Universal smps modül

integer18

Üye
Youtube'de smps devrelerini tamir i için özellikle hintlilerin kullandığu universal smps modül mevcut.

Smps tamirinde Pwm entegresi bulunamayan güç kaynakları için kullanılabilir mi diye düşünüyorum. Bu devresini şemasını bilen varmıdır.

Son düzenleme:

Hocam kusura bakmayın ben eksik anlatmışım bu modül devreyi bozuk, çalışmayan smps devrelerinde kullanmışlar. Özellikle lcd ve led tv power kartlarında smps deki mosfeti söküp smpsde bazı yerlere bu universal devrenin kablolarını bağlıyorlar. Ayrıca üzerinde pot mevcut smps çıkış voltajı ayarlanabiliyor.
Smps tamirini az çok biliyorum ama bazı durumlarsa pwm entegresi piyasada olmayıp bulunamayabiliyor bu amaçla kullanılabilir mi diye sormak istedi.

Smps deki ana tema trafonun 50 - 150 khz gibi bir aralıkta sürülmesi.

Bu pwm üretici bu frekansı manual üretip trafoyu anahtarliyor.

Benzer bir yapı kurulabilir ama tavsiye etmem. Profesyonel devrelerdeki feedback devreleri iptal olmuş olur. En ufak sorunda ana devre yanacaktır.

Ama mesela bir back light inverter icin kullanılabilir. Bazıları bu iş icin elektronik fluorescent balast i bile kullandığını gordum. Çalışıyor mu calisiyor. Ama.. ömür sağlamlık sorulmuyor.

Smps deki ana tema trafonun 50 - 150 khz gibi bir aralıkta sürülmesi.

Bu pwm üretici bu frekansı manual üretip trafoyu anahtarliyor.

Benzer bir yapı kurulabilir ama tavsiye etmem. Profesyonel devrelerdeki feedback devreleri iptal olmuş olur. En ufak sorunda ana devre yanacaktır.

Ama mesela bir back light inverter icin kullanılabilir. Bazıları bu iş icin elektronik fluorescent balast i bile kullandığını gordum. Çalışıyor mu calisiyor. Ama.. ömür sağlamlık sorulmuyor.
hocam bu smps trafolarını sürmek için basit bir osilatör devresi(veya sürücü devresi) önerebilir misin bu adaptörlerin devrelerine bakıyorum çok basitler 2 tane transistör vb ile sürülüyorlar

Self osilator oneremem ama entegre ile yapilmis bir devre onerebilirim.

Yarin bilgisayara gecince konuya eklerim.

Unutursam hatirlatin.

Kontrolcu TL494 entegresi uzerine kurulu.

Uc3842 ilede yapilabilir ama datasheet uzerinde calismak lazim.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri