Transformatörlerde yük altında kademe değiştirme

Arkadaşlar kademe değiştirici konusunda abb veya mr ı öneririm . Gerilim dalgalanmalarına karşı tapcon 230 röle en iyisidir arkadaşlar . Bu ikisi olduğu zaman kafanız herzaman rahat olur . Başka modellerde var fakat en iyisi söylediklerimdir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
34,5/0,4 trafolarda otomatik kademe değimi yapabilen modeller var mı? Bu değişim hangi kademelere geçiriyor trafoyu? Tepki hızları nasıl? Fiyatları sabit kademelilere göre fiyatları ne kadar yüksek? Trafo satışı ile ilgilenen arkadaşların cevap verebileceğini düşünüyorum.

2adet trafomuzda bu şekildedir.(ABB+Areva)37-30KV arası 15 kademe.
Kademe değiştirme komutunu müteakip 10sn içinde ayar yapılmış oluyor.2006 yılında 1600kva standart trafoya kıyasla 15000USD daha pahalıydı.
Genellikle 1dk.referans gerilimine göre ayarlanırlar.(tercih size kalmış)

2adet trafomuzda bu şekildedir.(ABB+Areva)37-30KV arası 15 kademe.
Kademe değiştirme komutunu müteakip 10sn içinde ayar yapılmış oluyor.2006 yılında 1600kva standart trafoya kıyasla 15000USD daha pahalıydı.
Genellikle 1dk.referans gerilimine göre ayarlanırlar.(tercih size kalmış)

Çok açıklayıcı oldu.
Yanlış anlamadıysam primer kademelerini 0,5kV luk dilimler halinde değiştiriyor. 30 - 30,5 - 31 -31,5 ....,37 diye.
Peki bu değiştirme işlei için bir motor mu kullanılıyor?
Teşekkürler.

Arkadaşalar trafo imalatı konusunda Emir Bey var sitemizde

tamamen müşterinin isteğine göre imalat yapılır. bu değişimler için motor kullanılıyor da zaten sistem komple bir sistem yani kademe değiştirici imalatçısı panosunu da kendisi yapıyor. özel bir pano bu. gerilim adımları da yine müşteriye kalmış siz dersiniz ki benim 2000 kVA trafom var buna 21 kademe koymak istiyorum max ve minimum gerilimlerini belirtirsiniz üretici istediğiniz şekilde hesabı ve üretimi gerçekleştirir. tabi bu kadar özel isteğe özel de bir fiyat çıkartırlar :)

tamamen müşterinin isteğine göre imalat yapılır. bu değişimler için motor kullanılıyor da zaten sistem komple bir sistem yani kademe değiştirici imalatçısı panosunu da kendisi yapıyor. özel bir pano bu. gerilim adımları da yine müşteriye kalmış siz dersiniz ki benim 2000 kVA trafom var buna 21 kademe koymak istiyorum max ve minimum gerilimlerini belirtirsiniz üretici istediğiniz şekilde hesabı ve üretimi gerçekleştirir. tabi bu kadar özel isteğe özel de bir fiyat çıkartırlar :)

aynen öyle üreticiler bu konuda da ( her konuda olduğu gibi ) fırsatı kaçırmazlar...Kaldı ki 21 kademe koymak için bir sebep göremiyorum ...

9 kademe mantıklı oluyor 36 kv gerilim seviyesinde...

bu tapcon 230un ayarları ile ilgili sade bir kullanım klavuzu mevcut mu acaba emir bey..

kullanım kılavuzları var fakat sade ile kastınız hem türkçe hem de genel bir anlatım ise bildiğim kadarı ile yok. ama imalatcının internet sitesinde bir şeyler olabilir.

REINHAUSEN - Download Center

hatta hemen sitelerine girdim. döküman çok ve fakat ingilizce. ayrıca sade mi değil mi siz karar verin :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar 154/34,5kV olan bir trafo kademe değiştiricisinin ayarlanması ile 154/31,5kV çalıştırılabilirmi, yani 154kV giriş aynı kaldığı halde çıkışı 31,5kV yapabilmek için 154kV tarafındaki kademe değiştiriciyi nasıl ayarlayabiliriz, mümkünmüdür, fikri olan arkadaşım paylaşır ise sevinirim.

Kertenkelebek Bir önceki sayfada nashierdem yazmış. Bahsettiğin gerilim ayarlama işini TEİAŞ Güç Trafolarında yapıyor zaten. Tedaş talep ederse yada 154 kV enterkonnekte sistemde gerlim düşümü veya yükselmesi olursa yük altında motorlu kademe değiştirici ile 154 kV taraftan kademe değiştirilerek gerilim istenilen değere getiriliyor. 154/33,6 kV 25 kademe bir güç trafosu 38,64 kV ile 28,56 kV arasında gerilime ayarlanabiliyor.

nashierdem'in yazısı aşağıda

Transformatörlerde kademe değiştirme mekanizmaları genellikle 2 tipte yapılır. Bunlar;

1- Boşta gerilim ayarı yapan mekanizmalar
2- Yükte gerilim ayarı yapan mekanizmalar

Boşta gerilim ayarı genellikle gücü 5 MVA dan küçük dağıtım trafolarında ve generatör grup trafolarında kullanılır. Boşta gerilim ayarında trafo tamamen enerjisiz hale getirilir. Bu işlem elle yapılabildiği gibi motor vasıtası ile yapılabilir.

Yükte gerilim ayarında trafo serviste ve enerjili durumda iken yapılan işlemdir. Trafo kazanı içerisinde kademe mekanizması denilen bölüm iki kısımdan oluşur ( selektör ve şalter )ve genellikle ana tanktan ayrı bölüm içerisinde çalışır.

Güç trafolarında gerilim ayarı sargıların sipir sayısını değiştirmek suretiyle gerçekleştirilir. Bu işlem sargıdan akım çekilirken gerçekleştiği için sipir değişikliği sırasında kontaklarda ark meydana gelecektir. Arkın az olması,kontak kaynamalarının olmaması ve daha çok ayar sahası kazanmak için akımın az, sargı sipir sayısının çok olduğu sargı gerilim değişikliği için tercih edilir. Bu sargıda % 90 oranında yüksek gerilim sargısıdır.

Yükte gerilim ayrı bir motora kumanda edilerek yapıldığı gibi mekanizmaya mekaniki olarakta işlem yaptırılabilir.Gerilim ayarlama işlemi sırasında selektör ve şalter bölümü birlikte çalışmakta kontakların yer değiştirmesi sırasında akım kesilmesi olmaması için yer değiştiren kontaklar arasına direnç sokularak akımın budirenç üzerinden geçmesi sağlanmakta kontaklar yer değiştiğinde direnç devreden çıkmaktadır.

Bazen bu işlem sırasında yer değiştiren kontaklarda kaynama olmakta ark tan dolayı kotaklar bozulmaktadır. Bu durumlar için transformatörlere kademe bucholz denilen röle konularak arıza dahada büyümeden trafo servis harici edilmektedir.

Yük altında kademe değiştiriciler genelde her kademede 0,3 ile 0,5kv. gerilim değiştirecek şekilde. Sipirler arasından uçlar çıkartılıp gerilim ayarı yapılmaz. Yanlış anlaşılmasın. Ayrı kademe sargıları var. Bu sargılar devreye alınıp devreden çıkarılarak gerilim ayarı yapılır. 154kV. trafolarda genelde kademe sistemi YG tarafındadır. Kademe sayıları YGde 17 ile 25 arası değişir. O.G. de isteğe bağlı olarak değişsede en az 3 diye biliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri