elektrik Mühendisliğinin tüm mühendislik disiplinleriyle alakalı olduğu gerçeğiyle bir kez daha yüz yüze geldiğimi söylemek isterim... Sorunum şu Al-Al sargılı 2500kVa step up trafom var. Ag buşingi de yine Al bara. Kablo geliş yönüne göre kısa çekilmiş ve benim Al buşingine bakır uzatma barası yapmam lazım Ag de Al malzemeye bakır bara sorun yaratır mı?

Kolay gelsin herkese selamlar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar selam,

Öncelikle Elektrik Mühendisliğinin tüm mühendislik disiplinleriyle alakalı olduğu gerçeğiyle bir kez daha yüz yüze geldiğimi söylemek isterim... Sorunum şu Al-Al sargılı 2500kVa step up trafom var. Ag buşingi de yine Al bara. Kablo geliş yönüne göre kısa çekilmiş ve benim Al buşingine bakır uzatma barası yapmam lazım Ag de Al malzemeye bakır bara sorun yaratır mı?
Zor bir soru . Farklı iletken türü demek farklı iletken direnci ve akım taşıma kapasitesi demek . Şahsım olarak ek yapmak yerine ki her ek noktası potansiyel arıza kaynağıdır , kısa gelen barayı alimunyum olmuyorsa bakırla komple değiştirip devreye alma anından sonra da faz akımlarını takip ederdim . Hatta termal kamera ile de bir kontrol süper olur . Aslında bakırın akım taşıma kapasitesi daha fazla bir ... olmaz demek içimden geçiyor ama aynı kesitteki ve farklı uzunluktaki kabloların bile aynı yükü paralel olarak beslediğinde farklı yüklendiğini biliyoruz . Sizin durumda baya ikircikli bir durum.

Zor bir soru . Farklı iletken türü demek farklı iletken direnci ve akım taşıma kapasitesi demek . Şahsım olarak ek yapmak yerine ki her ek noktası potansiyel arıza kaynağıdır , kısa gelen barayı alimunyum olmuyorsa bakırla komple değiştirip devreye alma anından sonra da faz akımlarını takip ederdim . Hatta termal kamera ile de bir kontrol süper olur . Aslında bakırın akım taşıma kapasitesi daha fazla bir ... olmaz demek içimden geçiyor ama aynı kesitteki ve farklı uzunluktaki kabloların bile aynı yükü paralel olarak beslediğinde farklı yüklendiğini biliyoruz . Sizin durumda baya ikircikli bir durum.

Aslında benim çıkış nokta şu oldu çoğu busbar uygulamalarında Al busbar için flexible bara kullanıyoruz. 10 uygulamanın 1 tanesinde Kalay kalıyoruz Kalay kaplı olmayanlarda da bu zamana kadar bir sorun olmadı. Bununla ilgili bir durum aslında ama bu direk trafo çıkışı olduğu için sorun olur mu acaba diye içimden geçiyor...

Arkadaşlar selam,

Benim ustalarımdan öğrendiğim şu:Alüminyum ile bakırı bir birine bağlarsanız ek noktasında ısınma oluşur ve bağlantılar yanar ve yangın çıkarabilir hele hele akımınız yüksekse!Bağlatıları lehim gibi birbirine kaynatmanız lazım veya papuçları çok çok iyi sıkmanız lazım.Benim şahsi görüşüm bağlantı için iki farklı malzeme kullanmayın ya bakır yada alüminyum tercih edin gerçi @sami inci abi daha doğrusunu bilir.

Asıl olan Al. kullanmaktır.Bu yoksa,bakır
bölüm kalay kaplanabilir.Bu iş için üretil-
miş pasta ek yüzeylere sürülerek birleştir-
mede yapılabilir.Bir başka çözümde,Al kıs-
ma bakır sprey ! sıkılabilir.Biz 100 kA lik bara irtibatını flexibıl Cu. bara ile yaptığımızda ( doğrudan ),Al. nazaran daha kısa sürede
deforme olduğuna şahit olduk. Al/Al kul-
landığımızda deformasyonun daha uzun
sürelerde olduğunu gözlemledik.Doğru-
dan birleştirmek yerine,yukarda bahsetti-
ğim uygulamalardan birini ( en basiti pas-
ta ) uygulamak daha doğrudur.
Özetle: Demir-Bakır birleşiminde oluşan pil hadisesinin,Al/Cu birleşimi ile fazla ilgisi yoktur.
Not : Sprey , wütrt'te bulunmaktadır.

Son düzenleme:
Asıl olan Al. kullanmaktır.Bu yoksa,bakır
bölüm kalay kaplanabilir.Bu iş için üretil-
miş pasta ek yüzeylere sürülerek birleştir-
mede yapılabilir.Bir başka çözümde,Al kıs-
ma bakır sprey ! sıkılabilir.Biz 100 kA lik bara irtibatını flexibıl Cu. bara ile yaptığımızda ( doğrudan ),Al. nazaran daha kısa sürede
deforme olduğuna şahit olduk. Al/Al kul-
landığımızda deformasyonun daha uzun
sürelerde olduğunu gözlemledik.Doğru-
dan birleştirmek yerine,yukarda bahsetti-
ğim uygulamalardan birini ( en basiti pas-
ta ) uygulamak daha doğrudur.
Üç beş cümlede bir hazine kadar bilgi vermişsin @sami inci abi . Ellerine kollarına sağlık , Allah uzun ömür versin , başımızdan eksik etmesin.

Bakır ve alemiyyumun öz dirençleri farklıdir eğer yüksek dirençli alemiyyumdan dusuk direncli bakira gecerse yani ek olacak parca bakirsa sorun olmaz ama bakir kabloya alemiyyum ekle devam ederse alemiyyum direnci bakira oranla yuksek oldugundan isinma yapacaktir lakin kablolama akimi karsilayacak kesitteyse pek sikinti olacagino sanmiyorummm .. saygilar

Aşağıdaki bilgide,su ve rutubet ifadelerine dikkat ediniz.Birleştirme,bara/bara arasında olacaksa,araya 1-1.5 mm kalınlığında pirinç levha konularakta uygulama yapılmaktadır.Püf terim su ve rutubettir.

Ekli dosyalar

• 3e elektronik dergisi.docx
    14.3 KB · Görüntüleme: 2
  • Al-Cu birleştirme.pdf
    365.6 KB · Görüntüleme: 5
  • Galvanik Korozyon.docx
    106 KB · Görüntüleme: 2

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984