Manyetik Alan oluşturmak için Bobin sarımı ve Manyetik Alanın boyu ?

Değerli ustalarım herkese selamun aleyküm hayırlı işler bol kazançlar...

Ustalarım şimdi size tam olarak bir uzmanlık sorusu sorucam :)

Amaç belli bir tane bobin saracağım mesela 0,25 mm2 bir bobin düşünün bu bobinin bakır olsun.
bakır için öz direnç = 0,0178 ohm m / mm2 diye biliyorum yani 1 metre uzunluğunda 1 mm2 çapında bir bakırın direnci 0,0178 ohm olarak geçiyor buna da öz direnç deniliyor...

Formulüm : 1 metre uzunluğunda 0,25mm2 çapında bakır iletkenin direncini hesaplamak için

( 1 / 0,25 = 4 )
Bakırın öz direnci x 4 = ( 0,0178 x 4 = 0,0712 )

Burada 0,25mm2 çapında ve 1 metre boyundaki iletkenin direncini bulduk...

içer dışlar çarpımı kullanarak :D

0,0712 ohm 1 metre ise

3 ohm x metre olur şeklinde

( 3 x 1 ) / 0,0712 = 42,13483146 metre

Yaptığım hesaba göre 42 metre 13 santim 0,25mm2 çapında bobin sarar isem direncim 3 ohm ye çok yakın bir değer alıyor. biz bunu 3 farz edelim.

Şimdi biz bu teli aldık simit şeklinde sardık diyelim fakat arada metal nüve yok hava nüveli

Şimdi bu bobin direncinde Henry denen olay bu bobinin neresinde başlıyor xl dedikleri olay henry ile aynı mıdır xl dedikleri olayın bobinin endüktansı olduğunu biliyorum fakat tam değil yani bobinin neyi ile alakalı neyi ile hesaplanıyor vs şeklinde teorik olarak bilgi rica ediyorum...

Diğer bir durum ise şöyle :

Diyelim ki ben aldım elime bu 42 metre bobini simit şeklinde doladım atıyorum 25 sipir oldu yani ben omik direnç ile hesapladığım zaman 42 metre bobini 25 sipir dolayarak 3 ohm direnç elde ettim diyelim şimdi bu 3 ohm lik bobine ben bir ucunu şaseye bağlayıp diğer ucuna bir anda +12 voltu verdim çektim Tam bu esnada bu bobinde bir manyetik alan oluştu bir manyetik dalgalanma elde ettik...

İşte sorumun en güzel tarafı da burası bu sipir sayısı ve tel kesitinde bir bobine bu gerilimi uygulayıp çektiğimizde oluşan manyetik alan dalgalarının boyu kaç santim olur bunun hesabını nasıl yaparız :D

Ustalarım ben kıytırıktan bi teknikerim kafam bu kadarına bastı kendimi anca teorik olarak bu kadar yetiştirebilmişim amaç her soruda 1 adım daha ileri gitmektir...

Bilgilerinizi bekliyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hesaplaman doğru (saf bakır olarak düşünürsek, fakat alaşım illaki vardır burada dikkate almayalım) fakat hesaplamış olduğun değer malum omik direnç yani bu sarmış olduğun bobinin şekline biçimine bakmaksızın kesitine boyuna kullanılan malzemeye bağımlı olarak değişiklik gösteren ve buna doğru akım uygulandığında etkisini gösteren bir direnç.

fakat bu bobine AC akım uygulayınca işler değişiyor. AC akım altında yukardaki omik dirence ilave olarak birde indüktif (endüktif) reaktans ilave oluyor yani xL değeri bunun birimi de ohm cinsinden fakat bunu belirleyen bobinin L değeri yani henri birimi ile ifade edilen indüktans değeri, bobine uygulanan gerilim ve frekans.

sonuç olarak bakıldığında da bunların toplamına empedans deniliyor.

L değerini etkileyen sebeplerde kullanılan nüve (boş olsa bile hava da bir nüvedir) spir sayısı, senin örneğinde bahsettiğin simit çapı yani bobin çapı gibi faktörlerdir.

Değerli ustalarım herkese selamun aleyküm hayırlı işler bol kazançlar...

Ustalarım şimdi size tam olarak bir uzmanlık sorusu sorucam :)

Amaç belli bir tane bobin saracağım mesela 0,25 mm2 bir bobin düşünün bu bobinin bakır olsun.
bakır için öz direnç = 0,0178 ohm m / mm2 diye biliyorum yani 1 metre uzunluğunda 1 mm2 çapında bir bakırın direnci 0,0178 ohm olarak geçiyor buna da öz direnç deniliyor...

Formulüm : 1 metre uzunluğunda 0,25mm2 çapında bakır iletkenin direncini hesaplamak için

( 1 / 0,25 = 4 )
Bakırın öz direnci x 4 = ( 0,0178 x 4 = 0,0712 )

Burada 0,25mm2 çapında ve 1 metre boyundaki iletkenin direncini bulduk...

içer dışlar çarpımı kullanarak :D

0,0712 ohm 1 metre ise

3 ohm x metre olur şeklinde

( 3 x 1 ) / 0,0712 = 42,13483146 metre

Yaptığım hesaba göre 42 metre 13 santim 0,25mm2 çapında bobin sarar isem direncim 3 ohm ye çok yakın bir değer alıyor. biz bunu 3 farz edelim.

Şimdi biz bu teli aldık simit şeklinde sardık diyelim fakat arada metal nüve yok hava nüveli

Şimdi bu bobin direncinde Henry denen olay bu bobinin neresinde başlıyor xl dedikleri olay henry ile aynı mıdır xl dedikleri olayın bobinin endüktansı olduğunu biliyorum fakat tam değil yani bobinin neyi ile alakalı neyi ile hesaplanıyor vs şeklinde teorik olarak bilgi rica ediyorum...

Diğer bir durum ise şöyle :

Diyelim ki ben aldım elime bu 42 metre bobini simit şeklinde doladım atıyorum 25 sipir oldu yani ben omik direnç ile hesapladığım zaman 42 metre bobini 25 sipir dolayarak 3 ohm direnç elde ettim diyelim şimdi bu 3 ohm lik bobine ben bir ucunu şaseye bağlayıp diğer ucuna bir anda +12 voltu verdim çektim Tam bu esnada bu bobinde bir manyetik alan oluştu bir manyetik dalgalanma elde ettik...

İşte sorumun en güzel tarafı da burası bu sipir sayısı ve tel kesitinde bir bobine bu gerilimi uygulayıp çektiğimizde oluşan manyetik alan dalgalarının boyu kaç santim olur bunun hesabını nasıl yaparız :D

Ustalarım ben kıytırıktan bi teknikerim kafam bu kadarına bastı kendimi anca teorik olarak bu kadar yetiştirebilmişim amaç her soruda 1 adım daha ileri gitmektir...

Bilgilerinizi bekliyorum.

Ben de manyetik alan ile ilgi bir proje yapmak istiyorum fakat bobini nekadar Sarılacak gerilim nedir bunları bilmedim için hangi malzemeler kullanacağım yardımcı olurmusunuz

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri