Süzme sayaç bağlantısı ve sorular?

eskici09

Üye
Öncelikle merhabalar, 2 ayrı panoma süzme sayaç bağlantısı yapacağım . 2 panoda trifaze var , yük çeken panoda yaklaşık 120 A civarı ölçüm yapıyorum. şimdi trifaze x/5 sayaç alıp 1 adet akım 150/5 akım trafosuyla işlemimi yapabilir miyim ? 1 fazdan ölçüp diğer 2 faza sayaçta köprü atsam sorun olur mu , ufak tefek hesaplamalar çok önemli değil dedikleri için tek akım trafosuyla çözmeye çalışıyorum.
Ayrıca diğer panolarımda 15-20 A civarı yük var bunlar için normal trifaze sayaç mı kullanmam gerekir girdi, çıktı akım trafosuz?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Öncelikle merhabalar, 2 ayrı panoma süzme sayaç bağlantısı yapacağım . 2 panoda trifaze var , yük çeken panoda yaklaşık 120 A civarı ölçüm yapıyorum. şimdi trifaze x/5 sayaç alıp 1 adet akım 150/5 akım trafosuyla işlemimi yapabilir miyim ? 1 fazdan ölçüp diğer 2 faza sayaçta köprü atsam sorun olur mu , ufak tefek hesaplamalar çok önemli değil dedikleri için tek akım trafosuyla çözmeye çalışıyorum.
Ayrıca diğer panolarımda 15-20 A civarı yük var bunlar için normal trifaze sayaç mı kullanmam gerekir girdi, çıktı akım trafosuz?

Süzme sayaç olayında sayaçlar yan yana değilse güç kaybı hesabına göre süzme sayaç endeksleri toplamı ana sayaç toplamından her zaman küçük olur. Mesafe uzun ise bu fark çok açılır. Sadece 1 akım trafo ile yaparsanız ölçümünüz hatalı olur monofaze yükler varsa bu yanılma payı daha da artar. Sayaçların biribirinden uzak olduğu her durumda güç kaybı nedeniyle endeksler hiç bir zaman birbirini tutmayacaktır.

Süzme sayaç olayında sayaçlar yan yana değilse güç kaybı hesabına göre süzme sayaç endeksleri toplamı ana sayaç toplamından her zaman küçük olur. Mesafe uzun ise bu fark çok açılır. Sadece 1 akım trafo ile yaparsanız ölçümünüz hatalı olur monofaze yükler varsa bu yanılma payı daha da artar. Sayaçların biribirinden uzak olduğu her durumda güç kaybı nedeniyle endeksler hiç bir zaman birbirini tutmayacaktır.
şöyle söyliyim sadece bölgesel ölçüm yapacağım diğer kısımlarda başka sayacımız yok sadece 3 bölgeye ait elektrik kullanımını hesaplamam gerekiyor . tek akım trafosuyla evet hatalı olur fakat yükler dengeli tam kapasitede oyüzden biraz farkın önemi olmadığı söyledikleri için bu yöntem uygulanabilir mi diye sormak istedim. ve busbar sistemiyle geliyor ama çok kullanışsız yapılmış ayrı bir bölgeye 2-3 ayrı yerden besleme alınmış işi o zorlaştırıyor .

Yük dengeli ise, 1 akım trafosu ve bir monofaze sayaç işinizi görür. Akım trafosu cevirme oranı X 3...
Diğer trafodada dengeli yük ıse aynıusul olur veya, normal, X5 olmıyan 30 amper sayaç işinizi görür diye düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri