UAF42 Aktif Filtre Kartı

Arkadaşlar öncelikle hepinize kolay gelsin,
Değerli vaktinizi fazla almadan direk soruma geçmek istiyorum, zaman ayırıp beni yönlendirirseniz çok memnun olurum;
Ben sinyal filtre devreleri ve kartları konusunda çok deneyim sahibi olmadığım için üzerinde çalıştığım projenin bir noktasında takıldım. Mikrofon amfisi olan MAX9814 modülünü kullanarak mikrofondan aldığım sesi DY-AP3015 stereo amfi modülü ile yükselterek kulaklığa gönderiyorum. Sistem gayet güzel çalışıyor fakat oluşan gürültüyü baskılamak için bir tavsiye üzerine çinden UAF42 filtreleme kartını sipariş ettim. Elime geçer geçmez kurmuş olduğum devreye bağladım fakat çıkışından herhangi bir sinyal alamadım veya değişen bir sinyal gözlemleyemedim. Bunun üzerine UAF42 modülünü sinyal jeneratörüme bağladım fakat osiloskop ile çıkışını ölçtüğümde çıkış sinyalinin, sinyal jeneratör değerleri ile oynamama rağmen değişime herhangi bir tepki vermediğini gözlemledim. Ya ben ilgili modülü kullanmayı bilmiyorum (ki büyük ihtimal ile) ya da yanlış anlayıp uyguladığım bir şeyler var. ilgili modülün resmini ve linkini de sizinle paylaşıyorum. Bu modüle sinyali nasıl bağlarım ve bağladığım sinyali modül işledikten sonra nasıl ve nereden okurum? Yardımcı olabilirseniz minnettar kalırım.
Selam ve Saygılarımla...

20200702_204933.jpg
20200702_204947.jpg
20200702_205014.jpg
20200702_205027.jpg

D sınıfı amfiler yüksek güçlerde enerji tasarrufu için kullanılır. akülü megafonlar gibi. ses kalitesi düşüktür. kulaklık için daha düşük güçlü ab sınıfı amfikatör kullanın.

nasıl bir besleme devresi kullandınız?

AB sınıfı amfi tavsiyesi çok güzel oldu hocam en kısa sürede DY-AP3015 modülünü değiştiricem. Besleme olarak test esnasında laboratuar cinsi güç kaynağı kullanıyorum 12V. Fakat şebekeden bir miktar gürültü kaptığını gözlemlediğim için ilk resimde görülen 9V 800maH lipo pil kullanıyorum. bunu da UAF42 modülüne doğrudan V+ ve gnd pinlerini kullanarak bağlıyorum.

AB sınıfı amfi tavsiyesi çok güzel oldu hocam en kısa sürede DY-AP3015 modülünü değiştiricem. Besleme olarak test esnasında laboratuar cinsi güç kaynağı kullanıyorum 12V. Fakat şebekeden bir miktar gürültü kaptığını gözlemlediğim için ilk resimde görülen 9V 800maH lipo pil kullanıyorum. bunu da UAF42 modülüne doğrudan V+ ve GND pinlerini kullanarak bağlıyorum.

Ama UAF42 modulde birde V- baglantisi var. Onu baglamadan calismaz?

AB sınıfı amfi tavsiyesi çok güzel oldu hocam en kısa sürede DY-AP3015 modülünü değiştiricem. Besleme olarak test esnasında laboratuar cinsi güç kaynağı kullanıyorum 12V. Fakat şebekeden bir miktar gürültü kaptığını gözlemlediğim için ilk resimde görülen 9V 800maH lipo pil kullanıyorum. bunu da UAF42 modülüne doğrudan V+ ve GND pinlerini kullanarak bağlıyorum.
simetrik besleme gerekiyor gibi geldi bana.

Öncelikle zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Bahsetmiş olduğunuz V bağlantısının nasıl yapıldığı hakkında bilgilendirebilir misiniz?
simetrik besleme gerekiyor gibi geldi bana.
Besleme bağlantısını değiştirdim ve resimdeki gibi yaptım fakat bu seferde entegre aşırı derece ısınmaya başladı bende zarar gelmesin diye direk gücü kesmek zorunda kaldım. Eğer resimdeki bağlantı bahsini etmiş olduğunuz simetrik besleme değilse doğrusunu öğretirseniz çok sevinirim
$_10 (1).jpg

Son düzenleme:
Öncelikle zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Bahsetmiş olduğunuz V bağlantısının nasıl yapıldığı hakkında bilgilendirebilir misiniz?

Besleme bağlantısını değiştirdim ve resimdeki gibi yaptım fakat bu seferde entegre aşırı derece ısınmaya başladı bende zarar gelmesin diye direk gücü kesmek zorunda kaldım. Eğer resimdeki bağlantı bahsini etmiş olduğunuz simetrik besleme değilse doğrusunu öğretirseniz çok sevinirimEkli dosyayı görüntüle 66133

Yanlis baglanti yapmissiniz. Keske emin olmadan bağlamasaydınız. Umarım entegre bozulmamistir.

Aşağıdaki gibi bir besleme devresi yapmalisiniz. Ayricq bu durum sisteminizdeki gurultuyu sifirlarmi bilmiyorum.

4yGHhoDLzOT9SW4YWxObHWi4hM1yx0FF3MGFbyZSXDYBs&s=10.png

Yanlis baglanti yapmissiniz. Keske emin olmadan bağlamasaydınız. Umarım entegre bozulmamistir.

Aşağıdaki gibi bir besleme devresi yapmalisiniz. Ayricq bu durum sisteminizdeki gurultuyu sifirlarmi bilmiyorum.
Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim ve dediğiniz gibi bir bağlantı gerçekleştirdim modül çalıştı fakat yeniden haklı çıktınız. Sistemde ki gürültüyü sıfırlamak bir yana ekstra gürültü bindirdi. AB sınıfı bir amfi siparişi geçtim. Bunun haricinde sistemdeki gürültüyü sıfırlamanın farklı yolları var mı acaba? kullandığım mikrofon 3mm elektret mikrofon. Bağlantı şemasını paylaşıyorum.
1512.jpg

Su sisteminizin bir resmini gorebilir miyiz?

Bir amplide gurultu kaynagini tesbit edebilmek bazen sac bas yoldurur.

Gurultu şebekeden mi yoksa devre ground hatasından mi yada devre kendi ic gurultusunumu yukseltiyor olcmek lazim.

Once baglantilarinizin ne kadar saglikli oldugunu gorelim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri