Trafo nötr hakkında bir kaç soru

ogame_12

Üye
Öncelikle herkese merhaba
Benim bir kaç sorum olacak kafamda oturtamadığım.
1) trafonun yıldız noktasının amacı potansiyel olarak bir sıfır noktası yaratmak değil mi ben öyle biliyorum.
Onun yerine neden topraktan çekmiyoruz ki her türlü potansiyel fark oluşup faz toprağa akacak.
hem kablodan kar edilir.
2) TTve ya TN bir sistemden kacak açım nasılda dönüp trafoya geelir geri gelir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Öncelikle herkese merhaba
Benim bir kaç sorum olacak kafamda oturtamadığım.
1) trafonun yıldız noktasının amacı potansiyel olarak bir sıfır noktası yaratmak değil mi ben öyle biliyorum.
Onun yerine neden topraktan çekmiyoruz ki her türlü potansiyel fark oluşup faz toprağa akacak.
hem kablodan kar edilir.
2) TTve ya TN bir sistemden kacak açım nasılda dönüp trafoya geelir geri gelir.
1. maddenin cevabı için adım gerilimi konusunu incelemeniz lazım . 2.maddenin cevabı ise işletme topraklaması ve koruma topraklaması arasındaki iletkenliği iyi bir toprak iletken vazifesi görür , buradan akan akım hata akımı olarak tespit edilir ve koruma yapılır.

1. maddenin cevabı için adım gerilimi konusunu incelemeniz lazım . 2.maddenin cevabı ise işletme topraklaması ve koruma topraklaması arasındaki iletkenliği iyi bir toprak iletken vazifesi görür , buradan akan akım hata akımı olarak tespit edilir ve koruma yapılır.

Hocam öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler.
1. soru için her bir cıhazın nötrü yerine topraktan çekilse o bölgeler arası potansiyel fark oluşup insan hayatını riske sokar mı diyordunuz.
2. soru için ise işletme topraklamasından yıldız noktasına oradan da kaçak olan faz linyesine mi dönüş yapıyor. ?

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri