UPS lar ile ilgili bir teknik konu?????

arif_aydin

Üye
Şimdi güneş panelleri kullanılarak, ev ihtiyacı için akü şarj edilip, bu aküden alınan güç ile de led sistemle donatılmış aydınlatma sistemine enerji veriliyor;
soru 1: şarj devresi bağlı olarak aydınlatma sistemine enerji verilebilir mi?
soru 2: verilemez ise nasıl bir yol izlenilmeli
soru 3: inverter kullanılarak çamaşır makinesi fırın çalıştırılmak istenmiş olsa; direk inverterden mi bağlansa mantıklı olur, yoksa araya bir ups mu bağlanıp kullanılsa mantıklı olur...
soru 3 için ayrıca önderiniz var mı?
güneş sistemlerini eve adapta edecek dışardan alma değilde benim yapabileceğim şekilde öneriniz var mı?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
soru1ve 2ye cevap:
güneş paneli sistemleri zaten güneş paneli ve aküden oluşmuyor sistem şöyle çalışır;

1.güneş panelinden gelen dc enerji solar şarj kontrol cihazına gelir
2.solar şarj kontrol cihazı şebekeden istenilen enerjiyi şebekeye verir eğer şebekeden çekilen güç üretilen güçten az ise fazlasını aküye gönderir.eğer şebekeden çekilen güç üretilenden fazla ise bu durumda üretim +aküden takviye şeklinde Şebeke beslenir.
3.Eğer üretim ve aküdeki enerjiniz şebekeden çekilen gücü karşılamıyorsa redresör adlı cihaz ile doğrudan tedaşa bağlı şebekeden güç karşılanır.
4.ürettiğiniz enerjiyi evde kullanmak için direk aküye bağlı olan 220v ac inverter kullanırsınız.

sistemi kontrol eden solar şarj controller adındaki cihazdır.Bu cihaz her şeyle ilgilenir.
yani güneş enerji sistemeleri sadece şarj devresinden ibaret değildir.

güneş enerji sisteminde kullanılan cihazlar;
-Güneş paneli
-solar şarj kontrol cihazı
-redresör (220v ac-12v dc)
-inverter (12v dc - 220v ac)

soru3e cevap: zaten ürettiğiniz güç depo ediliyor ve sorunsuz olarak ac ye çevriliyor.Niçin üretip depolayıp ac ye çevirdiğiniz enerjiyi tekrar ups ile dc ye çevirip depolayıp tekrar ac ye çevirmeye çalışıyosunuz bu arada oluşacak büyük bir enerji kaybını da unutmayın...

güneş sistemlerini eve adapta edecek dışardan alma değilde benim yapabileceğim şekilde öneriniz var mı?

güneş enerji sisteminde sizin tek başınıza yapabilecekleriniz ;
internetten devrelerini bulup redresör,inverter,solar şarj kontrol cihazını yapabilirsiniz.ama ne yazıkki güneş panellerini dışarıdan satın almak zorundasınız...

umarım sorularınıza cevap olmuştur...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri