Transistör seçerken hFe degeri nasıl olmalı?

O kadar datasheet açıp baktım ne eksili değerlere nede bu kadar fazla kazacın bir arada yazılı olduğu bir datasheete denk gelemedim. Nereden bulduysan :).​
Gerçekten mi? Aaa hocam belkide diğer harfli transistörler in olabilir yazmamışlar yanlış yaptıklarını gormuslugum var olabilir

Yok hocam bak burdada var hfe değeri 2 tane busefer hatırlamıyor değilim :)

Screenshot_2023-11-16-00-53-26-988_com.google.android.apps.docs.jpg

Gerçekten mi? Aaa hocam belkide diğer harfli transistörler in olabilir yazmamışlar yanlış yaptıklarını gormuslugum var olabilir

Yok hocam bak burdada var hfe değeri 2 tane busefer hatırlamıyor değilim :)

Ekli dosyayı görüntüle 102981
NPN lere bakarken 2 tane 3 tane çok gördüm ama 5 tane birden bir arada yazanı görmemiştim. Şimdi PNP datasheetlerine bakarken 5 lilerede denk geldim. Sizin paylaştığınız datasheette eksili değerleri görünce neden eksi yazmışlar ki acaba yoksa bu PNP mi diye düşünerek rastgele bir PNP datasheetini (paylaştığım) açtım baktım eksili yazmıyor demek ki sebebi farklıymış dedim geçtim.​

Hani tek aklıma gelen, belki konuyu açan yanlış hatırlıyor ve PNP transistördü. O zaman kollektör emitere göre negatif oluyor tabi ve akım da eksi olur. Ama o veri için bunun bir önemi yok. O datasheet'e bakan biliyordur PNP transistörün kollektörüne negatif kutbu bağlayacağını :)
Ben bu konuda şöyle ellerimi oğuşturarak bir düello başlayacak diye bekliyordum ama iki taraftan birisi çok yoğurt yemiş. Sukut u hayale uğradım.

Ben bu konuda şöyle ellerimi oğuşturarak bir düello başlayacak diye bekliyordum ama iki taraftan birisi çok yoğurt yemiş. Sukut u hayale uğradım.
Hocam bu elektronik mantığını nasıl iyice kavrayabilirim? kafamızda soru işareti olmayacak gibi iyi ogrebiliriz? Önereceğiniz iyi kaynak vs varmı? Gerilim gibi bir çok konu kafama oturmuyor aklım karışıyor bazı konularda tam berrak anlamış değilim bazı detayları mesela bobin indüktif gerilimdi ismi yanlış hatirmayorsam ne oluyor da nasıl oluyorda 5 voltluk devrede kilovoltlara çıkıyor gibi örneğin

Yada iki tane seri pil birbinr baglandiginda ortada artı eksi olmasınana rağmen pilin dış uçlarına toplanıyor +- gerilim Ve bu toplanan nedir?

Son düzenleme:
Zaten bilinen konularda düelloya gerek olmaz :D
Konu sahabı arkadaş henüz acemi olduğu için ben zaten gerekenleri yazmıştım.
Negatif konusunda ise zaten bilenler bilir. Bu tartışmaya bile açık değildir.
Ama kalkıp ta birisi negatif hfe olur mu deseydi kan gövdeyi götürürdü :D

Zaten bilinen konularda düelloya gerek olmaz :D
Konu sahabı arkadaş henüz acemi olduğu için ben zaten gerekenleri yazmıştım.
Negatif konusunda ise zaten bilenler bilir. Bu tartışmaya bile açık değildir.
Ama kalkıp ta birisi negatif hfe olur mu deseydi kan gövdeyi götürürdü :D
ilk yazdığın cevabın sonundaki olasılığı test etmek için hFe leri benzer biri yüksek kollektör akımlı diğeri düşük kollektör akımlı 2 transistör buldum. Tamda dediğin gibi oldu. Normalde hFE leri benzer diğer özelikleride üstün olmasına rağmen yüksek kollektör akımına sahip transistör aynı devreye takılınca doyuma ulaşamadığı için yeterli kollektör akımını sağlayamadı. Aynı akımı almak için beyz direncini değiştirmek gerekti.

ilk yazdığın cevabın sonundaki olasılığı test etmek için hFe leri benzer biri yüksek kollektör akımlı diğeri düşük kollektör akımlı 2 transistör buldum. Tamda dediğin gibi oldu. Normalde hFE leri aynı diğer özelikleride üstün olmasına rağmen yüksek kollektör akımına sahip transistör aynı devreye takılınca doyuma ulaşamadığı için yeterli kollektör akımını sağlayamadı. Aynı akımı almak için beyz direncini değiştirmek gerekti.
İşte bu test benim KÖTEK yolu ile tarif edebileceğim test idi.
Ancak konu içerisindeki arkadaşlardan bu testi yapabilecek olanları bilmediğim için kötekleyemedim.
Ancak şunu da belirtmek gerekir.
Test için simulatör kullanılırsa her iki durumda da her iki transistör aynı kabul edilir. Ancak transistörlerin teknik özellikleri tam olarak simulatöre verilirse o zaman simulatör kriterleri göz önüne alarak gerekli canlandırmayı hesaplar.

İşte bu test benim KÖTEK yolu ile tarif edebileceğim test idi.
Ancak konu içerisindeki arkadaşlardan bu testi yapabilecek olanları bilmediğim için kötekleyemedim.
Ancak şunu da belirtmek gerekir.
Test için simulatör kullanılırsa her iki durumda da her iki transistör aynı kabul edilir. Ancak transistörlerin teknik özellikleri tam olarak simulatöre verilirse o zaman simulatör kriterleri göz önüne alarak gerekli canlandırmayı hesaplar.
Simulatörle yaptım ama ona rağmen farklı sonuçlar çıktı. Transistöleri bulmak çok uğraştırdı her transistör simulatörde yok.

Simulatörle yaptım ama ona rağmen farklı sonuçlar çıktı. Transistöleri bulmak çok uğraştırdı her transistör simulatörde yok.
Sorun değil ki.
Belli ki sim kütüphanesinde olan transistörler tanımlanmış.
Bi bak bakalım MJ15004 var mı sim de.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri