Transistör ile kumanda devresi yapımı

Merhaba, bir proje yapıyorum, projede arduino ve transistör kullanarak bir ledi kontrol etmem gerekiyor. Ledin + ucunda ve - ucunda birer tane olmak üzere toplam 2 transistör olmalı. Bu transistörleri base ucundan arduino ile kontrol etmeliyim. Ledi besleyeceğim enerji arduinodan değil harici bir güç kaynağından 3V olarak gelecek. Bu durumda arduinodan 2 transistöre de enerji verdiğimde led üzerinden 3V enerji akmasını planlıyorum. Eğer transistörlerden biri enerjilenmemiş olursa ledin yanmaması gerekiyor. Devre şemasını bir türlü oluşturamadım, yardımcı olur musunuz?

Istedigin mumkun ama gereksiz bir is yapmak istiyorsun.

Iki transistorle AND kapisi yapmak istiyorsun.

Iki girisli AND kapisinda her iki giris de 1 ise cikis 1, diger durumlarda cikis 0 dr.

Iki girisi de Ardunioya baglayacagini soyluyorsun.; Bu durumda AND islemini yazilimla yapabilir ve AND fonksiyonun cikisini Ardunio pininden cikabilirsin. Bu durumda gereksiz malzeme kullanmamis olursun hem de isin basitlesir.

Genede istedigin devre icin iki ayri cozum asagida.

Gerci cizim yaptiktan somnra gordum ledin her iki ucunda da transistor olsun demissin.
Ona dikkat etmemisim. Sart ise soldaki semada ledi ve 330 Ohm direnci transaistorun koillektorunden alip emetore tasiyabilirsin. Fakat bu durumda A girisine bagli 4K7 direnci kaldirip atman gerekir.

1.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri