Toprak Nem Sensoru

onizuka

Üye
Merhaba arkadaslar

Yapmaya calıstıgım bir projem var . sizden bu konuda yardım ve goruslerınızı isteyecektim. Bu konularda derın bılgım bulunmamakta ama sıtede bırcok arastırma yaptım ve bir kac fikir edindim . Projem Uzaktan erişimli Sera Otomasyonu

Normal bir serada olan Sulama ve panellerin acılım kontrolu buluncak . PIC ile yapılacak . Sıkıntı olan durum ise topraktaki NEM oranının ayarlanması . Sitede arastırmalarım sırasında SHT11 sensorunu hem ısı hemde nem olcer olarak kullanabilir miyim ? NEM olarak havadaki nemi ölçüceğinden bir arkadasımın gorusu dahilinde eger sensoru toprağa bağlasam verimli bir şekilde toprağın nemini olçüp ve ortam ısısını olçüp PIC e işlem yaptırtabilir miyim ?

PIC de yapmak istediğim işlemler ise eger seranın içindeki belirlediğim sıcaklıklar duser se koymus oldugum ısı verici ortamı ısıtacak eger sıcaklık yuksek ıse panelleri actıracagım . NEM ise tamamen sulama ile alakalı . Eger Ortamın nemi düşerse sulama sistemi calısacak. yani normal bir sera otomasyonu . Uzaktan erişim konusunu ise daha hiç düşünmedim . şu sensorleri bir belirlesem ilk olarak zaten o amaç .

Son olarakda PIC olarak 16F84 sanırsam cıkıs ve gırısler yetmez . 16F877 nasıl olur ? Bırde bu sensorlerin cıkısındaki bilgileri Dijitale çevirmem gerekiyor . ADC almam lazım heralde ancak sanırsam bazı pıclerde direk ADC ler bulunmaktaymıs ( tam emın olmamakla beraber 18F serisi ) Bu proje hakkında fikir verirseniz cok makbule gecer

Allah razı olsun ...

mrb lar bizde sera otomasyonu ile uğraşıyoruz kendi iğtiyaclarımıza göre programımızı yazdık ve su anda onu kullanmaktayız. Deneme amaclı olarak toprak nemi ve yaprak ıslaklıgını ölcen bi demo calısması yaptık bunda da basarılı olduk. Yakın zamanda bu uygulamanın alt yapısını olusturup sistemi uygulamaya sokacagız. Toprak nemi sensörunu e-tartes.com adresinden inceleyebilir ve buradan temin edebilirsiniz. İyi calısmalar dileğiyle

Arkadaşlar verdiğiniz linkler açılmıyo gözden geçirelim lütfen!

10 mesaj hakkı dolduryorum

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri