trafo bağlantıları

arkadaşlar yıldız üçgen ve zigzag bağlantılı trafoların neye göre yıldız zigzag üçgen üretildeiği ve nerelerde kullnım açlalı üretildiği ve bağlantıların sağladığı faydalar hakkında bilgi veririmisiniz

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
üçgen bağlantı iletim hatlarında , yıldız bağlantı dağıtımda , zikzak bağlantılı trafolarda dengesiz yüklenmelerin olduğu yerler için üretilirler .

Bu isimlendirmeler Trafoların sargı bağlantı şekillerini ifade etmek için kullanılır...
Transformatörlerinin bağlantı şekilleri, iki harf ve bir rakamla belirtilir.
Kısaltma sembollerinde büyük harfler, primer sargıları için; küçük harfler ise sekonder sargıları için kullanılır.
Örneğin Y (primer yıldız bağlı) z (sekonder zikzak bağlı) gibi...

11 ise örnekleyecek olursak : Grup sargıları arasındaki elektriki açılardır...
11x30 = 330 elektriki dereceye tekabül eder...
***Yıldız–Yıldız Bağlantı: Ufak dağıtım trafolarında kullanılabilir. Nötr hattı %
10 üzerinde yüklenemez.
***Yıldız–Zikzak Bağlantı: Ufak dağıtım trafolarında kullanılabilir. Nötr hattı %
100 yüklenebilir.
***Üçgen–Yıldız Bağlantı: Büyük dağıtım trafolarında kullanılabilir ve nötr hattı
tam yüklenebilir.
***Yıldız–Üçgen Bağlantı: Santrallerde kullanılan büyük güç trafoları.
otomasyon

bu isimlendirmeler trafoların sargı bağlantı şekillerini ifade etmek için kullanılır...
Transformatörlerinin bağlantı şekilleri, iki harf ve bir rakamla belirtilir.
Kısaltma sembollerinde büyük harfler, primer sargıları için; küçük harfler ise sekonder sargıları için kullanılır.
örneğin y (primer yıldız bağlı) z (sekonder zikzak bağlı) gibi...

11 ise örnekleyecek olursak : Grup sargıları arasındaki elektriki açılardır...
11x30 = 330 elektriki dereceye tekabül eder...
***yıldız–yıldız bağlantı: Ufak dağıtım trafolarında kullanılabilir. Nötr hattı %
10 üzerinde yüklenemez.
***yıldız–zikzak bağlantı: Ufak dağıtım trafolarında kullanılabilir. Nötr hattı %
100 yüklenebilir.
***üçgen–yıldız bağlantı: Büyük dağıtım trafolarında kullanılabilir ve nötr hattı
tam yüklenebilir.
***yıldız–üçgen bağlantı: Santrallerde kullanılan büyük güç trafoları.
Otomasyon

yıldız yıldız bağlı trafolar hiç bir zaman ufak bir trafoda olmaz en az 50 mva lık trafolara uygulanan bir bağlantı seklidir .

bizim hattımızda trafo yandığında elimizde olanı alıyoruz götürüyoruz çoğu yerde sekonderi yıldız kullnıyruz atıyrum 150 trafo böle dengesiz yükleniyo eeee bu indirici trafoya tamamen dengesiz yüklenmiş oluruz buda açma sebebi değilmidr biz böle koyuyruz trafoyu nötrde yeri gelio 90 amper akım geçiyo

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri