Tornaya Hız kontrollü DC motor çevrimi projesi

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Bu proje uzun zaman önce başladı fakat bir aksilikten dolayı epeyce ötelendi. Fotoğrafta görülen bir koşu bandı motoru. Sanalpazar'da bir vatandaştan ikinci el olarak satın aldım. Dramatik bir hikayesi var. Vatandaş arka kapağında minik bir çatlak olduğunu söyledi. Ben de önemsemeyip satın aldım. Meğer çatlak dediği kocaman bir kırıkmış. Vatandaşa "ulan hani küçük çatlak vardı, nasıl kullanacağım ben bunu?" diye dertlenince "abi işsizim, parayı iade edemem ama onun yerine sana elimdeki bir şeyleri göndereyim" deyince ben de üstelemedim. Kapağı vakit buldukça kendim yaptım. Güzel oldu.

Neyse, bu motor 220v 1.75hp gücünde. Çevirince 1.3kw ediyor. Tornadaki motor ise 700w. Yani güzel bir motor güncellemesi olacak inşallah.

Tornadaki motora hız kontrol kartı eklenemiyor. Yanılmıyorsam tek fazlı AC motoru. Tornada hız değişimi kayış kasnak ile yapılıyor. Sadece 3 hız var. Yavaş-orta-hızlı. Bu yüzden sürekli hız değiştirmem gerektiğinde kayışın yerini değiştirmek can sıkıcı oluyor.

Gelelim diğer parçalara. Bu motoru kontrol etmek için KB PWM KBWS-25D kontrol kartı aldım. Aslında bu kart 1.1kw'a kadar olan motorlar için. Yani bendeki motoru tam güçte çalıştırmayacak ama hiç sorun değil. 1.1kw de fazlasıyla yeterli. Zaten kartı ebay'de oldukça ucuza düşürdüm.

Kartın detaylarını yarın fotoğraflarla birlikte ekleyeceğim.

Şimdi şöyle bir problem var. Kartta ileri geri için bir giriş yok. Yani normalde 1-0-1 (geri-dur-ileri) şalterle ileri geri yapamayacağım. Kartta motoru acil durdurmak için bir giriş var. Yani şalteri "0" konumuna getirdiğimde karttaki bu giriş motoru durduracak. Nasıl durduracak diye sorarsanız bilmiyorum. Kılavuzunda öyle yazıyor (kılavuzu da yarın ekleyeceğim). Asıl problem benim şalteri ileri geri için nasıl kablolamam gerektiğini bilmiyor olmam. Bir kaç ay önce bir arkadaşım bana basit bir şema çizdi. 12v kontaktör vs gerekliydi. Hepsini aldım. Bunların listesini de yarın ekleyeceğim.

Arkadaşım şu sıralar oldukça meşgul bu yüzden vaktini almak istemiyorum. Bu aşamada sizden veya forumun elektrik kısmında yardım almak istiyorum.

IMG_3302.jpg

IMG_3304.jpg

IMG_3306.jpg

Yine patlattın bombayı :D Aslında tek fazlı 220V motorlarıda 3 fazlı olarak kontrol edebiliriz Motordaki kondansatörü söküp spindle bağlar gibi İnverter sürücüye bağladın mı tek faz oldu sana 3 faz :D

Bu motoru çok şeettiremedim ama bunda da kondansatör olması gerekiyor diye düşünüyorum. Sadece 1 inverter ister 1.5 kw :)

Forumdan @gumush ayni tornanin motorunu 3 fazli tekrar sardirdi. Yani sardirmadan olmuyor galiba. Ben de arastirmistim.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/dc-motorsurekli-ileri-geri.90569/
forumda ilgili konu geçmişte açılmış .bu sana yardımcı olur.şemada 12 volt kullanmışlar sen .220 volt dc kullanacaksın 220 voltu köprü diotla dc yapıp motora öyle uygulayacaksın .Hız kontrolü için dimmer devresi veya pwm devresi yaparak hız kontrolu yapabilirsin

Son düzenleme:
2 adet kontaktör ve 1 adet 1-0-1 pako şalter kullanarak motor yönünü istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz... bağlantı şeklini isterseniz mesaj atın yollayım ayrıntılı olarak...

2 adet kontaktör ve 1 adet 1-0-1 pako şalter kullanarak motor yönünü istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz... bağlantı şeklini isterseniz mesaj atın yollayım ayrıntılı olarak...
Memnun olurum. Tesekkurler.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

peki tek faz ac motoru inverterin cikisinin tek fazina baglasak notr ude besleme girisinden alsak olmazmi acaba invertere zarar verirmi acaba yada guclu bir diyot baglayip inverterin cikisina ters akim gelmemesi icin olurmu acep sadece fikir

http://kirmiziprob.com/2-role-ile-dc-motor-devir-yonu-degistirme/

bğlantı şekli linkte....

peki tek faz ac motoru inverterin cikisinin tek fazina baglasak notr ude besleme girisinden alsak olmazmi acaba invertere zarar verirmi acaba yada guclu bir diyot baglayip inverterin cikisina ters akim gelmemesi icin olurmu acep sadece fikir

İnverter enerjilendiği anda 3 faz çıkışın üçünüde kontrol ediyor, yani bir nevi motor kontolü yapıyor, eğer motor bağlantısında sorun varsa arızaya geçiyor, yani siz tek faz bağlantı ile inverteri çalıştıramazsınız...

Teşekkürler fakat hiç bir şey anlamadım : )

Elimde 2 adet 12v röle ve 1-0-1 şalter var. Röleler için 12v güç kaynağına ihtiyacım var sanırım. Sorun değil. Adaptör kullanabilirim.

Bilmediğim rölelerle şalter arasındaki kablolamayı nasıl yapmam gerektiği. Bana "şuradan şuraya lehim yap" gibi basitçe anlatabilirseniz sevinirim.

Elimdeki parçaların resimlerini çekip ekleyeyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri