ogame_12

Üye
Merhaba herkese
Benim bir kaç sorum olacak nötr hakkında. Tam olarak nötr işlevini kafamda oturtamadım. Nötr trafodan nasıl oluştuğunu biliyorum. Potansiyel fark oluşturması içinde bağladığımız biliyorum.
1)Nötr ucu canlımıdır, ölçersek 220 görürmüyüz
2)Faz nötrden akıyorsa 3 faz nasıl olurda 1 kablodan nasıl akıyor?
3)Aynı akım geçiyorsa peki neden nötr kesiti diğer kesitlerden düşük oluyor (bkz 3x70+35)
4)İşletme topraklamasından topraga giden kaçak nasıl oluyorda trafonun kacak olan akımındna dönüş yapıyor?
5)Nötrde potansiyel fark oluştumaksa amaç ,neden topragı kullanmıyoruz?

Belki sorular basit gelebilir veya saçma fakat ezberlemek yerine mantığını anlamak istiyorum ,iyi çalışmalar.

İnternet üzerindeki herhangi bir ''üç fazlı devreler'' dökümanını okumanız gerekli. Bizde aynısını yazacağız çünkü.

Saygılar...

1. Nötr ucunda sistemde 3 fazdan çekilen güçlerin dengesizliğine göre gerilim vardır. İstenen" tüm fazlardaki yükler eşit, nötrde gerilim sıfır". Pratikte yükler dengesiz, nötr gerilimi 3-5 Vdur.
2. Fazdan geçen akım nötrden döner, 3 fazın dönüşü de nötrden olur. Ama 3 fazın akımlarının vektörel toplamı sıfırdırdır. 3 fazdan eşit akım çekilmezse bu toplam sıfır olmaz ve nötrden akar.
Yere bir çember çizin ve üzerine eşit aralıklar ile 3 kişi koyun. Kendiniz de ortaya geçin. Hepsi halatlarla sizş çeksin. Bu 3 kişi 3 faz. Siz de nötr. Hepsi eşit çekerse hareket etmezsiniz. Nötr gerilimç 0 olur. Ama bu kişilerden biri fazla çekerse nötr noktası ortadan uzaklaşır. Nötrden akım akmaya başlar, gerilimi değişir. Kabaca böyle.
3. Tüm soruların cevabı ortak aslında. Versiğim örnekte ortadaki kişinin yerinde durmaya çalışma çabası kadar nötrden akım akar. 3 kişinin çekme gücünden azdır. Bu yüzden kablosu incedir.
4. Devre bu şekilde tamamlanıyor.
5. Öyle bir amacımız yok :)

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri