Uzaktan erişimli sera otomasyonu

onizuka

Üye
Merhaba arkadaslar

Yapmaya calıstıgım bir projem var . sizden bu konuda yardım ve goruslerınızı isteyecektim. Bu konularda derın bılgım bulunmamakta ama sıtede bırcok arastırma yaptım ve bir kac fikir edindim . Projem Uzaktan erişimli Sera Otomasyonu

Normal bir serada olan Sulama ve panellerin acılım kontrolu buluncak . PIC ile yapılacak . Sıkıntı olan durum ise topraktaki NEM oranının ayarlanması . Sitede arastırmalarım sırasında SHT11 sensorunu hem ısı hemde nem olcer olarak kullanabilir miyim ? NEM olarak havadaki nemi ölçüceğinden bir arkadasımın gorusu dahilinde eger sensoru toprağa bağlasam verimli bir şekilde toprağın nemini olçüp ve ortam ısısını olçüp PIC e işlem yaptırtabilir miyim ?

PIC de yapmak istediğim işlemler ise eger seranın içindeki belirlediğim sıcaklıklar duser se koymus oldugum ısı verici ortamı ısıtacak eger sıcaklık yuksek ıse panelleri actıracagım . NEM ise tamamen sulama ile alakalı . Eger Ortamın nemi düşerse sulama sistemi calısacak. yani normal bir sera otomasyonu . Uzaktan erişim konusunu ise daha hiç düşünmedim . şu sensorleri bir belirlesem ilk olarak zaten o amaç .

Son olarakda PIC olarak 16F84 sanırsam cıkıs ve gırısler yetmez . 16F877 nasıl olur ? Bırde bu sensorlerin cıkısındaki bilgileri Dijitale çevirmem gerekiyor . ADC almam lazım heralde ancak sanırsam bazı pıclerde direk ADC ler bulunmaktaymıs ( tam emın olmamakla beraber 18F serisi ) Bu proje hakkında fikir verirseniz cok makbule gecer

Allah razı olsun ...

bu konu ile ilgili sana yardımcı olmaya çalışayım eğer hala ilgileniyorsan sht11 sensörü zaten digital çıkış verir data ve clock uçları vardır ve adreslenebilir pic e gelince 16f877 nin 8adet adcsi var fakat senin adcye eğer sht11 kullanırsan ihtiyacın olmayacaktır.
ben genede 18 f serisini tavsiye edeim programı istediğin kadar büyütebilirsin bu sayede bir tek sht11 nem ölçme konusunda ne kadar iyi bilmiyorum denemedim bunula ilgili sana bir similasyon hazırlamaya çalışırım

Arkadaşlar,
Bu konunuyla ilgili, örneğin serada oluşan bir alarmın mesaj olarak cep telefonuna gitmesini nasıl yapabiliriz, ne gibi modüle ihtiyacımız var. Bilgisi olanlardan destek bekliyorum.

Ayrıca, üstte yazdığım konu belki başka bir kou başlığında yer alıyor. Rastlayan varsa bilgilendirmesini rica ederim.

Ben bulamadım, yeni konu başlığı açmak istiyorum. "GSM İLETİŞİM MODÜLLERİ" gibi. bunu nasıl yapacağım acaba?

Moderatör tarafında düzenlendi:
tam olarak ne istediğini belirtirsen yardımcı olmaya çalışalım gsm modüller genelde pahalıdır ben bunun yerine eski ericson yada nokia cep telefonlarına pic ile bağlanarak istediğim her şeyi yaptırabilyorum msg çekmek istenen numarayı aramak arama geldiğinde cevap vermek ton okumak gibi eğer kendin yapmak istiyorsan ve profosyenel bir şey olsun dersen gsm modem almanı ve pic ile haberleştirip gerekli programı yazdığında çalıştırabilirsin

Cok saolasin arkadas . Sht 11 icin similasyon cok yararli olabilirdi eger bulabilirsen . Saol tekrardan

S.A.
Sn. onizuka sht 11 ile toprak nemini ölçmeniz pek verimli olmayacaktır. Zira bu cihaz elektronik bir ürün olduğu için sıvı temasıyla çabuk arızalanacaktır bu ürün hava nemini ölçecek şekilde dizayn dilmiş bir üründür. Bunun yerine 2 ad. belli mesafede krom çubuk, opamp devresi ve 16f877 yada muadil bir pic ile toprak nemini analog olarak ölçerek bu işi halledebilirsin .Bu daha mantıklı ve ucuz bir yoldur. Çünkü sht11 baya pahalı bir parça. Kolay gelsin. ;)

murat arkadaşa katılıyorum toprakta sht11 kullanmak sakıncalı olabilir . similasyonu ben proteusta daha önce hazırladığım vardı pc ye bilgi aktarıyordum eğer proteus 7.4 veya üzeri varsa sana gönderebilirim kolay gelsin

onizuka bey seramatik. com u inceledinizmi?birde tartes tarım da sera otmasyonu ile alakalı her türlü malzeme mevcuttur
saygılarımla

sht için proteus similasyonu ektedir

Dosya, dosya paylaşım sitesinden silindiği için link kaldırılmıştır.

Cok saolasin kardesim sht11 similasyonu icin ancak dediginiz gibi sht11 buyuk ihtimalle nemli toprakta bozulma durumuna girecek ... su 2 adet krom cubuklu opamp devresi hakkinda kafama yatti ancak devre semasini cikaramadim ... Yardimci olabilirmisiniz ?

Forum istatistikleri

Konular
128,303
Kullanıcılar
450,142
Son üye
efe_2.0s

Yeni konular

Geri