Usta ve Teknik adamı ayıran soru :)

likostar

Üye
1901201_763836180370904_5837394340648574579_n.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Şekildeki devrede AC. girişine hangi dalga formunda ve frekansta AC. 220v Gerilim uygulanırsa lamba daha parlak yanar??

İntegral hesabı bilenler hesap ile doğrusunu açıklayabilirler. Birim zamanda hangisi eğri daha büyük alan kapsıyorsa onda daha fazla yanacağını düşünüyorum. Kare ve 150 hz olandan biri olabileceğini tahmin ediyorum. Kare dalga ağır basıyor.

Muzip bir soru..

@kaygısız arkadaşıma katılıyorum. Güç birim zamanda x-y koordinat düzleminde ne kadar alan büyük ise o kadar güç alınabilir. Burada en çok alan tarayan kare dalgadır. Diğerlerinin alanı az olduğu için kare dalga kadar güç aktaramaz.

Ancak alıcı kısmında lambanın gücü 25 watt olarak verilmesi kafaları kurcalamak için olduğunu düşünüyorum. Lambanı iç direnci geçeceği akımı ve sonuçta uygulanan gerilimle alınacak gücün sabit olacağı konusudur..

Bence kare dalga sinyal şeklinde en parlak yanacaktır.

Eğlenceli bir konu olacak. :D :D

verilen voltajlar rms değeri ise eşit parlaklıkta yanacaktır.

Bence 150 Hz. 220 v. olanında yani en alttaki sinüste daha parlak yanar.

kare dalga formunda uygulanan akımda daha parlak yanar.

Elektrikte amatör sayılırım amatörce bir yorumda ben yazmak istedim :confused:
voltaj sabit frekans değişiyor ama çekilen güç 25 W
yüksek kapasiteli aydınlatma da belki fark eder ama 25W da bütün seçeneklerde aynı yanar gibi :(

Ayrıca bu sorunun neresi usta ile teknik elektrikçiyi ayırıyor ?
teknik olmayan zaten usta değildir
usta olamamış zaten teknik değildir :rolleyes:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri