Transformatörlerin Devreye Alınması

sabadin

Üye
Arkadaşlar,
Trafolar devreye alınırken uygulanan prosedür ve yapılması gereken testler nedir? Bu konuda bilgisi olanlar(detaylı) cevaplarsa sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
testler fabrikada yapılır. sahada bağlantılar kontrol edilir. Özellikle OG tarafı bağlantılarına daha çok dikkat edilmelidir, hata anında daha çok hasar verir. Röle ayarları uygun şekilde yapılmalıdır. Kuplaj vs varsa özellikle konumuna dikkat edilmelidir. Bir de ilk enerjiyi verirken gerek trafonun gerekse hücrenin yanında olmayın ne olur ne olmaz

saygılar

Aşağıda yazmış olduğum ölçüm ve testler ilgili yerlerin laboratuvarlarında gerçekleştirilir.

-Sargı dirençlerin ölçülmesi
-Çevirme oranı ölçümü
-Yalıtım testleri
-Uygulanan gerilim testi
-Endüklenen gerilim testi
-Kısmi boşalma ölçümü
-Yükte kademe değiştirici testi
-Sıcaklık arış testi
-Yıldırım darbe testi
-açma-kapama darbe gerilim testi
-gürültü testi
-akım ve gerilim harmoniklerinin ölçümü

Cevaplarınız için teşekkürler. Yalnız;
Benim sorum fabrikadaki testlerle ilgili değil.Trafonun sahaya getirildikten sonra devreye alınmadan önce yapılan testlerden bahsediyorum. Benim bildiğim bazi testler şunlar mesela:

-Yağın kalite testi(Bu trafonun içinden numune alınarak ilgili kuruma gönderlerek yapılıyor. Sahada değil)
-Ratio testi(galiba akım trafosu için)
-AC izolasyon testi(İzolatörler için olması lazım)
-Contact resistance testi(bundan emin değilim)
Bu gibi testler hakkında bilgisi olanlar cevap(veya kaynak) verirse sevinirim.

Teşekkürler mühendis0606, gerçekten istedigim gibi bir döküman.

testler fabrikada yapılır. sahada bağlantılar kontrol edilir. Özellikle OG tarafı bağlantılarına daha çok dikkat edilmelidir, hata anında daha çok hasar verir. Röle ayarları uygun şekilde yapılmalıdır. Kuplaj vs varsa özellikle konumuna dikkat edilmelidir. Bir de ilk enerjiyi verirken gerek trafonun gerekse hücrenin yanında olmayın ne olur ne olmaz

saygılar
Testler 2 ye ayrılır saha testleri ve fabrika testleri diye ,
trafolar devreye alınmadan önce muhakkak test edilmelidir , fakat bazı ufak tipteki dağıtım trafoları gözardı ediliyor .
Fabrikada uygulanan testleri bir coğu devreye alınmadan önce tekrarlanır ve bunlara SAHA TESTLERİ denir .

Forum istatistikleri

Konular
128,269
Kullanıcılar
450,093
Son üye
plmkenan

Yeni konular

Geri