Topraklamadaki Elektrik

etkga

Üye
Arkadaşlar üçlü prize sadece faz nötr verildiğinde üçlünün topraklamasında kontrol kaleminin yanmasının sebebi nedir? Ölçümlerde de faz nötr 220v nötr toprak 100 faz toprak 120 falan çıkıyor

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yok hocam uzun değil sigorta kutusundan gelen bi kare buat var orada bi klemens var klemense nötr ve faz takılı sadece topraklama takılı değil klemensten de üçlü ye gidiyor sonrası ilk mesajda dediğim gibi

Tesisatta veya 3lüde hata var.

Nötr toprak arasına bir yük mesela bir ampul bağlayın. Lamba yanıyorsa tesisatta arıza var. yanmıyorsa topraklama yok demektir.

Nötr toprak arasına bir yük mesela bir ampul bağlayın. Lamba yanıyorsa tesisatta arıza var. yanmıyorsa topraklama yok demektir.
Hocam topraklama yok zaten klemense getirilimiş ordan üçlüye bağlanmamış, oradaki üçlüde ölçüm yaptım

Şimdi başka bir üçlüyü evde denedim üçlünün içindeki topraklama bağlantısını çıkardım ve fişe taktım, kontrol kalemi yanmadı ama dükkandaki ilginç, orda klemense faz nötr giriyor topraklama çekilmiş ama klemense bağlanmamış, klemensten f n çıkıyor üçlüye giriyor, üçlünün topraklama baya bi yanıyor kont. kalemiyle ve 100-110volt birşey ne mantıktır anlayabilmiş değilim

topraklama kablosunun bir ucu boşta ise gördüğünüz voltaj değeri zahiri olabilir yani kablolar birbirine yakın olduğu için kontrol kalemi yanıyor olabilir...

1. Prizlerde 3 uç toprak bağlantısı kopuk yada bina toprağına bağlı olmayabilir.
2. Prizlerde takılı bulunan cihazlardan (Buz dolabı, Çamaşır bulaşık makinası gibi) birisinde şaseye kaçak olabilir.

1. Prizlerde 3 uç toprak bağlantısı kopuk yada bina toprağına bağlı olmayabilir.
2. Prizlerde takılı bulunan cihazlardan (Buz dolabı, Çamaşır bulaşık makinası gibi) birisinde şaseye kaçak olabilir.
1 ihtimal EVET olabilir 2 ihtimal olmaz ucu bağlı değilmiş yanlış anlamadımsa.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri