Tunçmatik lite ii 1000 va

Culker

Üye
Merhaba,
Tunçmatik lite ii 1000 va ups elektrik prizine takılıyken çıkış var akıllı düğme yeşil sabit yanıyor, kapalı iken pil şarj ediyor görünüyor faka kapatıp cold start yapmak istediğimde akıllı düğme kırmızı ışık sabit ve sürekli uyarı sesi geliyor cihazın üst kısmı ısınıyor ve çıkış elektriği yok . Sorun neden kaynaşı olabilir ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Batarya yenimi ?Değilse değişim ,yeni ise 8 saat şarjdan sonra ölçüm yapılıp deneme yapın,olmuyorsa elektronik arıza ihtimalle şarj devresi.

Batarya yenimi ?Değilse değişim ,yeni ise 8 saat şarjdan sonra ölçüm yapılıp deneme yapın,olmuyorsa elektronik arıza ihtimalle şarj devresi.
Batarya değiştirdim ,aslında şöyle oldu: bataryayı değiştirdikten sonra şarjda bıraktım 8 saat kadar sonra cihaz tamamen çalışmaz duruma geldi garanti olmadığı için açtım içini kartta bir tane direnç ayağının kopuk olduğunu gördüm, yeniden lehimledim cihaz açıldı ve izah ettiğim şekilde çalışıyor başka akü işe deniyryim mi dersiniz? Yoksa şarj ünitesi mi hasar görmüştür ?

Aküyü çıkarıp ölçün daha sonra aküyü taktığınız kabloları DC konumda ölçün ,Akünün voltajı en az 12 voltmu ,şarj devresinden 13-13,2 volt geliyormu .
Direnç ayağı dediğiniz patlakmıydı ,devamındaki devre elemanlarında gözle görülür bir durum varmı.

Aküyü çıkarıp ölçün daha sonra aküyü taktığınız kabloları DC konumda ölçün ,Akünün voltajı en az 12 voltmu ,şarj devresinden 13-13,2 volt geliyormu .
Direnç ayağı dediğiniz patlakmıydı ,devamındaki devre elemanlarında gözle görülür bir durum varmı.
Yok hocam patla değildi direnç, kartın altından bakınca lehim kısmından ayrılmıştı. Mosfetin bağlı olduğu soğutucunun etrafında hafif bir renk değişimi var açıncada ısınıyor. Mosfeti karta bağlıyken kontrol etmek mümkün mü bilmiyorum. Aküleri ayırıp beklettim ölçümde birisi 10,6 v diğeri ise 13.1 v görünüyor tekrar bağlayınca kabloları 13.5 v görünüyor prizdeyken

Ekli dosyalar

• 6A5F2F18-6FB7-4A26-BFF8-37EFFA2B9746.jpeg
    6A5F2F18-6FB7-4A26-BFF8-37EFFA2B9746.jpeg
    336.9 KB · Görüntüleme: 56
  • 41F0DD68-3B0A-49E8-B835-0FB2E373D885.jpeg
    41F0DD68-3B0A-49E8-B835-0FB2E373D885.jpeg
    376.8 KB · Görüntüleme: 59
Moderatör tarafında düzenlendi:
Şarj sağlam gibi ,akülerin birinin 10 volt olması soru işareti,akülere bağlı kablolara enerji verdiğinde 13 voltu görüyorsan şarj sağlam demek ,mosfeti söküp ölçmek daha doğru .

Şarj sağlam gibi ,akülerin birinin 10 volt olması soru işareti,akülere bağlı kablolara enerji verdiğinde 13 voltu görüyorsan şarj sağlam demek ,mosfeti söküp ölçmek daha doğru .
Mosfet kaynaklı olabilir mi dersiniz ?

Mosfet kaynaklı olabilir mi dersiniz ?
Ben her arızaya beş duyumla müdahale ederim ısınıyormu-dokunma,yandımı-koku,sesmi yapıyor-işitme,kablo kopuk-görme,tadına baktığım tehlikeli malzeme yok değil onu yazmıyım .
Bataryaların sağlamlığından emin olun ,mosfetin aşırı ısındığından eminseniz ölçün.
Şurda aynı modelle ilgili konu var okuyun , kolay gelsin.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...arızası-tecrübelilerden-yardım-talebi.133965/

Ben her arızaya beş duyumla müdahale ederim ısınıyormu-dokunma,yandımı-koku,sesmi yapıyor-işitme,kablo kopuk-görme,tadına baktığım tehlikeli malzeme yok değil onu yazmıyım .
Bataryaların sağlamlığından emin olun ,mosfetin aşırı ısındığından eminseniz ölçün.
Şurda aynı modelle ilgili konu var okuyun , kolay gelsin.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/tunçmatik-ups-kgk-arızası-tecrübelilerden-yardım-talebi.133965/
Teşekkür ederim değerli bilgileriniz için. Akü dahil tamamını deniycem .

@Culker bizler müneccim değiliz, şu parça arızalı bu parça arızalı demek hatalı olur, ölçmeden bilemeyiz, sadece bunca yılın verdiği deneyimlerle olası arızaları tahmin eder fikir yürütürüz. burada kişiyi kendi ayarımızda bizim gibi ölçüm yapan biri olarak hayal ederiz. buralarda eksik isen soru sorarken daha dikkatli sor(ayrıntılı) aldığın yanıtlar seni tatmin edecektir.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri