TV Renk Arızası

arkadaşım ptc sök tv çalıştır düzelirse sorun ptc de sigorta yine atarsa beslemeyi (öncelikle köprü diyot ve filtre kond.) ve horz.transistörü kontrol et.yatay katın besleme kablosunu çıkar öyle de dene sigorta atmazsa arıza horz. katta karta komple lehim geçmek zaman kaybı olur arıza arıyacağın yeri bilmen gerek.zaten soğuk lehim ve lehim çatlağı kendini bakarakta belli eder .her arıza öyle lehim komple lehim geçerek düzelse elektronik malzeme satışı diye bişey olmazdı kolay gelsin...

arkadaşım ptc sök tv çalıştır düzelirse sorun ptc de sigorta yine atarsa beslemeyi (öncelikle köprü diyot ve filtre kond.) ve horz.transistörü kontrol et.yatay katın besleme kablosunu çıkar öyle de dene sigorta atmazsa arıza horz. katta karta komple lehim geçmek zaman kaybı olur arıza arıyacağın yeri bilmen gerek.zaten soğuk lehim ve lehim çatlağı kendini bakarakta belli eder .her arıza öyle lehim komple lehim geçerek düzelse elektronik malzeme satışı diye bişey olmazdı kolay gelsin...
SN. semihyazar Bey bu sayfada en aklı başında yorum yapan kişi sizsiniz.alakasız ve gereksiz yorum yapanlar boşuna zaman ve maddi kayıplara neden olabilirler.çok basit bir arıza ,işi bilmeyenlerin elinde dallanıp budaklanmakta.başta ayapılması gerekenler sonda anlatılıyor.hele bir lehimci arkadaş var,akıllara zarar.umuyorum burada yazılanlar genç arkadaşların kulağına küpe olur.tekrar sizi tebrik ediyorum.iyi günler dilerim.

yok sorunu buldum varistör kırılmış sigortayı o attırıyor varistörün aynısını bulamadım farklı bir varistör taktım sigorta atmıyor ancak tvde açmıyor cam sigortaya eneri gelmiyor acaba varistörün birebir aynısını mı almak gerek

SN. semihyazar Bey bu sayfada en aklı başında yorum yapan kişi sizsiniz.alakasız ve gereksiz yorum yapanlar boşuna zaman ve maddi kayıplara neden olabilirler.çok basit bir arıza ,işi bilmeyenlerin elinde dallanıp budaklanmakta.başta ayapılması gerekenler sonda anlatılıyor.hele bir lehimci arkadaş var,akıllara zarar.umuyorum burada yazılanlar genç arkadaşların kulağına küpe olur.tekrar sizi tebrik ediyorum.iyi günler dilerim.
sadece yardım etmek istedikk ..

Tam güvenli bir cihaz koruması istiyorsanız varistörün orijinalini satın almalısınız.Nedeni varistör devreye ilk girişte palalel bağlanır ve üzerinden termistörde olduğu gibi direkt elektrik akımını geçirmez.Devreyi ancak çok aşırı voltajlarda iletime geçirerek koruma sağlar.Cam sigortaya elektriğin gitmemesi ile varistörün hiç alakası yoktur,devrenin ana elektriğini iletip geçirmek için şart değildir,yalnızca koruma amaçlıdır.Çünkü sadece yüksek olan voltajlarda devreye(İletime geçip)girer.Eğer varistör yerine bir termistör devrede seri olarak bulunsaydı ve yanmış olsa idi, daha işin başında devreye hiç elektrik vermeyecekti.Bu nedenle öncelikle köprü diyotlarırın sağlamlığını ölçün ve köprü diyottan sonraki rezervuar kondansatörü kısa devre mi,değil mi,devredeki değeri sağlam mı diyerek ve ölçerek sırasıyla gidin.Sn.semihyazar ın dediği gibi horizontal transistörün de sağlamlık kontrolünün ölçümünü yapın.

Renk karışması(Yeşil+kırmızı) değil de mavi renk ekranda hiç bulunmuyorsa eğer,tüpün boyun kısmına geçmeli olarak takılan devre kartındaki mavi renk matrisi devresine gelen ve genelde mavi renk olan bir kablo kopuktur veya yerinden çıkmış olabilir.Mavi renk sinyalini süren matrisdeki transistör de bozuk veya bir bacağı lehimden yerinden çıkmış olabilir.Tüm olasılık durumlarının tümünü göz önüne alarak o şekilde araştırmanız şarttır.(Ev taşırken başıma gelmişti.)Önce kabloların sağlamlık kontrolünü yapın.Sonra tüm kartlardaki olası lehim çatlaklarını bir büyüteçle gözleyin.Bir ipucu(Suçlu)araştırıp bulmaya çalışacaksınız.Açıkçası bu iş tamamen sizin dikkatli gözlem ve araştırmayı iyi ve titiz olarak yapmanıza dayanıyor.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
sn semih yazar bey sn hakan 1846 bey ve sn binbaşım. bir yapının veya binanın ayakta durabilmesi için nasıl kolon ve kirişlere ihtiyacı var ise biz amatörlerin veya meraklılarında sizlerin o güzel anlatımlı bilgilerinize ihtiyacımız var.ben samimi olarak söylüyorum sizleri bu nadide forum un kolonları olarak görüyorum.saygıyla teşekkürlerimi sunuyorum.sağolun var olun.

SN. alican42 beyfendi,teveccühünüz.bu güzel iltifatlar için kendi adıma teşekkür etmek isterim.naçizhane,burada bulunduğum sürece bildiklerimi genç ve meraklı arkaşlarla paylaşmaktan büyük onur duyarım.gerçekten keyifli bir form.herkese selamlar saygılar.

Sn.alican42 beyefendi,yaptığınız dokunaklı benzetim için çok teşekkür ederim,bizleri bu seviyede görebilmeniz sizin kendi iç güzelliğinizin(Teveccühünüzün) güzel bir ifadesidir.Bildiğiniz gibi forumumuzda çok çeşitli kesimlerden(Öğrenciler,kendi kendini yetiştirmek isteyenler,meraklılar,amatörler,sanayi ve işadamları, müh.ler, ustalar, teknisyenler, teknikerler, belirli bilgi seviyesinde bulunan yöneticiler, teknik öğretmenler, öğretim görevlileri,vb.)yani tüm teknik insanların geniş bir yelpazesi bulunmaktadır.Hepsinin ortak amacı etkili bir bilgi paylaşımıdır.Bu kişiler gibi,yine en iyi ve en doğru teknoloji,sanayi,endüstriyel uygulamaları, kendi hür iradesiyle almak isteyen herkese, sizin de bildiğiniz üzere forumun kapıları tamamen açıktır.Faydalı olabilmişsek ne mutlu bizlere..Ödül tarzından sayılabilecek bu türden değerlendirmeleriniz de, bizim motivasyonumuzu daha kuvvetlendiren ve bu değerli forumun naçizane bir üyesi olarak kendimizi,sorumlusu gördüğümüz konulara daha iyi,daha ideal cevaplar vermek yolunda daha büyük şevk ve istekle sarılmamızı kuvvetlendirecektir hiç kuşkusuz.Tekrar teşekkürlerimi iletiyorum.En derin saygılarımla.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,072
Son üye
metin ersoz

Yeni konular

Geri