uzmanlık sorusu

ceyran_41

Üye
24 v luk bir ampulün direnci 11.8 ohm dur.
bu ampulün gücü ve çektiği akım nedir

formülleri ile birlikte cevaplayabilecek arkadaşım var mı?
saygılar

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
I=U/R
I=24/11,8
I=2,03 A

P=UxI
P=12x2,03
P=24,36 W

İlk başta cevaplarken,tereddüt ettim şaka mı yapıyorsunuz diye ama yinede cevaplamak istedim.Saygılarımla

sayın arkadaşım bizzat çektiği akım ölçülmüş ve gücü lambanın üzerinde yazmaktdır
öğrenmek istediğim ölçtüğüm omajdan gücü çıkaramamak bunun nedenini öğrenmektir.
yukarıdaki çözüm teorikte doğru olup pratikte yanlış görülmektdir.
yorumlarınızı ve başka yoldan çözümlerinizi bekliyorum.

roksyyy arkadaş şunu da eklemek istedim kolay dediğiniz soruya 25 w bir lamba nasıl oluyor da 2.2 A akım çekiyor.

P=E*E/R istediğin formül bu

ferit arkadaşım formülü yazmışsınız soruyu da çözebilirmisiniz

24 v luk bir ampulün direnci 11.8 ohm dur.
bu ampulün gücü ve çektiği akım nedir

formülleri ile birlikte cevaplayabilecek arkadaşım var mı?
saygılar

Siz direnci nasıl ölçyorsunuz. Lamba soğukken mi?
Çünkü lambada kullanılan tunstenin direnç değeri sıcaklık artınca artmaktadır. Yani lamba enerjiliyken ( sıcakken ) direnç değeri, enerjisiz (soğuk) durumdaki değerinden çok yüksektir.

Siz direnci nasıl ölçyorsunuz. Lamba soğukken mi?
Çünkü lambada kullanılan tunstenin direnç değeri sıcaklık artınca artmaktadır. Yani lamba enerjiliyken ( sıcakken ) direnç değeri, enerjisiz (soğuk) durumdaki değerinden çok yüksektir.

ewet arkadaşım soğukken ölçüyoruz ilk çalışmada çektiği akım baz alınarak yaptığımız hesapta 5w gibi bir değer çıkıyor
yapılan ölçümdeki değer 0.2 A
bu da bize lambanın üzerinde okunan değer 5w
ama formüle döktüğümüzde bu değerler bulunamıyor

uzmanlardan konuya bir yorum veya bir çözüm bekliyorum
saygılar

Soğuk 11.8 ohm ölçtüğünüz değer Lamba çalışınca yaklaşık 110-130 ohm değerine çıkıyor demektir. Hesaplarsanız çektiği akımda 0.2 A kadar olur.
Lamba yandığında tungsten yaklaşık 2000-2700 Dereceye kadar ısınır. Ve değeri yaklaşık 10 kat kadar artar. Bu durumda tekrar hesaplarsak

P=V*V/R den
P=24*24/120=4,8 W eder

Anormal bir durum yok.

Size Tungstenin sıcaklığa bağlı direnç değerlerinden örnek vereyim.

20 Derece 5,5 microohm-cm
227 Derece 10,5 microohm-cm
727 Derece 24,3 microohm-cm
1727 Derece 55,7 microohm-cm
2727 Derece 90,4 microohm-cm

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10