Trifaze Elektrik sayacı

metinuyuk1

Üye
Trifaze elektrik sayacında 3 faz kullanmamız gerekir .Fakat benim sorum sadece tek fazı kullanırsak sayacın dönmesi nasıl olur.

Örnegin 1 ay boyunca sadece U fazından 500 Amper çektik diyer fazlardan 20 şer amper çekmemiş saatte bize nasıl yansır.

Teşekkürler

Kullanılan elektrik, akım hangi fazdan geçerse geçsin faturaya yansır.

Kesinlikle fakat benim fazlar arasındaki akımı dengeleyemememiz bize faturada yüksek bir sonuç çıkartır bunu hesaplamak için bir formül varmıdır

...benim fazlar arasındaki akımı dengeleyemememiz bize faturada yüksek bir sonuç çıkartır...

Sn. alpernbugra'nın dediği doğrudur.

Sadece şuradan etkiler: Trifaze sistenme nötr iletkeni dengeli yüke göre tesis edildiği için, sizin monofaze gücünüz çok yüksek ise, faz dönüşünde nötr kesiti ince gelir ve gerilim düşümü yaptırır (Kablo üzerinde güç kaybı oluşur yani). Faz ve nötr iletken kesitleri eşit ise farkı bile olmaz normal trifaze yüklenmeden.

Trifaze elektrik sayacında 3 faz kullanmamız gerekir .Fakat benim sorum sadece tek fazı kullanırsak sayacın dönmesi nasıl olur.

Örnegin 1 ay boyunca sadece U fazından 500 Amper çektik diyer fazlardan 20 şer amper çekmemiş saatte bize nasıl yansır.

Teşekkürler

tek fazda sayaç çalışmaz

tek fazda sayaç çalışmaz
Yeni yapılan evlerin tesisatları trifaze olarak döşenmekte.Evde sadece buzdolabının çalıştığı gece saatleri dikkate alınırsa sayacın tek fazdada çalışabileceği gözlemlenir.

Değerli arkadaşlar bende bir şey sorabilirmiyim : Trifaze elektrik faturalarında yazan çarpan değeri neyi ifade ediyor yada nasıl hesaplanıyor. Teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri