Tristör Modüller

Merhaba , Tristör modülleri sürme hakkında bilgisi olanların yardımına ihtiyacım var.
Öncelikle elimde 160 Amperlik tristör modül var. Ve bu K1 G1 giriş ve K2 G2 giriş olarak 4 adet tetikleme ucu mevcut.

3 adet de faz bağlantı ucu mevcut. 1. Uç faz girişi ve 2 ve 3 köprülü olarak çıkış alınacak şekilde bağlı. Yalnız tek takıldığım konu bu modülü nasıl süreceğim ? Gate ile Katot arasına harici voltaj mı uygulamam gerekli ? gerekli ise Kaç volt ve Dc mi AC mi ? Yardımlarınızı bekliyorum..

1645194060293.png

tristör modülü böyle sürebilirsiniz. r1 r2 d1 d2 zorunlu değil. 360 ohm yerine 1 watt 100 ohm kullanabilisiniz.

Syn @kesmez hocam, ben devreyi buna çeviremedim. Şimdi 4-5 ve 6-7 uclarını moc kısmına nasıl bağlayacağım ? Biraz daha yardımcı olabilir misiniz ?

Ekli dosyalar

• 92a5aa0e-9c8a-4c22-84d5-9eed8d52ffa5.jpg
    92a5aa0e-9c8a-4c22-84d5-9eed8d52ffa5.jpg
    111.8 KB · Görüntüleme: 71
3 ile 2 kısadevre edilecek. (1 faz - 2,3 nötr olacak)
gate ler arasına seri 100 ohm ve opto çıkışı bağlanacak.
yani şekildeki gibi.

Üstadım

Simdi 1 e faz verilip 2-3 köprüsüne nötr bağlanırsa tristor iletime geçince kısa devre olmayacakmı? Bu parantezdeki yazıdan bu anlaşıp yanlış bağlantı olmasın. Sadece arada yuk olacak. Hatırlatmak isterim.

@m.yildizili

Bu modül ile ne yapmayı amacliyorsunuz? Kontrollü dogrultucu mu? Trifaze mi monofaze mi çalışacaksınız? Yoksa yuk mu süreceksiniz?

Simdi 1 e faz verilip 2-3 köprüsüne nötr bağlanırsa tristor iletime geçince kısa devre olmayacakmı? Bu parantezdeki yazıdan bu anlaşıp yanlış bağlantı olmasın. Sadece arada yuk olacak. Hatırlatmak isterim.
kısa devre olmayacak. çünkü tristör iletime geçecek ve akımı akıtılacak. gerilim yük üzerinde oluşacak. tristörler üzerinde sadece 1v civarı kalacak. böylece gate akımları sıfırlanacak. gate den sadece ilk ateşlemede birkaç mikro sn 100ma kadar akım akacak.

Son düzenleme:
Öncelikle Herkese Hayırlı Pazartesileri. Syn: @serkan_48 Ustam Syn: @kesmez ustamın dediği gibi bir bağlantıyı yaptım ve ufak bir de zerocrossing devresi ile akımın kontrolünü sağlıyorum. Yani 220V lamba ile dimlemeyi başarılı bir şekilde yaptım. Ben bununla akım trafosunu kontrol edeceğim çift faz ile Kendime punta makinası yapmayı planlıyorum.
Elektronik kontrollü. (Kendi yaptığım olacak. Hazırlara karşıyım birazcık.)
Projem bu yönde. Ama şimdi elimde 2 tane tristör modül var birisi İkinci EL : MCC200-16io1 Diğeri ise Sıfır ürün : MTC312-16
bunların iç devresi aynı fakat ikisinin gate arasından geçişlerinde kontrol yapıyorum da bu katot uclarını ne yapacağım ? boş durması bir sorun teşkil edermi. Yada yaptığım devrede nasıl bir bağlantı uygulayayım ?

Öncelikle Herkese Hayırlı Pazartesileri. Syn: @serkan_48 Ustam Syn: @kesmez ustamın dediği gibi bir bağlantıyı yaptım ve ufak bir de zerocrossing devresi ile akımın kontrolünü sağlıyorum. Yani 220V lamba ile dimlemeyi başarılı bir şekilde yaptım. Ben bununla akım trafosunu kontrol edeceğim çift faz ile Kendime punta makinası yapmayı planlıyorum.
Elektronik kontrollü. (Kendi yaptığım olacak. Hazırlara karşıyım birazcık.)
Projem bu yönde. Ama şimdi elimde 2 tane tristör modül var birisi İkinci EL : MCC200-16io1 Diğeri ise Sıfır ürün : MTC312-16
bunların iç devresi aynı fakat ikisinin gate arasından geçişlerinde kontrol yapıyorum da bu katot uclarını ne yapacağım ? boş durması bir sorun teşkil edermi. Yada yaptığım devrede nasıl bir bağlantı uygulayayım ?

Yaptığınız bu punta makinasi kac watt? Çift faz kullandiginiza göre güçlü bir punta makinasi olacak.

Boşta duruyor derken nasıl bir bağlantı yaptınız sema paylaşır mısınız? Arada trafo var degilmi?

Trafo 80Kva Evet güçlü bir makina kurmayı planlıyorum. Şimdilik Trafo yerine 220V akkor flamanlı lamba kullandım.

Ekli dosyalar

• 26407446-19c9-4071-99b8-a56e3d66b308.jpg
    26407446-19c9-4071-99b8-a56e3d66b308.jpg
    101.8 KB · Görüntüleme: 29

Forum istatistikleri

Konular
128,222
Kullanıcılar
450,008
Son üye
velicetin06

Yeni konular