Az O/I giriş ile çok sayıda ledleri nasıl kontrol edilir?

ex8

Üye
Merhabalar

Led tabela mantığında ama o kadar fazla sayıda led kullanmadan :) yaklaşık 40 adet civarındaki ledi arduino mega ile kontrol etmek istiyorum ancak tüm çıkışları megaya bağlamadan bu işlemi az sayıda I/O pinlerini kullanarak üstesinden gelmek istiyorum.Aşağıda bulunan resimi incelemenizi istiyorum.

db1yVD.png

Bu resimdeki şemaya bağlı olarak şuanda similasyon olarak hazırladığım basit devrede 12 adet ledi 8 adet I/O pinleri ile halletim.Ancak istediğim sonucu alamadım şöyle ki :

Hemen izah edeyim.Tek tek bir pikseli açıp daha sonrasında sildirme işlemi yaparak tüm ledleri kapatıyorum ve bu sayede istenilen sadece 1 led güzelce çalışıyor ancak 1den fazla ledi çalıştırmaya başlayınca bu sefer devrede bazı yerler kesişiyor ve istemediğim ledlerde çalışmaya başlıyor.

Dediğim gibi bana bu bahsettiğim şekilde bir devre önerebilir misiniz?

Buarada resimi ben çizdim bu yuzden açıklık getirmeliyim:
Esinlendiğim devre şeması led Küp bağlantı şemasıdır interneteki adamlarda bağımsız çalıştığı gözüküyorken bende neden böyle oldu?
Şema Bilgileri:
v1, v2, v3, v4, v5, v6 gibi gözüken yerlere birbirinden bağımsız halde ki çıkış pinleri gitmekte ve ledlerin + bacaklarından tutmaktadır.
Gnd1 ve Gnd2 birbirinden bağımsız haldeki toprak pinleridir.Şemada 4 adet toprak var gibi gözüküyor ancak Gnd1ler kendi aralarında Gnd2lerde kendi aralarında olmak kaydıyla devrede birleşiyorlar.

Teşekkürler..

Arduino ile yazılmışa benzemiyor sanki ? Biraz da açıklarsanız sevinirim

PIC12F675 için yazmıştım. Ancak mantık anlaşıldıktan
sonra her hangi bir mcu için dönüştürülebilir...

İki tablo var; biri porların giriş/çıkış olmasını düzenliyor,
diğeri de portlara 1/0 bilgisi gönderiyor. Kullanılmayan
portlar giriş yapılıyor. Yani yüksek omaj(Z)...
Sihirli kelime "charlieplexing"...

Kaç led kullanacağınızı tespit edin.
Formül şöyle;
Led sayısı = P(port sayısı; 2) (Permütasyon)
Benim verdiğim örnekte: 5 port var. Yanma/sönme iki seçenek.

Böylece P(5;2) = 20 Led olmaktadır...

https://en.wikipedia.org/wiki/Charlieplexing

7 pin ile 42 led yakılabilir...

PIC12F675 için yazmıştım. Ancak mantık anlaşıldıktan
sonra her hangi bir mcu için dönüştürülebilir...

İki tablo var; biri porların giriş/çıkış olmasını düzenliyor,
diğeri de portlara 1/0 bilgisi gönderiyor. Kullanılmayan
portlar giriş yapılıyor. Yani yüksek omaj(Z)...
Sihirli kelime "charlieplexing"...

Kaç led kullanacağınızı tespit edin.
Formül şöyle;
Led sayısı = P(port sayısı; 2) (Permütasyon)
Benim verdiğim örnekte: 5 port var. Yanma/sönme iki seçenek.

Böylece P(5;2) = 20 Led olmaktadır...

https://en.wikipedia.org/wiki/Charlieplexing

7 pin ile 42 led yakılabilir...

Dediğiniz charlieplexing i araştırdım gerçekten güzelmiş yeni bir şey daha öğrenmiş oldum teşekkür ediyorum :)

Mantığını anladım sistem içinde tek ledi yakmayi amaçlayan birden fazla ledi yakabilmek için çok çok çok küçük zaman diliminde yine aynı ledleri hızlıca açıp kapatarak bir ilizyon ustası :)

Sadece şunu merak ediyorum bu sistemde birden fazla led bağlantısını nasıl yapabiliyoruz? Yani internette 2li, 3lü, 4lü örnekleri verilmiş ama diyelimki 10lu dijital çıkışlarla kontrol etmek istiyoruz.Bunun belli bir matematiği var mı bu konu hakkında da yardıma ihtiyacım var teşekkürler :)

Buradaki sihirli kelime de "Permütasyon".
Pin sayısının ikili permütasyonu yani. Buna
göre yan yana yazılabilecek sayıların
tablosu olusturuldugunda, şema ortaya
çıkmış olur.

@ex8 ledleri açıp kapatmıyor burada yanılıyorsun, portların kutuplarını değiştiriyor nasıl ki 555 tek pini ile 2 led (veya bipolar led) yakılıyor burda aynı mantık kullanılıyor!

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri