Transistör seçerken hFe degeri nasıl olmalı?

Orxan

Üye
İyi Günler Degerli forum üyeleri.
Transistörün muadil seçerken diğer kriterlerin nasıl olması gerektiğini biliyorum.

Fakat hFe bir az karışık geliyor
Çünkü bazen asagidaki resimdeki gibi 3 - 5 farklı hfe degeri oluyor.
Diyelim ki elimdeki transistör bu resimdeki bunun yerine transistör seçiyorum burada neye dikkat etmeli hangi degeri baz almalıyım? Detaylı anlatım olursa sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Screenshot_2023-11-14-01-09-50-458~2.jpeg

Muadil seçerken; Transistörün Hfe Beta (akım kazanç)değerine göre seçmek gerekli.
Birebir olmasa da yaklaşık değerler seçilebilir.

Muadil seçerken; Transistörün Hfe Beta (akım kazanç)değerine göre seçmek gerekli.
Birebir olmasa da yaklaşık değerler seçilebilir.
Tam anlayamadım Hocam. Yukarıdaki hfe değerlerin hepsine göre mi? Bazılarında tek bir değer oluyor
60
80
100
60
30
Değerleri yazılı bir de akımlarara göre hesaplanmış bu değerler. Bazi transistör var 2 ma bazısı 5 ma akıma göre hesaplanmış

Kafam karışıyor bazılarında tek değer oluyor bazılarında 1,5,8 gibi
Tam anlayamıyorum. Rica edersem sıfırdan anlatabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim

Kazanç değeri HFE
Örnek
Transistör beyzi 2mA tetiklenirse Kazanç değerine göre CE arası 5-500 mA gibi Transistör akım akıtılır.
screenshot_2023-11-14-01-09-50-458-2-jpeg.102933

Tazyik gibi düşünün.
BC547 NPN genel amaçlı transistörün
Beyze 5mA akım verildiğinde IC kolletörden 100mA akım verebilmekte;
BC 547 nin A-B-C modelleri olduğunu ve bunların HFE (beta) değerlerinin farklı olduğunu Üretici firmaların veri bilgisinden inceleyebilirsiniz.

Güç gereken yerde BC547C modeli tercih edilecek.
Güç gerektirmeyen yerde BC 547B modeli kullanılacak.
Umarım anlaşılmıştır.
Adsız.png

Son düzenleme:
Yinede teşekkür ederim bilgi için ama hfeyi biliyorum akım kazancı .Fakat asıl bilmek istediğim aşağıdaki resimdeki benim transistör diyelim

Bu hfe değerlerin hangisine göre muadilini seçmeliyim?
Burda 5 farklı değer var. Elimde olan tüm transistorum tek ve ya iki hfe değerileri oda 2ma ile hesaplanmış ve atıyorum 80 değerinde alkım kazancı var. Şimdi ben nasıl ve hansı hfe değerine göre karar vereceğim muadili olduğuna?
Sizin resminiz mesela muadilimi eğer muadili ise nasıl anladınız?
Birde bu değerlerde kaç % artı eksi olursa kabul edibilir?

Birde bu TC multitestee var sadece tek hfe değeri veriyor

Son düzenleme:
Transistörlerin hfe değeri kollektör akımına göre değişir.
Çoğunlukla kollektörden çekilen akım yükseldikçe transistörün akım kazancı da düşer.
Bir ölçü aleti transistörü ölçerken bozmamalıdır. Bu sebeple ölçü aletinin karakteristiği doğrultusunda transistörü bozmamak için Ic=1mA gibi düşük akımlarda ölçüm yapılır. Bu ölçüm referans olup, ölçülen hfe değerinin olağan sınırlarda olup olmadığı gözlemlenir.
Datasheetlerde belirtilmiş olan kollektör max ve continous akım değeri hfe ile doğrudan ilişkilendirilirse...
ÖRNEK
Ic max 3A
Ic cont 1A olan örnek bir transistörü ele alalım.
Bu transistörden 1A devamlı çekilecekse ve bu transistörün hfe değeri 1A collektör akımı için hfe=100 ise Ib=10mA olmalıdır.
Aynı transistörün yerine neden hfe si 100 olan başka bir transistör takılmaz?
Muadil transistörün max kollektör akımı 1A cont değil de daha düşük ise o transistör o devrede ısınır ve bozulur.
Muadil transistörün kollektör akımı daha yüksek ama verilen voltaj kriterlerindeki hfe si düşük ise bu sefer bu transistör yeterli çıkış akımını veremez.
Muadil transistörün hfe değeri çok büyük seçilirse bu sefer devre tasarım kriterlerine göre aşırı akım yükseltmesi yapacağı için saturasyona (doyum) gireceği için bu transistör yine kullanılamayacaktır.

Teşekkür ederim benim asıl bilmek istediğim bu tabloda hangi değerileri baz alarak muadil seçmeliyim? Yani bu tabloya göre

Min 30
Max 300 değerinde hfe değeri olan transistör muadili olurmu?
Hangi transistör bu?
screenshot_2023-11-14-01-09-50-458-2-jpeg.102949
Tam harlamıyorum sanırım Bc547 bu kısmının resmini çektim sadece. Şuan bana tamir için lazım etmiyiyorum öğrenmek amaçlı soruyorum Hocam

Son düzenleme:
Transistörü hatırlamamanız ilginç;

OLUR.
Hocam örnek olması için bu kısmının resmini çektim bana lazım değil ki. Eğer size lazımsa bulabilirsem resmini atayım?

Yani hocam benim. Bu tablodan çıkaracağım sonuç minimum 30
Maksimum 300 değerinde bir transistör seçmeliyim doğru mu hocam?
tabi diğer kriterlerle beraber.

Diğer kriterlerle önemli kriterlerde bunlardır doğru mu?
IMG_20231115_000849.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri