Arduino Uno İle 64 Led Yakmak

siteuye

Üye
Arkadaşlar merhabalar;
Elektronik konusunda acemiyim. Umarım derdimi anlatabilirim. Ben arduino uno üzerinden aldığum 3 porttan 8 adet 74HC959 shift register entegresi kullanarak 64 adet çıkış elde etmeye ve 64 adet led bağlamaya çalışıyorum. Malum arduino usb üzerinden beslendiğinde 5 volt ile çalışıyor. Arduino ile 64 ledi yakmak mümkün görünmüyor. O yüzden arduinoyu 9 volt 1 amperlik adaptör ile çalıştırıyorum. Ledler içinde 12 volt 15 amperlik adaptör aldım. Ledleri adaptör üzerinden beslemek istiyorum. Ancak kullandığım 74hc595 entegresi 5 volt olarak çalışıyor. 12 volt 15 amperlik adaptörden gelen elektriği shift register entegresini çalıştıracak voltaja düşürmek için L7805CV voltaj regülatörü kullanmam gerektiğini öğrendim.
Soracağım soru da bu kısımla alakalı.
Soru 1: L7805CV regülatörünü devredeki her 74hc595 entegresi için ayrı ayrı mı kullanmam gerekiyor? Yoksa bir tane L7805CV regülatörü ile 8 tane 74hc595 entegresini kullanabilir miyim? Yoksa her bir 74hc595 entegresi için bir tane L7805CV regülatörü mü kullanmam gerekiyor.
Soru 2:Aşağıda vereceğim videoda bir tane arduino ile ve L7805CV regülatörü ile 38 voltluk 700 miliamper çeken bir güç ledini yakabiliyor. Bu videodaki devre ile ben 64 lede enerji sağlayabilir miyim? Ledler kablo direncini de hesaba kattığımda yaklaşık 1200 miliamper gibi bir güç çekiyor. Bu konuda fikir ve önerilerinizi rica ediyorum.

1 adet 7805. Kullanırsanız mak 1A alabilirsiniz onun yerine bu linki incele
http://www.eleccircuit.com/low-dropout-5v-regulator-using-lm317/

Regulatör biraz fazla güçlü olursa iyi olur sogutucu filan takılmalı 1.2 a e 2veya 3 amper gibi olmalıki ısı sıkıntı olmasın

Üstadım ilgi ve önerin için teşekkür ederim. Ancak elektronik konusunda tecrübesizim. İnternetteki örnekleri inceleyerek Proteus'ta aşağıda linkini verdiğim devreyi yapıp Arduinoyla çalıştırdım. Ancak sorunsuz çalışmasına rağmen benimçözemediğim bir kaç yer kaldı. Bu devrede shift register entegresinin 13. bacağından(0E) enerjiyi alıyor. Ama buradaki volt miktarını benim seçmeme izin vermedi. Ben bu simulasyondaki devreyi gerçek karta uygulamaya çalıştığımda 12 volt 15 amperlik SMPS adaptör kullanmak istiyorum. Ve asıl sorun konuyu açarken sorduğum soruyu yani 7805 regülatörünü yada senin önerdiğin lm317 regülatörünü her 74HC595 entegresine birer tane olmak üzere toplamda 8 tane mi kullanmam gerekiyor? Ayrıca 12 volt girişi regülatöre bağlayacaksam ve oradan 5 volta indirdiğim güçle 74HC595 entegresini besleyeceksem regülatörsüz 5 volt bir adaptör kullanmam ve doğrudan 74HC595'e beslemem daha mantıklı olmaz mı? Son olarak 74HC595 entegreye bağladığım ledlerin ışığının zayıf kalmasının nasıl önüne geçebilirim? Çünkü düz mantıkla düşününce entegreye giren 5 volt olacak çıkışta da her bir entegrenin 8 adet ledi yakması gerekecek. 5 volttan 8 ledi güçlü bir şekilde yakması mümkün müdür?
Ben mi olayı yanlış anlıyorum bilemedim. Sorular çok saçma gibi gelebilir ama gerçekten bilmediğim için soruyorum. Yardımcı olur öneri de bulunabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
proteus.jpg

7805 veya lm317 in akım degeri bir transistör ile güçlendirilebilinir internette bolca örnek var
Eger süreceginiz led lerin akım degeri çok fazla deyil ise bir problem olma 20 ila 35ma bir çıkış sınırı var diye hatırlıyorum
İsterseniz çıkışlara bir transistör baglayarak çıkışları güçlendirebilirsiniz

TPIC6B595 ile yapabilirsiniz. Entegreye +5V verisiniz.
Ama sadece iç sistemleri için gerekli bu gerilim.
Ledleri "Low-Side" sürdüğü için, kapatma gerilimi
50V a kadar dayanır.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri