Uzaktan Kontrol ile LCD ekrana yazı yazdırma

muzikmp3

Üye
merhab iyi gunler biraz acemıyımde .. 2 devreyi birleştirp uzaktan 6 adet buton olcak ilk etapta daha sonra 16f877 ile 30 a kadar buton koymayı planlıyorum ... rf verıcı alıcı ile LCD ekrana bastıgım butonun yazısını yazdırmk istiyorum .. mesela 1 buton a basılınca ekranda 1. butona basıldı yazılacak ... en sonda buton ise ( bu devrede 6. buton) ekranı temizlyecek ... elimde soyle bır devre var istesersenız bas kodlarıda mevcut aslınca basit gibi yapamadım bi turlu ... yardım edenlere tşkler şimdiden ... ve eger mumkunse butonlara basılmadıgı zaman ekranda tarih ve saat olursa daha guzel olur....

cagri.jpg

Önce siz uğraşın sonra takıldığınız yerde yardımcı olmaya çalışalım.Bu şekilde yardımcı olabileceğimiz bir durum yok gibi geldi bana..

Devrede sorunlar var.Kullanmanızı tavsiye etmem.3 tane 16f84 kullanılmış 2 tane yeterli bir tane alıcı ve görüntüleme diğeri verici olarak kullanılır.Devreyi önce tasarla ve haberleşmeyi ilk olarak TX <-> RX arasında yap.Daha sonra modülü bağla.Sen başla sonra biz elimizden geleni yaparız.Senin verdiğin durumla sanki bize ödev veriyormuşsun gibi olmuş.Yapıp veririm ama arkadaşım sana hiçbir faydası olmaz.İyi çalışmalar...

.Alıcı ve verici olarak çok yaygın kullanılan ATX-34 ve ARX-34 çiftini tavsiye edebilirim.

Önce siz uğraşın sonra takıldığınız yerde yardımcı olmaya çalışalım.Bu şekilde yardımcı olabileceğimiz bir durum yok gibi geldi bana..

Devrede sorunlar var.Kullanmanızı tavsiye etmem.3 tane 16f84 kullanılmış 2 tane yeterli bir tane alıcı ve görüntüleme diğeri verici olarak kullanılır.Devreyi önce tasarla ve haberleşmeyi ilk olarak TX <-> RX arasında yap.Daha sonra modülü bağla.Sen başla sonra biz elimizden geleni yaparız.Senin verdiğin durumla sanki bize ödev veriyormuşsun gibi olmuş.Yapıp veririm ama arkadaşım sana hiçbir faydası olmaz.İyi çalışmalar...

.Alıcı ve verici olarak çok yaygın kullanılan ATX-34 ve ARX-34 çiftini tavsiye edebilirim.

odev falanyok yanlıs anlama oldu herhalde peki anladım tşklrt

Yok estagfirullah..

kodu soyle yazıyorumda ekranda sureklı 1. butona basıldı yanıp sonuyor.. yanlış yazmısım

DEFINE LCD_DREG PORTB 'LCD DATA BACAKLARI PORTB'YE BAGLI
DEFINE LCD_DBIT 4 'LCD DATA BITLERI HANGİ BITTEN BASLIYOR
DEFINE LCD_EREG PORTB 'LCD ENABLE BACAGI HANGI PORTA BAGLI
DEFINE LCD_EBIT 3 'LCD ENABLE BITI HANGI PORTA BAGLI
DEFINE LCD_RSREG PORTB 'LCD RS BACAGI HANGI PORTA BAGLI
DEFINE LCD_RSBIT 2 'LCD RS BACAGI HANGI BITE BAGLI
DEFINE LCD_BITS 4 'LCD 4 BIT BAGLI
DEFINE LCD_LINES 2 'LCD KAC SIRADAN OLUSUYOR

TRISA=255
TRISB=0
PORTA=0
PORTB=0

PAUSE 200 '200 ms BEKLEME YAP
LCDOUT $FE,1 'LCD İÇERİĞİNİ TEMİZLE

SYMBOL BUTON_A=PORTA.0

LCDOUT $FE,$1,"BUTON KONTROLLU" '1.ve 2. satıra yazı yazdırma kodu LCDOUT $FE,$2 '
LCDOUT $FE,$C0,"LCD YAZI DEVRESI" '1.ve 2. satıra yazı yazdırma kodu LCDOUT $FE,$C0, '
PAUSE 2000
LCDOUT $FE,1

BASLA:

IF BUTON_A=0 THEN
LCDOUT $FE,$1,"1. BUTONA BASILDI" ' 1 . satıra yazı yazdırma kodu LCDOUT $FE,$1 '

ENDIF

LCDOUT $FE,1 'LCD İÇERİĞİNİ TEMİZLE

GOTO BASLA
END

bu hata için arkadaşım devre şemasını da gösterir misin.
öncelikle lcd yi çalıştıralım sonra 2. devreyi kurup buton bilgilerini önce ekranda yazalım sonra diğer işlemciye uart haberleşmesi gönderelim led i yakması için.daha sonra uart haberleşmesi yerine rf haberleşme modüllerini koyarız.

istersen bi de dosyaları bana gönder ki bende buradan düzelteyim o şekilde karşılıklı ilerleyelim.

İyi çalışmalar.Kolay gelsin..

Arkadaşım devreyi yanlış kurmuşsun muhtemelen.Çünkü kodlarını derledim ve devreyi kurdum çalışıyor.butona basınca "buton 1 e basıldı" yazıyor basmayınca hiçbirşey yazmıyor.16f877 kullanalım çünkü 84 yetersiz pin var..aynı devreyi 16f877 üzerinde kuralım ve çalıştıralım.sonrada uart haberleşmesine başlarız.ama sen öncelikle yine kodları yaz üzerinde oynayalım.İyi çalışmalar.Kolay gelsin...

Ekli dosyalar

• LedRF.rar
    70.9 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
Şimdi yolluyorum ama ilk devre üzerinde değişik lik yok gibi hala 3 tane 84var

Sent from my GT-N7000 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

arkdasım 6 butonla 6 led yakıyorum ancak bunları lcd aktaramıyorum ... zip ledım ...

Ekli dosyalar

• Desktop.rar
    172.1 KB · Görüntüleme: 22

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri