Transformatör akımı

Harun0777

Üye
Merhaba arkadaşlar sorum şu şekilde:
Örneğin 400kvA lık bi trafo var bu trafonun çektiği akım
400000/380X1.73Xcosq=600A civarı bir şey çıkıyor peki bu akım tek bir fazın çekebileceği maksimum akımmı yoksa 3 fazın toplam çekebileği akımmı?
Birde yine bu sorudan doğan başka bir sorum var:
Mesela bu trafoya göre 600A lık tmş taktık bu tmş nin atması için 1 fazdan 600A dan fazla amper geçmesi mi lazım yoksa 3 ünün toplamı 600A den fazlası geçince mi şaltrer atıyor cevaplarınız içim şimdiden teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba arkadaşlar sorum şu şekilde:
Örneğin 400kvA lık bi trafo var bu trafonun çektiği akım
400000/380X1.73Xcosq=600A civarı bir şey çıkıyor peki bu akım tek bir fazın çekebileceği maksimum akımmı yoksa 3 fazın toplam çekebileği akımmı?
Birde yine bu sorudan doğan başka bir sorum var:
Mesela bu trafoya göre 600A lık tmş taktık bu tmş nin atması için 1 fazdan 600A dan fazla amper geçmesi mi lazım yoksa 3 ünün toplamı 600A den fazlası geçince mi şaltrer atıyor cevaplarınız içim şimdiden teşekkürler.
Trafo ekipmanı seçerken aktif akım hesabından gitmeniz yanlış . Sonuçta reaktif akımlarda havadan gidecek değil . S=1,73/U/I formülünü kullanmalısınız .

Her ne kadar kompanzasyon sistemi olsa da cosfi 1'e yaklaştırılsa da kompanzasyon devrede yokmuş gibi düşünülerek trafo gücü belirlenir. Ayrıca dengesiz yüklenme ve harmonik durumu için trafo gücünün %20'si boş olmalıdır yüklenme %80 kabul edilmelidir.

Her ne kadar kompanzasyon sistemi olsa da cosfi 1'e yaklaştırılsa da kompanzasyon devrede yokmuş gibi düşünülerek trafo gücü belirlenir. Ayrıca dengesiz yüklenme ve harmonik durumu için trafo gücünün %20'si boş olmalıdır yüklenme %80 kabul edilmelidir.
Yani bu trafonun sorunsuz çalışması için gücünün %80i üzerindenmi hesaplama yapmalıyız?

Dağıtım trafoları anma gücünün %20 üzerine kadar yüklenebilir. Ancak projelendirme aşamasında dediklerime dikkat edilmesi gerekir.
Teşekkürler ben şu an öğrenciyim ama bu yönde ilerlemek istiyorum sadece meraktan sormuştum şu anlık projesiyle felan bir işim yok yinede sağ olun.

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri