Trafo kademe ayarı

Arkadaşlar 31,5 kV hat 31,5/0,4 kV transformatörümüz var.Kadememizide 31,5 ayarladık ve burası hat sonu veya hat başı diye iki şey düşünelim.İkincil uçta 400 V ölçtük ama bunu 380 yapacağız.Kademe ayarını yüksekltmemiz mi gerekiyor düşürmemiz mi?Ben bununla ilgili bir durumda hat sonunda kademe ayarını 31,5 tan 34,5 a çıkarmıştım ve ikincil uç azalmıştı.Yanlış mı hatırlıyorum diye düşündüm şimdi.Ayrıca bu iş hat sonu ve hatbaşı için değişir mi?Yani OG gerilim düşümüne göre farkeder mi?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kademe ayarını,kullanma geriliminden büyük seçerseniz geriliminiz düşer,düşük seçerseniz yükselir.
Bunu yaptığınızı zaten söylüyorsunuz.Trafo çıkış geriliminin 0.4 kv olarak yapılmasının ana nedeni,
kullanım noktasında 380 volt istenmesi.Siz,trafo uçlarında 380 v olarak ayar yapmaya kalkarsanız,ci-
hazların ucunda ( mesafeye bağlı olarak ) gerilim daha düşük olacağından,cihazların çalışması sıkıntı-
ya girer.Kademe ayarını ( gerilim nedeniyle sorununuz yoksa ),nominal gerilime göre yapmanız gere-
kir.

kademe değiştirirken nelere dikkat etmeliyiz.ayırıcı kesici nasıl olmalı gibi

Tabii ki önce yükü ayırıp, enerjiyi keseceksin. (Önce kesici,sonra ayırıcı.)
Trafonun vitesi tam oturacak. Yoksa trafo yanar!
Başkada bir şeyi yok gibi.

Genelde dağıtım trafoları enerji altında kademe değiştirilmez. Önce trafo koruma hücresindeki kesici açılır daha sonra ayırıcı ekstra güvenlik önlemi olarak açılmalıdır. Sizin anlattığınıza benzer bir olayı bende yaşadım kontrol mühendisine O.G hattındaki gerilimin değişken olduğunu kademe değiştirmemizin riskli olacağını söylememe rağmen yapmıştık ; 34,5kV'luk hatta 3-4 gün kadar 33kV'u görünce trafo çıkış gerilimi 360-370V'a düştü bizde kademeyi 5'den(34,5kv)'dan 4'e(33kV)'a indirdik. çıkış 390-400V normale döndü. 4.günün sonunda O.G gerilim 34,5kV'a yükselince trafonun sekonder gerilimi 440V'lara dayandı. Durumun erken farkına varıp zahiyatsız olarak atlattık sıkıntıyı.

Yalnız; manuel ve mikroişlemci tabanlı otomatik gerilim regülatörlü enerji altında kademe değiştirilebilen dağıtım trafolarıda mevcut bilginize...

Genelde dağıtım trafoları enerji altında kademe değiştirilmez. Önce trafo koruma hücresindeki kesici açılır daha sonra ayırıcı ekstra güvenlik önlemi olarak açılmalıdır. Sizin anlattığınıza benzer bir olayı bende yaşadım kontrol mühendisine O.G hattındaki gerilimin değişken olduğunu kademe değiştirmemizin riskli olacağını söylememe rağmen yapmıştık ; 34,5kV'luk hatta 3-4 gün kadar 33kV'u görünce trafo çıkış gerilimi 360-370V'a düştü bizde kademeyi 5'den(34,5kv)'dan 4'e(33kV)'a indirdik. çıkış 390-400V normale döndü. 4.günün sonunda O.G gerilim 34,5kV'a yükselince trafonun sekonder gerilimi 440V'lara dayandı. Durumun erken farkına varıp zahiyatsız olarak atlattık sıkıntıyı.

Yalnız; manuel ve mikroişlemci tabanlı otomatik gerilim regülatörlü enerji altında kademe değiştirilebilen dağıtım trafolarıda mevcut bilginize...

Regel trafolar hariç. Haklısınız. Enerji altında kademe değiiştirilmez. Ayrıca, sistemden enerji kesildikten sonra, sistem topraklama ayırıcısı ile topraklanmalı. Buna rağmen, Trafo bir nevi bobin olduğundan üzerinde gerilim olabilir. Topraklama stankası ile trafo gerilim olmadığıdan emin olduktan sonra sonra güvenli bir şekilde kademe değiştirilir...
kolay gelsin...

trafonun üzerindeki etiketinde çevirme oranları yazar. basit bir hesapla istediğin gerilimi hangi kademede elde edebileceğini bulabilirsin

31.5kV tan 34.5 kV ta getirirsen Ag de ki gerilimin 400 V tan 380 V ta düşer.

herkese merhaba y.a.k.d lerin bakımları yaptığı manevraya yada zamana bağlıdır bu zaman maksimum 5 sene ve yapması gereken operasyon sayısı etiketinde yazar örnek 10000 operasyon .bu 10000 operasyonu 1 sene içinde yaparsa 5 sene beklememek gerekir ve 5 sene içinde 5000 operasyon yaparsa 10000 operasyonu beklememek gerekir Bakım yapılması gerekir...Bu arada tapcon röle sayesinde otomatik olarak kademe değiştirme imkanı vardır tapcon ın bir cok modeli mevcuttur ama en yaygın olarak kullanılanı tapcon 230 cok basit ve güvenli bi röledir....

Peki bu AG deki gerilimin 370 voltajlara düşme nedeni nedir. Aynı şeyi bizde yaptık hergün kontrol ediyoruz fakat bu düşüşün sebebini bir türlü anlayamadık.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri