Trafo için proje tavsiyesi

okutkan

Üye
Herkese Merhaba,
Elimde 5v 100w lık bir trafo var. Ahşap yakma aleti yapmak için iki tane almıştım elimde bir tane kaldı. Bu trafoyu ne gibi bir projede kullanabileceğim hakkında fikir almak istiyorum. "Kendin yap" projelerine ilgim olduğu için bu trafoyu da değerlendirip kullanmak istiyorum. Elektronik bilgim yok. ayrıca bu gibi trafolar nerelerde kullanılıyor, güncel fiyatı ne kadardır bilgi verebilirseniz sevinirim.
Screenshot_20240127-134836_Gallery.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba
5v trafo nerede kullanılabilir, düşündüm ama aklıma birşey gelmedi. Trafoyu satıp ise yarar başka şeyler alabilirsiniz.

Son düzenleme:
Herkese Merhaba,
Elimde 5v 100w lık bir trafo var. Ahşap yakma aleti yapmak için iki tane almıştım elimde bir tane kaldı. Bu trafoyu ne gibi bir projede kullanabileceğim hakkında fikir almak istiyorum. "Kendin yap" projelerine ilgim olduğu için bu trafoyu da değerlendirip kullanmak istiyorum. Elektronik bilgim yok. ayrıca bu gibi trafolar nerelerde kullanılıyor, güncel fiyatı ne kadardır bilgi verebilirseniz sevinirim.
Ekli dosyayı görüntüle 104927
Köprü diyot ve kondansatör ile doğru akıma çevirirsen güç kaynağı olarak kullanılabilir.
Birde Ayarlı voltaj yükseltici takılırsa ayarlı güç kaynağı olur.

Peltier ile kuluçka makinesi veya mini buzdolabıda filanda yapılabilir. :)
Ama elektrik ve elektronikten anlamak lazım.

Köprü diyot ve kondansatör ile doğru akıma çevirirsen güç kaynağı olarak kullanılabilir.
Birde Ayarlı voltaj yükseltici takılırsa ayarlı güç kaynağı olur

5v ayarlanacak bi voltaj değil sanki:) 24v olsa altında bi voltaj kullanılabilir ama 5 volt aşağı düşürsen bi işe yaramaz, yukarıya da gitmez:) Belki bilmediğim için mantıken böyle düşünüyorum.
Peltier ile kuluçka makinesi veya mini buzdolabıda filanda yapılabilir. :)
Ama elektrik ve elektronikten anlamak lazım.
Kuluçka makinesi zamanında çok yaptım , geçen sene de bi tane yaptım ama bunu orada nasıl kullanırım hayal edemiyorum:) internetten gördüğüm kadarıyla Sizin bahsettiğiniz işlem ısıtma işlemi sanırım, kuluçkayı ısıtma için gerek duyacağım en son şey trafo olabilir.:)

5v ayarlanacak bi voltaj değil sanki:) 24v olsa altında bi voltaj kullanılabilir ama 5 volt aşağı düşürsen bi işe yaramaz, yukarıya da gitmez:) Belki bilmediğim için mantıken böyle düşünüyorum.
Doğru akıma çevirince 6 volt ile 7 volt arasında çıkış alınabilir. Trafonun çıkış voltajı tam 5 volt mu?
Düşükte olsa Boost converterler ile çıkartılır. Onlarda kayıp az oluyor.
https://www.amazon.com/Haosie-Conve...ywords=boost+converter&qid=1706391625&sr=8-22

Böyle bi trafonun fiyatı ne kadardır?
2. el sitelerinde, benzer ürünlerin fiyatları bir fikir verir sanırım.

"Trafoyla ne yapabilirim" sorusuna cevap olarak, sekonder sargıları sökülüp (once trafo saçlarının sökülmesi gerekir) farklı voltajlar verecek şekilde sarilabilir sanıyorum. Mesela 12v 100w olarak sarılirsa, mevcut sargilarin iki katından fazla (aynı kalınlıkta telle) tel gerekecektir. Bu telin karkasa (telin sarıldığı boşluk) sigmamasina neden olabilir. Daha fazla voltaj almak almak için, tel kalinligindan (güçten) feragat edilmesi gerekecektir.

Arıcılardan bazıları balmumunu petek çerçevesinin tellerine bağlamak için tele elektrik verip ısıtıyorlar.
Onların işine yarayabilir. :)

Birşey daha aklıma aklıma yeni geldi. Straforu istenilen şekilde kesmek için kızgın tel kullanan cnc makineleri var.
Ondan da yapılabilir.

Bu voltaj ve amper bişeyleri ısıtmaktan başka bir işe yaramayacağı anlaşıldı:) belki kırılan plastik parçaları kıvrımlı telle birleştirmeye yarayan bişey yapabilirim. Diğer trafo ile yaptığım yakma aletini sattığım için belki tekrar bir hevesle yakma aleti de yapabilirim. Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Gelecek Tavsiyelere açığım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri