243-241 Volt giriş elektronik cihazlara zarar verir mi?

boraokur44

Üye
Merhabalar, evime sürekli olarak 239-241-243 düzeylerinde voltaj girişi oluyor. Bu durumun bir sorun oluşturup oluşturmayacağı konusunda emin olamadım. 1 ay kadar önce bilgisayar işlemcim durduk yere bozuldu. Bugün de 2016 yılında aldığım Led televizyonumun fiş giriş bölgesinde tv kapalıyken birden hafif bir patlama oldu ve patlama ile birlikte mavi ışık gördüm. Televizyonum elektrik almıyor. Prizi denedim ancak priz çalışıyor.

İşlemcim bozulduğunda eve sürekli olarak bu düzeylerde voltaj girişi olduğunu bilmiyorum. UPS'im vardı ancak kullanmıyordum. Şimdi kullanmaya başladım ve voltajın bu seviyelerde olduğunu şans eseri öğrendim. Ayrıca bilgisayarımın güç kaynağından da sürekli olarak çok ince bir tiz ses, frekans sesi gibi bir ses geliyor. Daha öncen böyle bir rahatsız edici ses yok idi.

Ayrıca başıma ilginç bir olay gelmişti. evimde belirli aralıklarda sigorta atıyordu. Site görevlimiz takılan ana sigortanın ev için yeterli düzeye sahip olmadığını belirtti. Benzer sorunları farklı evlerde yaşamışlar. Bu nedenle daha güçlü bir sigorta taktı. Bu sigortadan sonra bir daha şartel atmadı. Kafama burada bir soru işareti takıldı. Acaba bu yeni takılan sigorta sebebiyle eve gelen voltaj girişini artmış olabilir mi? Yani eskisi düşük güce sahip olması sebebiyle ya da bilmediğim farklı bir sebepten voltajın düşük olmasını sağlıyor olabilir miydi acaba? Tabiki önceki sigorta takılı iken hiç giriş voltajını ölçmemiştim.

bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Türkiye'de Şebeke gerilimi standartı zaten 230 volt 50Hz'dir.

Tam emin olmamakla beraber %10 bir tolerans söz konusudur bu gerilim üzerinden. Dolayısı ile 250 volta kadar normal sınırlar içinde kabul edilir. Nihayetinde Enerji şirketinden bir hak talep edemezsiniz bu değerlerle.

Sorun olup olmayacağı ise cihazların durumuna bağlı. Cihazların kalitesinden , çalışma değerlerine v.s bağlı.

Tabi sizin sorununuz voltajın 240v civarında dolaşması değil de ani ve yüksek dalgalanma olabilir. Normalde bilgisayar işlemcisi şebekeden 240 volt geldi diye yanmaması gerekiyor. Zira o voltaj işlemciye direkt gitmez arada bir güç kaynağı olması lazım.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. İşlemcimi birebir değişim yaptım. Ancak ileride aynı durumun yaşanma ihtimali beni tedirgin ediyor. Malum teknolojik ürünlerin fiyatları gerçekten ciddi şekilde artış gösterdi.
TV'imin de garantisi bitti. Yarın yetkili servisi çağıracağım. Neden böyle bir durum yaşandığına ilişkin umarım bilgi verirler. TV'nin detaylarında voltaj için 100-240 volt yazıyor. Bu 240 üzerinde voltajın bir risk taşıyacağı anlamına geliyor sanırım. Elektrik dağıtım şirketi 250volta kadar herhangi bir sıkıntı çıkartmaz dedi. Ancak tv tamircisine sorduğumda 235'den sonrası riskli kondansatörlerim ömrünün bitmiş olabileceğini ve patlama yapmış olabileceğini belirtti. Bende acaba diyorum sürekli olarak yüksek voltajın gelmesi sebebiyle bu iç tasarımdaki ürünlerin ömrümü kısaldı acaba?

Bir de asıl merak ettiğim ikinci sorumdu. Sigortamı değiştirmek bu voltajın artışına sebep olmuş olabilir mi?

Sigorta herhangi bir sorun teşkil etmez. Sigortalar gelen elektriği doğrudan geçirir.

Sizin sorun yaşadığınız dönemde mesela televizyonun arızalandığı zaman anlık yüksek voltaj gelmiş olabilir. Ancak bu durumda siz ve bina sakinlerinin diğer dairelerde de benzer sorunlar oluşmuş olması lazım.

Eğer benzer şekilde sizinle aynı zamanda oluşan tv klima v.s. arızalar mevcut ise o zaman sorun yüksek voltaj kaynaklı olduğunu söyleyebilirsiniz. Eğer diğer dairelerde bir sorun yoksa bu durum lokal bir sorunu işaret eder.

Lokal sorundan kastım daire içinde elektrik dağıtımı trifaze ise ve nört iletkeninde bir gevşeme durumu var ise bu durum cihazlarınıza asırı yüksek gerilime maruz kalmasına neden olabilir. Bununda kontrolü gerekir.

geçmiş olsun.

Lokal sorundan kastım daire içinde elektrik dağıtımı trifaze ise ve nört iletkeninde bir gevşeme durumu var ise bu durum cihazlarınıza asırı yüksek gerilime maruz kalmasına neden olabilir. Bununda kontrolü gerekir.

geçmiş olsun.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Yarın elektrikçiyi çağırdım. Dediğiniz durumu da belirteyim. Komşularımda benzer durum yaşanmamış. Ayrıca evin içerisinde diğer cihazlarımda bir sorun olmadı. Sadece tv'de böyle bir ufak patlama yaşadım. Umarım dediğiniz gibi bir sorundur ve çözümü vardır.

Evime 234 civarı voltaj girişi olduğunda ups'imdeki uyarı simgesi yanıp sönmüyor. Sadece 239 ve üzerinde bu durumu yaşıyorum. Bu durum benim sorunmuş gibi algılamama sebep oldu. Elektrik işlerinden hiç anlamıyorum.

Türkiye'de şebeke gerilimi standartı zaten 230 volt 50Hz'dir.

Tam emin olmamakla beraber %10 bir tolerans söz konusudur bu gerilim üzerinden. Dolayısı ile 250 volta kadar normal sınırlar içinde kabul edilir. Nihayetinde Enerji şirketinden bir hak talep edemezsiniz bu değerlerle.

Sorun olup olmayacağı ise cihazların durumuna bağlı. Cihazların kalitesinden , çalışma değerlerine v.s bağlı.

Tabi sizin sorununuz voltajın 240v civarında dolaşması değil de ani ve yüksek dalgalanma olabilir. Normalde bilgisayar işlemcisi şebekeden 240 volt geldi diye yanmaması gerekiyor. Zira o voltaj işlemciye direkt gitmez arada bir güç kaynağı olması lazım.
Güzel cevap. ♥
"voltaj işlemciye direkt gitmez" İşlenip cihaza geçer.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri