Trafonun korumaya geçmesi sorunu

Arduino ile Role aracılığıyla sürmeye çalıştığım motor ani dur kalklarda trafodaki enerji anlık olarak gidip geliyor.
Ağzınıza elinize sağlık üstadım.Motor dururken çökme olmuyor.İleri giderken ani geri dönmede bu problemi yaşıyoruz.
Bu senaryoda kondansatör üzerine yoğunlaşmak mantıksız ve çözüm odaklı değildir.
Ani dur kalk olayı haricinde önemli bir nokta var ki motorun yön değiştirmesi.
Açıklayıcı anlatılmamış ama eğer motor kutupları ters çevrilmek suretiyle ani yön değişimi yapıyorsa, bu olay sadece gerilim çökmesi ile açıklanamaz.
Trafo ile değil de güçlü bir akü ile aynı şekilde çalıştırılırsa mazallah motor bile yanabilir.
Eğer ani dur kalk yerine 1-2sn gibi bir fasıla ile motor çalıştırılırsa sanırım sorun görülmeyecektir.

Bu senaryoda kondansatör üzerine yoğunlaşmak mantıksız ve çözüm odaklı değildir.
Ani dur kalk olayı haricinde önemli bir nokta var ki motorun yön değiştirmesi.
Açıklayıcı anlatılmamış ama eğer motor kutupları ters çevrilmek suretiyle ani yön değişimi yapıyorsa, bu olay sadece gerilim çökmesi ile açıklanamaz.
Trafo ile değil de güçlü bir akü ile aynı şekilde çalıştırılırsa mazallah motor bile yanabilir.
Eğer ani dur kalk yerine 1-2sn gibi bir fasıla ile motor çalıştırılırsa sanırım sorun görülmeyecektir.
70 ms ile bile sorun ortadan kalkıyor.Ancak bizim için 70 ms bile çok üstadım.
Sac nüveli trafoda voltaj kesilmez. trafodan sonraki devrede problem vardır. Motorun çektiği ani akımlara cevap veremiyor olabilir yada birleşim noktalarında gevşeklik yada ince kesit bir nokta vardır.

Tabi yukarıdaki mesajımı trafonun yeterli güçte olduğunu düşünerek söyledim.

Hele hele motor dururken trafonun sorun çıkarması hiç muhtemel değil. Hadi diyelim motor ilk çalışma esnasında bağlı olduğu devreden kalkış akımı olarak ksıa devre akımı çekiyor olabilir. Bu durumda voltaj çöküşü olur ama ne derece bu önemli. Bu durum motor dururken olmaz.

Daha yazacaklarım var ama önce kurduğunuz devreyi görelim bir kaç resime trafo motor v.s. yorum yapalım.
Tam olarak hangi resimleri isterseniz onları çekeyim Serkan bey ?

Son düzenleme:
Tam olarak hangi resimleri isterseniz onları çekeyim Serkan bey ?
70 milisaniye neye göre kriter nedir? yük - devir motor devrinin durması ve tekrar çalışması göreceli şeylerdir ve hesap işi değil mi?
@serkan_48 ve ben sisteminizin göz ile görülen, hadi serkan usta ben cahil ali okulu mezunu anlasın diye şöyle yakışıklı bir vesikalık fotolarını istiyoruz desek mi mesela. resim= tam olarak= yani devre+ trafo filan, arka planda manzara olmasa da olur. yeter ki görelim şunu. kusuruma bakma ben bu işlerden gerçekten anlamam ama merak işte...

Yapılabilecek tek şey var.
İki motor kullanacaksın ve tek röle ile iki motoru farklı yönlerde çalıştıracaksın..

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri