Trafonun nötrüne neden toprak bağlanır?

bence toprak hattı çekmeye üşenmiş ve sıfırlama yapmak istemiş

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bence toprak hattı çekmeye üşenmiş ve sıfırlama yapmak istemiş

Ben katılmıyorum. OG trafolarındaki yıldız kısmındaki nötr bile topraklanıyor. Trafoyu korumak amaçlı. Hatta işletmemize gelen yeni İtalyan makinelerinde bile kumanda devresi 380v-220v trafodan çekiliyor. Ve her iki makinada nötr topraklanmıştır. Üşenme olması mümkün değil. Tabii makinadaki toprak toprağa bağlı olduğunuda belirtiyim!!!.....

Adaptasyon trafoları 2 sebepten kullanılır. (bahsedilen 380/220 V trafo)

1) Beslenen devreyi ana devreden izole etmek için:Bu durumda trafonun çıkış tarafı (bu konuda 220 V tarafı) topraklanmaz. 220 volt tarafında faz ve nötr ayrımı olmaz. Bu uygulamada kullanıcının çarpılması için her iki ucada aynı anda temas etmesi gerekir.

2) Arıza akımını sınırlamak için :Bu uygulamada çıkış uçlarından birisi topraklanır. Topraklanan uç nötr olur. Cihazlarda meydana gelecek arıza akımlarının sistem üzerinde büyük çaplı tahribata sebep olması engellenir.Ayrıca daha küçük kısadevre akımlarına sahip malzemenin kullanılmasına izin verir . Buda maliyet avantajı yaratır.

Kolay gelsin...........

Adaptasyon trafoları 2 sebepten kullanılır. (bahsedilen 380/220 V trafo)

1) Beslenen devreyi ana devreden izole etmek için:Bu durumda trafonun çıkış tarafı (bu konuda 220 V tarafı) topraklanmaz. 220 volt tarafında faz ve nötr ayrımı olmaz. Bu uygulamada kullanıcının çarpılması için her iki ucada aynı anda temas etmesi gerekir.

2) Arıza akımını sınırlamak için :Bu uygulamada çıkış uçlarından birisi topraklanır. Topraklanan uç nötr olur. Cihazlarda meydana gelecek arıza akımlarının sistem üzerinde büyük çaplı tahribata sebep olması engellenir.Ayrıca daha küçük kısadevre akımlarına sahip malzemenin kullanılmasına izin verir . Buda maliyet avantajı yaratır.

Kolay gelsin...........

sorunun cevabı bu olsa gerek?

kumanda devrelerinde kullanılan transformatörler izolasyon taransformatörü özelliğindedir.
yani trafodan sonraki kumanda devrende olabilecek herhangi bir kaçakta sistemi hem koruma altına alıyor,
hem de güç devresi üzerinde olabilecek kısa devre veya kaçakların kumanda devresine dolayısıyla elektronik cihazlara zararı önlenmil olur.
umarım yardımcı olmuşumdur...
kolay gelsin.

üstadlar uzun süre cevap gelmeyince sorunun cevabını sorar oldum.yaptığım işi bilmek istiyorum ve sanırım biraz acele ediyorum.fakat bana ilk olarak en yakın olumlu cevap ZEYAL arkadaşımızdan geldi.

üstadlar uzun süre cevap gelmeyince sorunun cevabını sorar oldum.yaptığım işi bilmek istiyorum ve sanırım biraz acele ediyorum.fakat bana ilk olarak en yakın olumlu cevap ZEYAL arkadaşımızdan geldi.

arkadaşım 380/220 vlt trafo bir izalasyon trafosu,yani primer ile sekonder arasında elektriki bağ yok,şbk tarafındaki parazitlerden plc korumak ,birtarafınında topraklanmış olması (kesinlikle bu toprak harici bir toprak olması lazım yoksa trafonun izole mantığına ters)potansiyel fark oluşumunu engellemek ve nötr tarafını belirlemek ,benim bildiklerim

dostum senin panondaki trafo izalasyon trafosu panondaki elemanlarını korumak için
topraklama insanları korumak için bunu açıklamamı istersen bu uzun sürer

bu senin 380-220 trafonda oluşabilecek arızaların röle ve yardımcı ekipmanlarına zarar vermeden toprağa akması için yapılır. ama yapılış şekli yanlış olmuş.33000-100/220 gerilim trafolarında da bu işlem yapılır.

bu taktik eski bir taktiktir sadece trafo için değil bina girişlerinde de kulanılan bir yöntemdir o mesela topraklamayı nötüre getirip bağlarlar. tabi şimdi kaçak akım röleleri olduğu için onu yapma imkanımız yokç

bugün softstarter panosu geldi.kumandada yine bu olay vardı.kumanda için L2 ve L3 trafoya gidiyor.çıkışı 220vac faz ve nötr+toprak çıkıyor.
soruyu sorduğumdan bu yana herkes ayrı bir cevap verdi.hala tam cevabını bulamadım bu sorunun.araştırıp öğreneceğiz inş.

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Geri