Topraksız Hatta KAR ile Güvenlik Sağlanabilir mi?

.. Kar cihazı şofben pirizi ile şofben arasına takılırsa topraksız bir TN-S sistemi olur.
tabi şofben kablosu da 3 damarlı olacak..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hayır durumu daha tehlikeli hale getiridiniz şimdi kaçak olsa cihazda yıkanan kişi fazla nötr arasında kalacak ve kaçak akım atmayacak ama sıfırlama yapmasanız su ile faz arasında biri kalsa kaçak akımın atma ihtimali vardı ama şimdi o ihtimalde kalmamış olabilir ayrıca cihaz gövdesindeki nötr su dan toprak alırsa kaçak akım anında atar ve şofbeni hiç açamazsınız
Evinize toprak hattı çektirin hiçbirşey canınızdan daha öneli değil nötr le yapılan sıfırlamalar trafo elektrik dağıtım direkleri sayaç panosu daire içi sigorta kutusu olmak üzere bir çok noktadan eklidir bu ekli noktalardan birinden nötr kopsa veya mahalle tarfosundan fazlar dengesiz dağıtılsa nötr hattında elektrik oluşur bu elektrik sıfırlama yaptığınız noktadan elektrikli cihazı kullanan kişiyi öldürebilir toprak yerine nötürü sıfırlama yaptığınız için kaçak akım elektrikte kaçak aolduğunu asla anlamaz ve açmaz bu nedenle yaptığınız çok tehlikeli ve yanlış bir elektrikçi bulun ve ona topraklama yaptırın evinize binanız çok katlı ise bina içinden çekme imkanı yoksa bina dışından da topraklama yaparak dairenize getirebilirisiniz

KAR rölenin görevi zaten 30 ma ve üstünde akımda açmaktır, dolayısyla gövdede kaçak olursa akım nötr ile buluşacak ve belkide KAR dan önce otomatik sigorta atacaktır, ha olurda kişi üzerinden kendini tamamlamaya çalışırsa bu kez de KAR 30 ma kaçak gördüğü için atıp koruma sağlamalıdır diye düşünüyorum

ha şöyle bir ihtimal olmaz heralde; faz nötr arasında kişiyi direnç olarak görüp otomatik sigortanın atmaması olayı... eğer böyle bir şey olursa o zaman neden sıfırlama yapılıyor ki? hem arada daha iyi geçirgenlik yapacağı kablo var sadece kişi yok?

diğer elektrik dağıtım şirketini kapsayacak hatalarda haklı olabilirisiniz, uyarınız için tşkler

Son düzenleme:
ha şöyle bir ihtimal olmaz heralde; faz nötr arasında kişiyi direnç olarak görüp otomatik sigortanın atmaması olayı... eğer böyle bir şey olursa o zaman neden sıfırlama yapılıyor ki? hem arada daha iyi geçirgenlik yapacağı kablo var sadece kişi yok?
sıfırlama ne demek?kaçak akım ne demek?eğer toprak yerine nötr bağlarsan devrede kaçak akım olur mu?ancak suya kaçak olursa kaçak akım olur suyun direnci yüksek gelmedi kaçak akım oluşmadı o zaman şofbenin gövdesindeki nötr den tamamlarsa akımı ne olacak?bu kadar mühendis iş güvenlikçi doğruyu bilmiyor sen biliyorsun öyle mi?yapma hayatınla oynama hadi sen çarpıldın öldün veya sakat kaldın kendi hatam dersin evde bir akrban duş alırken aynı şey olsa hangi vicdanla yaşayacaksın

sıfırlama ne demek?kaçak akım ne demek?eğer toprak yerine nötr bağlarsan devrede kaçak akım olur mu?ancak suya kaçak olursa kaçak akım olur suyun direnci yüksek gelmedi kaçak akım oluşmadı o zaman şofbenin gövdesindeki nötr den tamamlarsa akımı ne olacak?bu kadar mühendis iş güvenlikçi doğruyu bilmiyor sen biliyorsun öyle mi?yapma hayatınla oynama hadi sen çarpıldın öldün veya sakat kaldın kendi hatam dersin evde bir akrban duş alırken aynı şey olsa hangi vicdanla yaşayacaksın

kaçak akım oluşmazsa sigorta ataacaktır, faz nötrle buluşuyor?

kaçak akım oluşmazsa sigorta ataacaktır, faz nötrle buluşuyor?
nasıl biliyorsan öyle yap ben anlattıkça sen anlamıyorsun elektrik varsayımlar la çalışmaz ama anlamıyorsun duş alan biri varken kaçak oluşursa 32A geçtikten sonra sigorta atacak madem sigorta hayat koruyordu neden 30mA kaçak akımı tutturmak için uğraşıyoruz boşuna

konuda yanlış anlaşılan bir detay var sigorta kısa devre akımından korumak için ki oda tesisatı yanmasını önlemek için 300mA itibaren iletkenler yanar... elektrikten çıkan yangınları hiç duymadınız heralde...

nasıl biliyorsan öyle yap ben anlattıkça sen anlamıyorsun elektrik varsayımlar la çalışmaz ama anlamıyorsun duş alan biri varken kaçak oluşursa 32A geçtikten sonra sigorta atacak madem sigorta hayat koruyordu neden 30mA kaçak akımı tutturmak için uğraşıyoruz boşuna

insan o 32 a lik akımdan sana göre etkileniyor, açıklar mısınız? nasıl etkilenecek insan? sigorta mı açmayacak? ya da sigorta açana kadar 32 a kişi vücudundan mı geçecek?

ben fazın nötre teması halinde kişiye zarar vermeden (bakır kablo üzerinden) sigortayı attıracağını düşünüyorum keza KAR sız topraklamada öyledir, akımı kişi üzerinden değil kablo üzerinden toprağa atar, bunları tartışabilirz

kabaca ülke savunması kara kuvvetleri, deniz kuvvetleri ve hava kuvvetleri tarafından sağlanır. bunlardan biri diğerinin muadili değildir.

yine kabaca biz bir elektrik devresinde neleri korumaya çalışıyoruz:

*alıcı yani yükü
*kabloyu yani tesisatı
*insanı

bu üç korumada birbirinin muadili değildir. muadilidir diyorsanız savaş çıktığında ya da kısa devre veya kaçak akım oluştuğunda gerçekle yüzleşirsiniz.

Topraklama hattı olmadan asla 7000 watt gibi ciddi bir ani ısıtıcı yı bağlamayın.
Ne KAR nede 32 amper sigorta duş başlığını elinize aldığınız zaman o tüyleri diken diken eden hafiften çarpılma hissinin önüne geçmez.
Bizim milletimiz alışmış üç kablo varsa biri toprak,yoksa bağla toprağı nötüre ohh ne yaptım ben SIFIRLAMA!

Hiçbir şey insan hayatı kadar değerli olmamalı.

Topraklama hattı olmadan asla 7000 watt gibi ciddi bir ani ısıtıcı yı bağlamayın.
Ne KAR nede 32 amper sigorta duş başlığını elinize aldığınız zaman o tüyleri diken diken eden hafiften çarpılma hissinin önüne geçmez.
Bizim milletimiz alışmış üç kablo varsa biri toprak,yoksa bağla toprağı nötüre ohh ne yaptım ben SIFIRLAMA!

Hiçbir şey insan hayatı kadar değerli olmamalı.

biz şimdi onu tartışıyoruz, KAR sız topraklama olduğu zaman ne olacak? akım toprağa ulaşıp sigortayı attırmayacak mı (topraklama iyi değilse belki sigortayı bile attırmayacak)? sıfırlamada da nötre ulaşarak sigortayı attırıyor her iki durumda birbirinin benzeri yanlışım var mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri