Toroid kullanımı

ræven

Üye
Eğer toroid kullanıyorsak TMŞ yi neden 3 kutuplu seçiyoruz?
Toroidin tam olarak görevi nedir?
Hem toroid kullanıp hem de 4 kutuplu TMŞ kullanılır mı?
Beni bilgilendirirseniz sevinirim..

Toroid kendi başına görev icra eden bir malzeme değildir. Roleye bağlanarak kuru kontak çıkışıyla tmş düşürülebilir. 4 ya da 3 kutuplu olmasının da bununla alakası yok . Eğer tmş ye tümleşik kacak akim rölesi varsa başka bir şeye gerek olmayabilir. Sizin kavramlar kafanızda çok karışık.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

Bazı şeyleri karıştırıyorsun sanırım.Toroid röleler kaçak akım rölelerinin biraz gelişmiş halidir aslında.Termik şalterin 3 yada 4 kutuplu olmasının toroid sistemle bir alakası yoktur.Yükler karışık olduğu için 3 fazlı yada monofaze giren çıkan akım eşitliğinin sağlanması için ölçüm noktasından 3 faz ve nötür kablosunun geçmesi zorunludur. Bu nedenle toroid akım trafosundan 4 kabloyu da geçiririz. Eğer yük kısmının tamamen 3 fazlı olduğundan emin olursak bu defa toroid akım trafosundan sadece 3 fazı geçirmemiz yeterlidir, toroid sistem görevini sorunsuz yapacaktır. Yükler karışık şalter 4 kutuplu ise bu defa yine toroid sistem çalışacaktır. Burada problem karışık yüklerde nötür iletkeni Toroid den geçmez ise şalter açma yapar buna dikkat etmek gerekir. Kaçak akım ve Toroid sistemleri toprak hatasına karşı sistemi Korur. Şalterin 3 yada 4 kutuplu olması toroidle alakalı değildir. İster 3 kutuplu ister 4 kutuplu şalter olsun nötür iletkeni akım trafosu içinden geçmek zorundadır.

Son düzenleme:
Bazı şeyleri karıştırıyorsun sanırım.Toroid röleler kaçak akım rölelerinin biraz gelişmiş halidir aslında.Termik şalterin 3 yada 4 kutuplu olmasının toroid sistemle bir alakası yoktur.Yükler karışık olduğu için 3 fazlı yada monofaze giren çıkan akım eşitliğinin sağlanması için ölçüm noktasından 3 faz ve nötür kablosunun geçmesi zorunludur. Bu nedenle toroid akım trafosundan 4 kabloyu da geçiririz. Eğer yük kısmının tamamen 3 fazlı olduğundan emin olursak bu defa toroid akım trafosundan sadece 3 fazı geçirmemiz yeterlidir, toroid sistem görevini sorunsuz yapacaktır. Yükler karışık şalter 4 kutuplu ise bu defa yine toroid sistem çalışacaktır. Burada problem karışık yüklerde nötür iletkeni Toroid den geçmez ise şalter açma yapar buna dikkat etmek gerekir. Kaçak akım ve Toroid sistemleri toprak hatasına karşı sistemi Korur. Şalterin 3 yada 4 kutuplu olması toroidle alakalı değildir. İster 3 kutuplu ister 4 kutuplu şalter olsun nötür iletkeni akım trafosu içinden geçmek zorundadır.
Bilgi için teşekkürler öncelikle..
Çalıştığım yerdeki firma sahibi projeleri çizerken eğer toroid kullanırsak tmş yi 3 kutup kullanmazsak 4 kutuplu seçiyoruz dedi. Bende bu yapılanın mantığını anlamadım. Bu yüzden toroidle tmş nin kutup sayısının nasıl bir alakası olduğunu sormak istedim. Mesleğe yeni girdim yaptığım herşeyin mantığını öğrenmeye çalışıyorum:)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,962
Son üye
Emrullah t

Yeni konular

Geri